Výsledkovou sezónu na Wall Street včera odstartovala , která díky snižování očekávání v posledních týdnech dokázala těsně překonat průměrný odhad analytiků. Mnozí analytici se však obávají, že výsledky amerických společností přinesou spíše zklamání. Jedním z těchto pesimistů je i John Butters ze společnosti FactSet.
Butters se domnívá, že průměrný zisk společností z indexu S&P 500 ve 2Q vzroste o 3 %, avšak zároveň varuje, že o velkou část tohoto zisku se postará . Po odečtení výsledků totiž očekává u průměrného zisku pokles o 2 %. Analytici osloveni agenturou Bloomberg v průměru očekávají 1,8% pokles zisků. Na podobný faktor upozornil Butters i u technologického sektoru, kde v souhrnu očekává 3% růst zisků, avšak při absenci očekává 2,5% pokles. Analytik FactSet rovněž upozornil na to, že u 7 z 10 hlavních sektorů indexu S&P 500 se očekává vyšší růst tržeb než zisků, což Butters přičítá k nárůstu nákladů na marketing a pracovní sílu.
Peirre Lapointe, analytik společnosti Brockhouse & Cooper, je znepokojený tím, že v minulém měsíci pouze 19 společností přišlo s odhadem zisků nad očekáváním analytiků. Od roku 2000 je to nejhorší číslo pro červen a druhé nejhorší číslo vůbec po 14 z loňského září. Lapointe spolu s kolegy ve svém reportu k tomu uvedli: „Investoři nedostali od společností moc indikací ohledně hospodářských výsledků. Rizikem tak je, že se dočkáme více zklamání než obvykle.“ Podle dat Bloombergu očekávají analytici pokles čtvrtletních zisků společností poprvé od roku 2009.
Zajímavostí však je, že ti samí analytici, kteří varují před nejhorším růstem zisků za poslední tři roky, jsou zároveň nejoptimističtější ve svých doporučeních pro akcie. Podle dat Bloombergu totiž 247 společností z indexu S&P 500 má více nákupních doporučení než těch prodejních a neutrálních, což je rekordní hodnota od roku 2000, kdy začalo vyhodnocování těchto dat. Medvědi upozorňují na rostoucí volatilitu, klesající zisky a blížící se americké prezidentské volby, které povedou k dalšímu poklesu akcií. Na druhé straně býci doporučují nákupy akcií, protože věří, že společnosti jsou v tomto roce na cestě dosáhnout rekordních výsledků, a proto, že index S&P 500 se obchoduje s 16% diskontem k průměrnému P/E od roku 1950.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)