Nižší ceny elektřiny či možné zpřísnění regulace EU jsou důvody, proč se stamiliardová dostavba jaderné elektrárny Temelín nakonec možná vůbec neuskuteční. Lidé z vedení skupiny (803,55 CZK, -0,06%), která má plánovaný tendr na starosti, totiž vydali zatím nejsilnější signál, že z tendru nakonec sejde, napsali Lidové noviny ve svém sobotním vydání.
Pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v temelínském areálu nevyrostou, je podle nich poměrně vysoká. "Podle mého odhadu asi tak třetinová," uvedl pod podmínkou anonymity jeden z topmanažerů . Důvodem je nízká cena elektřiny na burzách, problémy uchazečů s budováním nejmodernějších reaktorů či obavy, že Brusel zpřísní pravidla pro jaderná zařízení. Jinými slovy: vedení se obává, že se chod obřího Temelína nevyplatí, uvádějí Lidové noviny.
Vedení proto podle deníků chystá i "plán B". V případě, že by nedošlo k dostavbě dalších dvou reaktorů jaderné elektrárny Temelín (cena odhadována na 170 až 250 mld. Kč), musel by prý asi postavit další paroplynové elektrárny a prodloužit provoz některých uhelných elektráren. Podle Lidových novin je prakticky jisté, že pak už by Česko nebylo vývozcem, ale dovozcem elektrické energie.
Manažeři podle LN anonymně uvádějí, že problém s nízkou cenou elektřiny může odstranit stát. Například tím, že by garantoval splacení bankovních úvěrů nebo stanovil pevnou nebo minimální výkupní cenu elektřiny z nových temelínských bloků. Zůstává však otázkou, jestli v době rozsáhlých úspor ministři na podobné plány kývnou.
Oficiálně však žádné pochyby o dostavbě Temelína nepřipouští. „Mezi priority naší strategie patří zejména dostavba Jaderné elektrárny Temelín, v období do roku 2015 zaměřená zejména na bezchybnou a důkladnou přípravu celého projektu včetně dokončení tendru na dodavatele technologie.“ uvedl minulý týdne po výsledcích této energetické skupiny generální ředitel Daniel Beneš ke strategickému výhledu.
Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči získali loni od provozovatele elektrárny zadávací dokumentaci a nyní se snaží získat vazby na české podniky. Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou v zadávací dokumentaci, zástupci a státu však několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci pozornost. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.
Francouzská společnost Areva dnes podepíše smlouvy o porozumění při budoucí spolupráci s více než desítkou českých firem, které jí budou sloužit jako subdodavatelé v případě vítězství v tendru. Další společnosti ucházející se o dostavbu Temelína - Škoda JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress a také americká společnost Westinghouse - podobné smlouvy podepsaly v minulých měsících.
„Říkám zcela otevřeně, že mě dosud žádný ze tří uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny Temelín nepřesvědčil o schopnosti postavit Temelín 3+4 řádně, v termínu a za cenu, která bude ve smlouvě,“ uvedl v únorovém online rozhovoru na Patria.cz velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost a vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška. „Objel jsem všechny stavby reaktorů třetí generace všech tří uchazečů a vím o potížích tohoto odvětví docela dost,“ dodal. Zároveň doplnil, že z pohledu dnešních ekonomických podmínek vidí realisticky teprve po dokončení bloků 3 a 4 v Temelíně pátý blok v jaderné elektrárně Dukovany. K vlivu Německa na evropskou jadernou energetiku pak doplnil, že rozhodnutí o dostavbě Temelína padne v Praze, nikoli v Berlíně či Bruselu. „Nepřeceňujte německé rozhodnutí. Dnes používá jádro 14 z 27 členských zemí Evropské unie, i bez Německa jich bude 13,“ dodal.
(Zdroj: LN, MediaFax, ČTK)