Aktualizováno Představenstvo tuzemské petrochemické skupiny odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny za druhé čtvrtletí roku bude negativní a horší než v prvním čtvrtletí roku 2012, zveřejnila dnes v odhadu firma. LIFO efekt byl negativní v důsledku nižší ceny ropy a nižších cen rafinérských a petrochemických produktů. EBIT podle metodiky LIFO bude tedy lepší než vykázaný IFRS EBIT, dodal .
Podle společnosti nebyly ve 2. čtvrtletí 2012 zaúčtovány žádné významné jednorázové položky. odhaduje, že operace s CO2 povolenkami budou mít ve 2. čtvrtletí 2012 pozitivní dopad na EBIT ve výši přibližně 50 milionů korun, vývoj směnných kurzů naopak negativní dopad ve výši přibližně -550 milionů korun. Koruna ve čtvrtletí zůstala vůči euru stabilní, zatímco vůči dolaru mezikvartálně o 3 % oslabila, uvádí . „Odhaduje se, že tento negativní efekt byl do značné míry kompenzován zisky z jiných finančních instrumentů,“ uvedla firma.
Unipetrol odhaduje za 2Q12 modelovou rafinérskou marži 2,6 USD/b, mezikvartálně o 22 % a meziročně o 877 % vyšší, za celé pololetí pak na úrovni 2,4 USD/b, meziročně o 152 % vyšší. U modelové petrochemické marže u olefinů Unipetrol počítá s úrovní 400 EUR/t, mezikvartálně +46 % a meziročně +14 %, za celé pololetí pak s 337 eury za tunu, což by bylo meziroční zhoršení o 3 %. Modelová petrochemická marže u polyolefinů je odhadována na úrovni 271 EUR/t, mezikvartálně -10 % a meziročně -25 %, za pololetí 228 EUR/t, což vytváří meziroční pokles o pětinu.
Komentář představenstva k předběžným 2Q12 provozním a makroekonomickým údajům:
Cena ropy v průběhu čtvrtletí nepřetržitě klesala a v červnu dosáhla úrovně pod 100 dolarů za barel. Průměrná kvartální cena ropy dle statistik mezikvartálně poklesla o 9 % na úroveň 108,3 USD/b. Průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural se mezikvartálně zvýšil o 67 % na úroveň 2,1 dolaru za barel.
„Rafinérské marže z dieselu a především benzínu si udržely poměrně slušné úrovně, spread na primárním benzínu na druhou stranu zaznamenal výrazný pokles. Petrochemické marže se mezikvartálně výrazně zvýšily kvůli enormnímu nárůstu marží z olefinů. Přibližně 10% pokles marží z polyolefinů toto zvýšení poněkud zmírnil,“ uvedl .
Rafinérie
Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost segmentu rafinérie ve 2. čtvrtletí 2012, podle byly: vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural, i když mírně oslaben vyšším průměrným rozdílem mezi cenou ropy Brent a jinými sladkými ropami (pozitivní), dále vyšší modelová rafinérská marže ovlivněná rekordními spready na benzínu a relativně stabilními spready na dieselu. Naopak negativně dle působil výrazný pokles spreadů z primárního benzínu či odstávka rafinérie Paramo od poloviny května z důvodu slabé všeobecné poptávky po dieselu a nízké konverzní kapacitě a komplexitě této rafinérie.
Petrochemie
Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost petrochemického segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, byly dle výrazně o 46 % vyšší modelová marže z olefinů v důsledku markantního nárůstů spreadů etylénu, propylénu a benzenu k primárnímu benzínu a nižší modelová marže z polyolefinů o 10 % v důsledku horších spreadů polyetylénu a polypropylénu k etylénu a propylénu. potvrdil slabší prodejní objemy o 7 % „kvůli poklesu prodejů u většiny produktů v důsledku slabé makroekonomické dynamiky na klíčových trzích“.
Maloobchodní prodej
Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost maloobchodního segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, pak dle byly vyšší prodejní objemy, zejména benzínu, v souvislosti se sezónností kvartálu a začínající motoristickou sezónou, na druhou stranu nižší prodejní objemy v meziročním srovnání kvůli slabé dynamice HDP a reálných mezd, stabilní jednotkové marže z dieselu a vyšší jednotkové marže z benzínu, první viditelný dopad implementace konceptu Stop Cafe vedoucí k nárůstu tržeb z gastronomie. „Pokračující nárůst registrovaných společností obchodujících motorová paliva, úzce související s podvody na DPH, je patrný v rostoucích importech dieselu z Německa,“ dodal také .