Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol čeká za 2Q negativní EBIT, horší proti 1Q. Mimořádné položky výsledky neovlivní

Unipetrol čeká za 2Q negativní EBIT, horší proti 1Q. Mimořádné položky výsledky neovlivní

19.07.2012 8:28, aktualizováno: 19.7. 8:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Představenstvo tuzemské petrochemické skupiny Unipetrol odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny za druhé čtvrtletí roku bude negativní a horší než v prvním čtvrtletí roku 2012, zveřejnila dnes v odhadu firma. LIFO efekt byl negativní v důsledku nižší ceny ropy a nižších cen rafinérských a petrochemických produktů. EBIT podle metodiky LIFO bude tedy lepší než vykázaný IFRS EBIT, dodal Unipetrol.

Podle společnosti nebyly ve 2. čtvrtletí 2012 zaúčtovány žádné významné jednorázové položky. Unipetrol odhaduje, že operace s CO2 povolenkami budou mít ve 2. čtvrtletí 2012 pozitivní dopad na EBIT ve výši přibližně 50 milionů korun, vývoj směnných kurzů naopak negativní dopad ve výši přibližně -550 milionů korun. Koruna ve čtvrtletí zůstala vůči euru stabilní, zatímco vůči dolaru mezikvartálně o 3 % oslabila, uvádí Unipetrol. „Odhaduje se, že tento negativní efekt byl do značné míry kompenzován zisky z jiných finančních instrumentů,“ uvedla firma.

Unipetrol odhaduje za 2Q12 modelovou rafinérskou marži 2,6 USD/b, mezikvartálně o 22 % a meziročně o 877 % vyšší, za celé pololetí pak na úrovni 2,4 USD/b, meziročně o 152 % vyšší. U modelové petrochemické marže u olefinů Unipetrol počítá s úrovní 400 EUR/t, mezikvartálně +46 % a meziročně +14 %, za celé pololetí pak s 337 eury za tunu, což by bylo meziroční zhoršení o 3 %. Modelová petrochemická marže u polyolefinů je odhadována na úrovni 271 EUR/t, mezikvartálně -10 % a meziročně -25 %, za pololetí 228 EUR/t, což vytváří meziroční pokles o pětinu.

Komentář představenstva k předběžným 2Q12 provozním a makroekonomickým údajům:

Cena ropy v průběhu čtvrtletí nepřetržitě klesala a v červnu dosáhla úrovně pod 100 dolarů za barel. Průměrná kvartální cena ropy dle statistik Unipetrolu mezikvartálně poklesla o 9 % na úroveň 108,3 USD/b. Průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural se mezikvartálně zvýšil o 67 % na úroveň 2,1 dolaru za barel.

„Rafinérské marže z dieselu a především benzínu si udržely poměrně slušné úrovně, spread na primárním benzínu na druhou stranu zaznamenal výrazný pokles. Petrochemické marže se mezikvartálně výrazně zvýšily kvůli enormnímu nárůstu marží z olefinů. Přibližně 10% pokles marží z polyolefinů toto zvýšení poněkud zmírnil,“ uvedl Unipetrol.

Rafinérie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost segmentu rafinérie ve 2. čtvrtletí 2012, podle Unipetrolu byly: vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural, i když mírně oslaben vyšším průměrným rozdílem mezi cenou ropy Brent a jinými sladkými ropami (pozitivní), dále vyšší modelová rafinérská marže ovlivněná rekordními spready na benzínu a relativně stabilními spready na dieselu. Naopak negativně dle Unipetrolu působil výrazný pokles spreadů z primárního benzínu či odstávka rafinérie Paramo od poloviny května z důvodu slabé všeobecné poptávky po dieselu a nízké konverzní kapacitě a komplexitě této rafinérie.

Petrochemie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost petrochemického segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, byly dle Unipetrolu výrazně o 46 % vyšší modelová marže z olefinů v důsledku markantního nárůstů spreadů etylénu, propylénu a benzenu k primárnímu benzínu a nižší modelová marže z polyolefinů o 10 % v důsledku horších spreadů polyetylénu a polypropylénu k etylénu a propylénu. Unipetrol potvrdil slabší prodejní objemy o 7 % „kvůli poklesu prodejů u většiny produktů v důsledku slabé makroekonomické dynamiky na klíčových trzích“.

Maloobchodní prodej

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost maloobchodního segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, pak dle Unipetrolu byly vyšší prodejní objemy, zejména benzínu, v souvislosti se sezónností kvartálu a začínající motoristickou sezónou, na druhou stranu nižší prodejní objemy v meziročním srovnání kvůli slabé dynamice HDP a reálných mezd, stabilní jednotkové marže z dieselu a vyšší jednotkové marže z benzínu, první viditelný dopad implementace konceptu Stop Cafe vedoucí k nárůstu tržeb z gastronomie. „Pokračující nárůst registrovaných společností obchodujících motorová paliva, úzce související s podvody na DPH, je patrný v rostoucích importech dieselu z Německa,“ dodal také Unipetrol.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2025
22:01Výsledková sezona v USA: Palantir láme rekordy  
17:20Počet investorů v Česku roste, chtějí se zajistit na stáří a ochránit před inflací. S Janou Brodani o motivacích a bariérách Čechů při investování
17:03Čistý zisk nápojové firmy PepsiCo ve čtvrtletí vzrostl o 17 procent
17:00S&P500 opět roste po strachu na trhu  
16:51ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti Veolia Energie ČR
16:40Tlumiče na doraz
15:32Průzkum AKAT: Více než polovina dotázaných investuje pravidelně, zejména kvůli zajištění na stáří
15:30Infineon: Příjemné výsledkové překvapení od výrobce čipů  
15:18Jakub Blaha: Spotify zaznamenalo první roční zisk v historii  
14:15Témata akciového trhu: Výnosy dluhopisů, cla a co dokáže DeepSeek?
12:49BBC: Trumpova konfrontační politika s obchodními partnery se zatím vyplácí
11:57Jakub Blaha: Palantir roste díky zrychlujícím tržbám a skvostnému výhledu  
11:27Plné zavedení Trumpových cel srazí S&P 500 o 5 procent, počítá stratég Goldman Sachs  
10:41Evropské trhy bez jasného směru. Mexiko s Kanadou cla odvrátily, Čína oznámila odvetu  
9:07Rozbřesk: Tuzemský průmysl zůstává v útlumu. Jak na Česko dopadnou Trumpova cla?
9:06Banka UBS je za čtvrté čtvrtletí zpět v zisku, vydělala 770 milionů USD
8:56Čína reaguje na Trumpova cla, Kanada zuří, Musk je pod palbou a evropské futures jsou smíšené  
03.02.2025
18:16František Kronus: Jak Trumpova cla hýbají trhy a jak ochránit portfolio před volatilitou
17:09FX Strategie: Obchodní války jsou hlavní riziko pro oslabení koruny. S Trumpem nuda nebude, jak se už ukazuje na Mexiku  
17:07Ztráty akcií se zmenšují. Cla na Mexiko se o měsíc odkládají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách