Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Trhy už nejsou tolerantní, v USA je strach a Čína mrhá kapitálem. Euro škodilo od samého počátku (+ video)

Greenspan: Trhy už nejsou tolerantní, v USA je strach a Čína mrhá kapitálem. Euro škodilo od samého počátku (+ video)

05.06.2012 10:55, aktualizováno: 5.6. 11:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká ekonomika není schopna dosáhnout takové rychlosti jako dříve. Vysvětlením ale nejsou problémy v Evropě či důsledky finanční krize. Pro CNBC to uvedl bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Nejlepší způsob, jak se dívat na současnou ekonomiku USA, je podle něho pohled na její dvě oddělené části. První z nich se chová „rozumně“ a její růst se blíží trendu. Ta druhá, menší, se týká aktiv, která mají očekávanou životnost delší než 20 let. Tato část ekonomiky se nachází pod velkým tlakem kvůli tomu, že s rostoucí dobou životnosti prudce roste požadovaná návratnost na tato aktiva a jejich tržní hodnota je tak hrubě snížena. Tento tlak je odrazem nejistoty, a pokud ta bude přetrvávat, celkový růst ekonomiky ani nezaměstnanost se výrazně nezlepší.

Greenspan nesouhlasí s názorem, že USA mohou posunout fiskální konsolidaci do budoucna. Uvedl, že zažil konec 70. let, kdy výnos vládních dluhopisů dosahoval 9 %. Tehdy převažoval názor, že další růst výnosů nepřijde, protože Spojené státy nejsou náchylné k vysoké inflaci. „Všichni na trhu tomu věřili a pak výnosy během čtyř měsíců vzrostly o 400 bazických bodů,“ vzpomínal ekonom. Trhy bývaly tolerantní, ovšem nyní tomu tak podle Greenspana již není. Většina ekonomů, se kterými hovoří, prý uvádí, že v současnosti je třeba se zaměřit na krátkodobou stimulaci, dlouhodobé problémy pak řešit později.

Ekonom se následně vrátil k tématu vysoké nejistoty v americké ekonomice. Ta je podle něho odrazem vyššího vládního aktivismu, ale jen částečně. Dobrým ukazatelem míry nejistoty je to, jak velkou část likvidních aktiv firmy investují do dlouhodobých aktiv. Na počátku roku 2010 ležel poměr těchto investic na nejnižší úrovni od roku 1935. „Je tu strach z budoucnosti, a pokud se snažíme zjistit příčinu, asi ze 40 % jde o prostý fakt, že ekonomika je slabá,“ míní ekonom. Zároveň však podle něho statistická data poskytují velmi silné důkazy o tom, že i při současných velice nízkých výnosech vládních dluhopisů dochází k vytěsňování soukromých investic.

Greenspan není zastáncem toho, aby americká vláda stimulovala ekonomiku velkými investičními programy. Lidé podle něho totiž nejsou schopni správně určit, co společnost nejvíce potřebuje, a výsledkem by byla „velmi neefektivní alokace kapitálu“ a pokles životního standardu. Poukázal i na to, že v USA se nachází relativně málo úspor, a proto musí být při jejich využívání opatrné.

Greenspan se domnívá, že udržet eurozónu pohromadě lze jen jedním způsobem, a to „politickou konsolidací“. Zavedené euro totiž doprovázelo očekávání, že se rozdíly v kulturách jednotlivých zemí změní a země jako Řecko a Itálie se začnou chovat jako Německo. K tomu ale nikdy nedošlo. Odchod Řecka z měnové unie by nyní vyvolal obavy v Itálii a Španělsku a proto existuje velká snaha o udržení Řecka v eurozóně. ECB se momentálně chová jako fiskální instituce a je vystavena riziku spojenému s vládním dluhem. Zvětšování její rozvahy může vyřešit krátkodobé problémy, konečným řešením ale není, uvedl ekonom.

Greenspan se věnoval i situaci v Číně. „V podstatě mohou vytvořit produkt v libovolné výši. Například tak, že nařídí provinciím, aby stavěly budovy, a státním bankám, aby je financovaly,“ míní ekonom. Problém ovšem spočívá v tom, že „efektivita kapitálové struktury“ je velmi malá. To znamená, že objem kapitálu relativně k produktu se například ve srovnání se Spojenými státy nachází velmi vysoko. Jinak řečeno, velká část kapitálu se promrhá.

Na otázku, které tržní ukazatele v současné době považuje za nejdůležitější, Greenspan odpověděl, že vždy se nejdříve dívá na rizikové spready Itálie a Španělska. Poté ho zajímá rizikový spread Francie, protože ten ukazuje, „jak se vyvíjí základní struktura eurozóny“. „Od prvního dne euro nefungovalo,“ uvedl poté ekonom s tím, že důsledkem zavedení společné měny bylo snížení konkurenceschopnosti eurozóny. 

Greenspan na CNBC: Euro postrádá konkurenceschopnost


(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)