Počet zaměstnanců, rozpočet, sídlo či trestné činy, kterými by se měl zabývat plánovaný úřad pro boj s korupcí a závažnou finanční kriminalitou, byly hlavními tématy pondělního semináře v Senátu. Návrh na zřízení této instituce je od ledna letošního roku stále ve formě věcného záměru.
"Toto kolokvium je jedna z navazujících akcí, jejichž hlavním pojítkem je najít novou podobu zákona o státním zastupitelství," vysvětlila Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze a prezidentka Unie státních zástupců (USZ).
Pozvání na seminář přijala také řada zahraničních hostů z Německa, Velké Británie, postkomunistických zemí, jako např. Rumunska, odborníci z Norska i ze Slovenska. "Rádi bychom totiž předložili zkušenosti různých kultur. Všichni zvolili cestu vzniku speciálních úřadů, které poskytují jistou záruku společnosti. Nejde o to tlačit nějakou představu, ale ukázat, že tento úřad má své místo," dodala Bradáčová.
Z věcného záměru nového zákona o státním zastupitelství, který připravilo ministerstvo spravedlnosti ještě za ministra Jiřího Pospíšila (ODS), počítá s tím, že nové protikorupční zastupitelství by mělo roční rozpočet přes 106 milionů korun a sídlilo by mimo Brno či Prahu. Úřad by měl patnáct státních zástupců, šest administrativních pracovníků, dva pracovníci správy a jednoho řidiče.
Podle věcného záměru zákona má v čele zamýšleného úřadu stát náměstek nejvyššího státního zástupce jmenovaný na deset let z řad státních zástupců Nejvyššího státního zastupitelství. Jmenování by bylo možné jen jednou. Nejvyšší státní zástupce nebude podle věcného záměru smět dát protikorupčním žalobcům "negativní pokyn", tedy je vybízet, aby určitým způsobem nepostupovali či postupovat přestali.
Státní zástupci, kteří by u úřadu pracovali, by k němu byli přidělováni na sedmiletá období, a to i opakovaně.
Trestné činy, kterými by se úřad měl zabývat, je podle návrhu úplatkářství, zvlášť závažné zločiny spáchané úředními osobami, činy spáchané prostřednictvím investičních nástrojů přijatých k obchodování na regulovaném trhu či neoprávněné vydání cenného papíru. Pravomoc by měli také u trestných činů spáchaných při činnosti banky, investiční společnosti nebo fondu, obchodníka s cennými papíry, pojišťovny a podobně, přesáhne-li škoda 150 milionů korun.
Význam vzniku specializovaného pracoviště podpořil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "V tomto úřadu může být koncentrována zkušenost, týmová práce, důvěra mezi těmito lidmi a policií. Musí být ale dostatečně nezávislý a absolutně odpovědný za svou práci," řekl nejvyšší státní zástupce.
Podle něj by mohl být věcný záměr zákona schválen na přelomu podzimu a zimy. "Domnívám se, že na začátku příštího roku by mohl být zákon poslán do legislativního procesu," dodal optimisticky.
Návrh ještě ale otevírá řadu otázek. Jednou z nich je například umístění úřadu (zda jako samostatné organizace či přidruženého úřadu). "Jako nejpříznivější se mi zdá varianta, že speciál je součástí Vrchního státního zastupitelství," myslí si Bradáčová.