Zakázky německých průmyslových podniků v březnu proti předešlému měsíci zrychlily růst na 2,2 procenta a zvýšily se zásadně více, než se čekalo. Taženy jsou ale zejména poptávkou ze zemí mimo eurozónu. Oživily také domácí zakázky, objednávky z eurozóny alespoň zastavily propad, oznámilo německé ministerstvo hospodářství. Motor pro německý průmysl, nabírající otáčky mimo eurozónu, se doplňuje se špatným údajem Sentix o důvěře investorů v rámci eurozóny.
Meziměsíční růst zakázek německého průmyslu byl očekáván pouze o 0,5 %, navíc předchozí únorové tempo bylo revidováno na dvojnásobných 0,6 % z prve uvedených 0,3 %. Na meziroční úrovni březen ukázal pokles pouze o 1,3 % při očekávání 2,8% ústupu. Únor byl meziročně mírně revidován na -6,0 % z -6,1 %.
„Data jsou pozitivním překvapením. Ukázala, že přes krizi v eurozóně je německý průmysl schopen růst oživením zahraničního obchodu,“ uvedl ekonom Klaus Baader.
Zakázky ze zahraničí mimo eurozónu se v březnu zvýšily o 4,8 procenta, téměř stejně jako v únoru. Domácí objednávky stouply o 1,3 procenta po únorovém poklesu o 0,8 procenta. Zakázky ze 17 zemí eura se po propadu o 3,3 procenta stabilizovaly na únorové úrovni.
Německá ekonomika jako celek ve čtvrtém čtvrtletí vykázala mírný mezičtvrtletní pokles, většina analytiků ale předpokládá, že v letošním prvním čtvrtletí se Německo těsně vyhne recesi. Německá vláda počítá pro letošní rok se zpomalením růstu na 0,7 procenta z loňských tří procent, příští rok má ekonomika stoupnout o 1,6 procenta. Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je do značné míry závislý český vývoz.
Příznivá německá data navázala na předchozí negativní údaj o důvěře investorů v eurozóně v květnu a pomohla trhům, zasaženým obavami z výsledků voleb v Řecku a ve Francii, umazat část ztrát ze zhruba -1,5 % k -0,5 %. Důvěra investorů v eurozóně se podle výzkumné skupiny Sentix v květnu propadla na svou nejnižší úroveň od září roku 2009. Její index se snížil na minus 24,5 bodu, zatímco trhy předpokládaly zhoršení jen na minus 15,3 bodu dle konsensu Bloomberg. Sentiment investorů v eurozóně tak v květnu klesl už druhý měsíc v řadě.
"Pokles v indexu Sentix v posledním měsíci byl prvním varovným signálem, ale nyní klesá dál," uvedla v prohlášení skupina Sentix. Subindex očekávání se rovněž snížil, když klesl na minus 17,3 bodu z dubnových minus 9,3 bodu, zatímco index současných podmínek se snížil na minus 31,5 bodu z předchozích minus 20,0 bodu.
Obavy investorů se ale zřejmě ještě zvýší, návazně na výsledky voleb v Řecku a ve Francii.
Ve Francii uspěl ve druhém kole prezidentských voleb socialista Francois Hollande se sliby zvyšování vládních výdajů a daní a naopak prohrál zastánce úspor Nicolas Sarkozy. Francouzský socialista Hollande se stal novým prezidentem, když porazil Sarkozyho s 51,62 procenty hlasů. Trhy nesdílí optimismus nového prezidenta o "prorůstové" ekonomice a bojí se rozvolnění fiskálních opatření, která měla snížit míru zadlužení Francie.
V Řecku dali voliči jasně najevo svůj odpor k úsporným opatřením, když výrazně snížili podporu vládních proevropských stran, které nezískaly většinu potřebnou k vytvoření nové vlády. Politika, která Řecko chránila před úplným bankrotem a odchodem z eurozóny, je tak tímto volebním výsledkem proevropsky zaměřených stran silně ohrožena.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP, DPA, čtk, mediafax, Kathimerini)