Index S&P 500 v úterý utrpěl největší propad od června, když během posledních sedmi dní oslabil již pošesté. Investoři se tak začínají ptát, zda na trzích nedochází k významnějšímu posunu sentimentu. Globální společnost se včera přidala k zásilkové společnosti a železniční firmě , když snížila odhad svého zisku a předpověděla jen chabý růst globální ekonomiky. Podle analytiků ale nejsou snížené odhady firem zdaleka jediným negativním impulzem, když se k nim přidávají komentáře šéfa filadelfského Fedu Plossera, který v QE3 žádný lék na vyšší růst a nižší nezaměstnanost nevidí, a nové rozhoření obav z evropské dluhové krize. Investor Tim Seymour, zakladatel společnosti EmergingMoney.com, se domnívá, že na trhu dochází k obratu sentimentu, a říká: „Trh vyprodává na zprávách, které nebyly úplně nečekané. To neznačí nic dobrého. Dobré zprávy z trhu bydlení by navíc nijak nepomohly.“
Jak už to bývá zvykem, ne všichni účastníci současnou situaci vnímají stejně. Známý excentrický analytik a investor Jim Cramer ve své obvyklé show na televizní stanici CNBC uvedl, že za těmito propady stojí především snížený výhled , který následoval snížený výhled . U obou společností sice došlo k výběru zisků, ale vzhledem k povaze zpráv měly být tyto výprodeje prudší a měly výrazněji zasáhnout i širší trh. Podle Cramera se to ale nestalo, protože spousta investorů vyčkává právě na takové příležitosti, aby do trhu mohli naskočit. Správci fondů na konci pro akcie velmi úspěšného čtvrtletí číhají na příležitosti jako včera, aby mohli vylepšit svá portfolia. Takže ačkoliv úterní propad není pro býky žádnou výhrou, není to rozhodně ani rozhodující výhrou pro medvědy.
S podobným názorem přichází i analýza na stránkách Wall Street Journal, která rozebírá toky peněz do ETF fondu na index S&P 500 tzv. SPDR S&P 500 ETF (SPY). Během posledních dvou týdnů totiž do tohoto ETF přiteklo čistých 10,7 mld. USD, což byl u tohoto ETF největší dvoutýdenní příliv v tomto roce. Pro srovnání od začátku června do konce srpna, kdy S&P 500 posílil o 10 %, přiteklo do SPY pouze 4,4 mld. USD. Ačkoliv se tento příliv peněz vzhledem k poklesu trhů v úvodu tohoto týdne zřejmě zastavil, závěr této analýzy naznačuje, že s tím, jak se správcům fondů s blížícím se koncem roku krátí čas, hrozí těmto manažerům, že výrazně zaostanou za zbytkem trhu. Některým fondům tak nezbývá než dohánět trh a nakupovat.
Ken Fisher, CEO investiční společnosti Fisher Investments, se domnívá, že současná rally je teprve ve své polovině a pro využití pokračování rally doporučuje akcie velkých nadnárodních společností. K. Fisher k tomu řekl: „Lidé jsou optimističtí ohledně svých vlastních životů, ale jsou skeptičtí ohledně všeho ostatního. Proto se postupně posuneme od skepse k určitému optimismu nebo alespoň k absenci pesimismu, což znamená, že lidi, kteří nebyli v současné rally, nakonec kapitulují a naskočí a vytlačí ceny ještě výš. V tomto začal proces, kdy akcie největších nadnárodních gigantů překonávají zbytek trhu, k čemuž obvykle dochází zhruba 40 až 60 procent od začátku rally, takže se domnívám, že jsme zhruba v polovině býčího trhu, do jehož konce nám zbývá ještě několik let.“
(Zdroj: WSJ, CNBC)