Rusko je připraveno dodat v květnu do ČR jen asi 73 tisíc z požadovaných 350 tisíc tun ropy, uvedl ruský list Vedomosti. České Ministerstvo průmyslu a obchodu žádnou oficiální informaci nemá. Hlavní tuzemský obchodník s ropou, kterým je , o dodávkách ropy za květen se stále jedná. „Jde o komerční boj, ČR má výhodu druhého ropovodu z Německa,“ reagoval velvyslanec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška.
Dodávky ruské ropy do ČR byly nižší i v dubnu, kdy monopolní přepravce Transněfť místo 410 tisíc tun ropy přepravil pouze 230 tisíc tun. Většina výpadku, skoro 165 tisíc tun, jde na vrub ruského Lukoilu, který vývoz do ČR od začátku roku zcela zastavil. Údajně nedostal objednávky od českých odběratelů na první, ani na druhé čtvrtletí. Výpadem v dubnu částečně kompenzovala Gazprom Něfť. Ta minulý měsíc zvýšila své dodávky do ČR o 58 procent z původně plánovaných 146 na 230 tisíc tun, když své kvóty v ropovodu předala dceři Gazpromu další firma, Rosněfť.
Gazprom Něfť o objemu květnových dodávek neinformovala, podle zdrojů mají činit okolo 75 tun a celkově ve 2Q12 cca 400 tun ropy, z nichž již 230 tisíc bylo dodáno v dubnu.
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Paták sdělil, že dodávky ropy do ČR zajišťují vlastníci České rafinérské, firmy , a . "Stát do jejich kontraktů nemůže žádným způsobem vstupovat, ani je ovlivňovat," řekl. podle něj MPO sdělil, že žádné informace či náznaky, že by měly být sníženy dodávky ruské ropy, nemá. "Situaci budeme nadále monitorovat," dodal Paták. "Jednání o dodávkách ropy na měsíc květen stále probíhají. Dodávky ropy budou zahájeny, jakmile se podaří oběma stranám najít shodu ohledně podmínek kontraktu," reagoval mluvčí Mikuláš Duda. "Chci věc řešit s majiteli České rafinérské, abychom měli zajištěny dlouhodobé a stabilní dodávky ropy a ropných produktů do České republiky a abychom nebyli vystaveni riziku, že během čtvrtletí budou výpadky," řekl ministr průmyslu a obchodu Kuba.
"Je to podobné jako v dubnu, kdy se takovéto zprávy objevily hned dvakrát. V takových situacích je vždy potřeba ověřit si fakta. Jedna věc jsou zprávy v médiích, které jsou podle mě součástí komerčního boje. Když se pak ale podíváte na reálné dodávky ropy za duben letošního roku, tak jsou více méně standardní v rámci našeho průměrného dovozu," zahání obavy velvyslanec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška.
Ruští exportéři ropy mají nyní k dispozici přebytek vývozních kapacit, a tak dávají přednost cenově výhodnějším destinacím. ČR snížení dodávek ruské ropy kompenzuje dodávkami přes ropovod IKL. Objem ropy dopravené ruským ropovodem Družba do ČR v posledních letech klesá. Loni Družbou přiteklo zhruba 57 procent dovážené ropy, v předchozích letech to bylo často kolem 70 procent. Každoročně naopak rostou dodávky ropovodem IKL z Ingolstadtu, který dle zástupců ropného průmyslu může snížené dodávky Družby plně nahradit.
Bartuška uvedl, že již ráno komunikoval se zástupci společnosti MERO ČR (vlastník a provozovatel české části ropovodu Družba a ropovodu IKL a jediný přepravce ropy do ČR) a dalšími zainteresovanými osobami. "Situaci ověřujeme, ale upřímně řečeno, nemám v tuhle chvíli příliš velké obavy," uvedl Bartuška s tím, že i v dubnu chodily zprávy typu „V ropovodu bude ropa pouze na tři dny“ a nakonec jsou české dovozy úměrné dovozům v předchozích letech.
Bartuška zdůraznil právě roli druhého ropovodu IKL z německého Ingolstadtu. "Máme druhý ropovod z Německa. To nám v této chvíli dává poměrně velkou míru volnosti. Pokud by chtěl někdo hrát nějaké hry, tak se to obrátí proti němu," upozornil Bartuška. Právě tento druhý ropovod by v případě potřeby zastoupil dodávky ropy proudící ropovodem Družba z východu. "Jsme schopni v případě potřeby zásobovat trhy," zdůraznil Bartuška.
V případě ohrožení energetické bezpečnosti ČR může stát sáhnout ke strategickým rezervám ropy. Ty vystačí nejméně na 90 dnů. Stát zvažuje jejich navýšení v příštích letech až na 120 dnů. Zatím však tato potřeba dle dostupných informací kvůli ruské ropě letos nenastala.
(Zdroj: Vedomosti, čtk, mediafax, MPO)