Americký investor Warren Buffett na víkendové valné hromadě Berkshire podle očekávání ujistil akcionáře společnosti o svém dobrém zdraví a dodal, že firma je připravena jej v případě potřeby nahradit. Svěřil se mimo jiné, že v poslední době zvažoval jednu ze svých největších akvizic, ta ale nevyšla. Náladu každoročně očekávané události pokazila nespokojenost řady akcionářů s Buffettovým vstupem do politických bojů návrhem na vyšší zdanění bohatých.
Otázky akcionářů ohledně Buffettova zdraví se čekaly nejvíc, objevily se ale až ve druhé polovině setkání téměř 40 tisíc akcionářů. Buffett minulý měsíc oznámil, že u něj lékaři zjistili rakovinu prostaty v raném stadiu, o víkendu ale, s poukazem na vysokou úspěšnost léčby u tohoto typu rakoviny, označil nález za "drobnou potíž". "Cítím se ohromně, baví mě, co dělám," řekl. "Možná mám o něco méně energie, to ale může znamenat, že dělám méně hloupostí," odlehčil téma.
Už v dopise rozeslaném před valnou hromadou Buffett sdělil, že správní rada firmy bude schopna v případě potřeby vybrat jeho nástupce a že má dva kandidáty, které ale neidentifikoval. Vehementně odmítl návrh, aby firma každoročně informovala, jak je připravena jej nahradit. Loňská valná hromada byla ve znamení rezignace Buffettova favorizovaného kandidáta na nástupce Davida Sokola, který z firmy odešel kvůli skandálu s obchodováním na základě neveřejných informací.
Letos idylu "Woodstocku kapitalismu" narušila kritika části akcionářů na adresu takzvaného Buffettova pravidla. Buffett si loni v tisku postěžoval, že jeho příjmy byly za minulý rok zdaněny mnohem nižší sazbou než plat jeho sekretářky, a dal tím munici prezidentu Baracku Obamovi v jeho boji za to, aby bohatí platili "spravedlivý podíl". Obama brzy nato navrhl zdanění lidí s příjmy nad milionem dolarů ročně sazbou nejméně 30 procent.
"Považuji to za směšné. Proč bychom měli chtít ještě víc zdaňovat lidi, kteří vydělávají nejvíc peněz a vytvářejí pracovní místa?" vyjádřil názory kritiků akcionář Greg Hershberger. Buffettovo pravidlo podle komentáře Reuters vytváří dojem, že šéf Berkshire se před listopadovými volbami postavil na stranu levicových demokratů, což není dobré pro investiční firmu, jejíž akcie letos zaostávají za růstem širšího akciového indexu S&P 500. Návrh, který působí tak, že je zaměřen čistě na sbírání bodů v předvolební kampani, by mohl řadu investorů od Berkshire odradit.
Buffett řekl, že nedávno uvažoval o akvizici za více než 20 miliard dolarů a byl ochoten prodat kvůli ní i některé investice Berkshire Hathaway. "Mohlo to nastat, ale myslím, že už k tomu nedojde," řekl. Nenaznačil, o jakou firmu šlo, převzetí v takové hodnotě by se ale bylo blížilo jeho největší transakci, koupi železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe z roku 2010 za 26,5 miliardy dolarů (510 miliard Kč).
Po víkendových volbách ve Francii, z nichž vzešla nová hlava státu, socialista Francois Hollande, Buffett na adresu Evropy prohlásil, že ji čeká těžký úkol vyřešení svých fiskálních problémů. Diferencovanost EU ani výsledky francouzských prezidentských voleb a parlamentních voleb v Řecku jí v tomto ohledu postup příliš neusnadní, domnívá se investor. Výsledky obou volebních klání, v nichž Řekové i Francouzi vyjádřili svou nevoli vůči tvrdým úsporným opatřením, přitom nepovažuje za překvapivé. Evropu tak na cestě z krize čeká ještě mnoho bolesti, jedním dechem však dodává, že ani to ho neodradí od investování. "Evropa je obrovský trh, která dále poroste."
Dnešní pesimismus a výprodej na světových trzích využívá Berkshire k aktivním nákupům akcií dvou společností, dodal Buffett. Konkrétní jména neprozradil s tím, že se je Berkshire již ve svém portfoliu drží. Co se nákupů akcií týče, investor se snaží podržet svůj maximální objem na desetině celkového denního zobchodovaného objemu. Minulý pátek podle svých slov investoval na akciových burzách zhruba 60 milionů dolarů. Jeho zásadní rada se přitom za roky obchodování nemění: nekupovat a neprodávat na základě čerstvých titulku hlavních zpráv, ignorovat své emoce a věřit akciím, které představují dobrou investici v dlouhém období. Připouští přitom, že nemá představu, kam se bude daná akcie hýbat v nejbližších týdnech či měsících.
Verbální podporu dnes Buffett vyjádřil také americkým bankám, které jsou podle něj „v dobré kondici“, lepší než jejich evropské protějšky, a "likviditou jen překypují". Buffett, který prostřednictvím Berkshire investoval do amerických bank 20 miliard dolarů, během víkendové valné hromady uvedl: „Evropské banky a americké banky spadají do dvou zcela odlišných kategorií. Druhý jmenovaný sektor se těší dobré kondici, zatímco ten první ještě před několika měsíci lapal po dechu, dokud nepřišla pomoc od Evropské centrální banky.“
Podobná vyjádření investora pohání podle analytiků i snaha uchránit své portfolio před nepříznivými dopady obav ohledně Evropy a následnými výprodeji na trzích. Banky patří tradičně mezi nejcitlivější tituly, co do reakce na vývoj v eurozóně. Bank of America ztratila na Wall Street za posledních 5 dní více než 6 %, JPMorgan téměř 4 %, obě jsou oblíbenými tituly Warrena Buffetta.
„Věštec z Omahy“ svou vlajkovou loď založil v 60. letech a postupně z ní vybudoval multimiliardový holding, zainteresovaný v různých odvětvích – od pojišťovnictví, bank, železnic a médií až po šperky, rychlé občerstvení a nábytek. Co do spojení tržeb, zisku, výše aktiv i tržní hodnoty je Berkshire podle serveru MarketWatch osmou největší veřejně obchodovanou společností na světě. Mezi klíčové investice Berkshire patří Coca-Cola, IBM, American Express nebo Wells Fargo. Pozice v těchto společnostech dávají holdingu tržní hodnotu kolem 200 miliard dolarů a jisté charakteristiky obřích podílových fondů.
Šéf Berkshire se pravidelně objevuje na prvních místech mezi nejbohatšími lidmi světa podle časopisu Forbes. Letos obhájil třetí místo za mexickým telekomunikačním magnátem Carlosem Slimem a zakladatelem Billem Gatesem.
(Zdroj: ČTK, BusinessWeek, AP, CNBC, Bloomberg)