Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť jedná o propojení severní a jižní trasy svého ropovodu Družba mezi Německem a Českou republikou. Zajistil by tak vývoz ropy do střední Evropy i jinou cestou než přes území Ukrajiny.
"Je to jen dodatečné pojištění," řekl novinářům viceprezident Traněfti Michail Barkov. Dodal, že Transněfť jedná o možnosti alternativní trasy s partnery v Česku i Německu.
Ropovod Družba přepravuje ruskou ropu do východní a střední Evropy. V Bělorusku se dělí na dvě větve. Severní jde přes Polsko do Německa. Druhá, jižní, vede přes Ukrajinu na Slovensko a do České republiky.
Spojovací potrubí mezi Českou republikou a Německem v délce 300 kilometrů by umožnilo Rusku dodávat ropu i klientům jižní větve a zajistilo dodávky ropy i v případě, že by se zastavil tranzit přes Ukrajinu.
Význam budování přeshraniční propojení distribuce ropy a plynu, takzvaných interkonektorů, mezi členskými státy Evropské unie pro energetickou bezpečnost také České republiky vyzdvihl v nedávném online rozhovoru na Patria.cz Václav Bartuška, velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost a vládní zmoceněnec pro Temelín (přepis rozhovoru zde). "Skrze NordStream se podařilo, že zůstáváme na tranzitním plynovodu pro Německo. Projekt je od Baltu propojen s páteřním plynovodem Megal přes plynovody Opal a Gazelle, přičemž ten druhý jde přes naše území. Pro Slovensko a především pro Ukrajinu je pak NordStream špatná zpráva," uvedl pak Bartuška k dodávkám plynu.
Přes Ukrajinu proudí z Ruska do Evropy většina ropy a plynu. Rusko a Ukrajina se v posledních týdnech obviňují z odpovědnosti za nedostatek dodávek plynu do Evropy. Gazprom tvrdí, že Ukrajina odebírá více plynu z tranzitního plynovodu přes její území, což může být důvodem, proč zákazníci v dalších zemích dostávají méně plynu, než mají dojednáno, napsala agentura Reuters.
(Zdroj: čtk, Reuters)