Aktualizováno Bankovní rada ČNB se na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýdenní reposazbu o 25 bazických bodů na historické minimum 0,25 procenta a připustila i intervenci na devizovém trhu. Vyslyšela tak hlasy ekonomů napříč trhem, kteří tento krok na podporu ekonomiky očekávali. Guvernér Miroslav Singer následně na tiskové konferenci označil možnost devizových intervencí centrální banky na trhu za nejpravděpodobnější z nestandardních kroků.
Snížení sazeb ČNB na nové historické dno 0,25 procenta, očekávala naprostá většina analytiků oslovených v průzkumu agentury Bloomberg i Reuters. Poslední změnu sazeb (také snížení o 25 bps) provedla ČNB letos v červnu, odkdy je klíčová sazba na úrovni 0,5 procenta.
Pro snížení úrokových sazeb na rekordní minima dnes hlasovalo pět členů bankovní rady, dva hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Lombardní sazba byla snížena o 75 bazických bodů na 0,75 procenta a diskontní sazba byla snížena o 15 bazických bodů na 0,10 procenta, uvedla ČNB ve zprávě s tím, že nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. října.
TIP: Zhodnocení dnešního kroku ČNB a aktuální prognózu Patrie pro další vývoj české měnové politiky naleznete ZDE
Guvernér Singer uvedl, že bankovní rada dnes diskutovala i o nestandardních nástrojích měnové politiky. "Pokud bychom se rozhodli využívat i jiné nástroje než sazby, tak by to byl kurzový kanál, přes který bychom se rozhodli pracovat. Nevím, jestli ta doba nastává nebo nastane. To jsme neřešili," řekl. Zároveň dodal, že členové bankovní rady se dnes neshodli na tom, že by chtěli v tuto chvíli využít například intervence na devizovém trhu.
Koruna, která se při jednání ČNB o sazbách zotavila ze včerejšího oslabení na téměř dvouměsíční dno nad 25 Kč za euro a posílila až na 24,812 CZK/EUR, si po rozhodnutí bankovní rady ponechala většinu zisků a zůstala pod hladinou 24,90 CZK/EUR. Hodinu po oznámení centrální banky o uvolnění měnové politiky byla česká měna na 24,85 CZK/EUR a 19,32 CZK/USD, slova o možné intervenci na ČNB na devizovém trhu ji ale oslabila až nad 25 Kč za euro až na 25,12, kde byla naposledy 14. srpna.
Vývoj kurzu koruny k euru (online)
Jedním z důvodů pro dnešní snížení sazeb byl podle vyjádření guvernéra Singera i fakt, že prognóze centrální banky odpovídá pokles tržních úrokových sazeb v nejbližších několika čtvrtletích a jejich růst až v roce 2014. Celková inflace bude podle guvernéra v důsledku možných daňových změn lehce nad dvouprocentním cílem ČNB, měnověpolitická inflace (inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní) ovšem bude v dolní polovině tolerančního pásma kolem tohoto cíle.
Rizika pro vývoj odhadovaný ČNB mohou podle Singera působit spíše protiinflačně. Ve prospěch růstu cen může podle ČNB působit jen vyšší světové ceny energetických a zemědělských komodit. Naopak proti růstu cen může působit silnější kurz koruny, slabší tuzemská ekonomická aktivita a nižší růst mezd a domácí cenový vývoj.
Česká republika má po dnešním snížení sazeb jedny z nejnižších v Evropě. Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Naopak Polsko má sazbu na 4,75 procenta a Maďarsko dokonce 6,50 procenta. Tento měsíc snížila úrokové sazby i švédská centrální banka, a to na 1,25 procenta. Americký Fed pak má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta.
Možnost dalších kroků na podporu slábnoucí české ekonomiky, minulý týden nevyloučil guvernér Miroslav Singer a následně se konkrétní opatření vyskytla v prognózách bank HSBC a Barclays, o možnosti využití déle nepoužívaných nástrojů měnové politiky promluvili potom také analytici Citi. Mohlo jít například o jasné definovaní závazku nízkých sazeb po delší dobu či deklaraci připravenosti ČNB k přímým intervencím při výrazném posílení měny.