Aktualizováno Podle německého ústavního soudu není možné, aby o záchranném fondu eurozóny (EFSF) v Německu rozhodovala jen speciální devítičlenná parlamentní komise, jak to dosud předpokládal Spolkový sněm. Pravidlo, podle něhož měl tento podvýbor finančního výboru v některých naléhavých záležitostech rozhodovat za celou dolní komoru parlamentu, prohlásil proto ve velké části původně předpokládaných případů neúčinné.
Druhý senát ústavního soudu toto pravidlo předběžně zrušil ve zrychleném procesu už v listopadu. Až do dnešního konečného verdiktu tak musel Spolkový sněm legislativu související s EFSF stejně schvalovat na plenárních zasedáních.
Německý parlament nyní musí najít nová procesní pravidla pro schvalování pomoci eurozóně. Podle agentury Reuters by se v Německu mohl zpomalit rozhodovací proces ve Spolkovém sněmu.
Rozhodnutí podvýboru podle ústavního soudu zůstávají přípustná, pokud jde o nákupy státních dluhopisů na finančních trzích. V těchto případech totiž podle soudu je vzhledem k důvěrnosti rozhodnutí oprávněné, když o nákupech nerozhoduje celý Spolkový sněm, ale jen malé grémium.
Dosud ve Spolkovém sněmu platilo ustanovení, že tajně jednající grémium zastupuje práva 620členného Spolkového sněmu "v případech zvláštní naléhavosti nebo důvěrnosti". Verdikt Ústavního soudu v Německu tak znamená, že buď celý 620členný Bundestag, tedy dolní komora parlamentu, nebo 41členná rozpočtová komise se bude muset shromáždit vždy, když se bude rozhodovat o záležitostech týkajících se fondu EFSF. Speciální devítičlenná komise bude moci schválit pouze nákup dluhu na sekundárním dluhopisovém trhu. Nemůže ale schválit půjčky a preventivní úvěrové linky pro předlužené země eurozóny, jako je Řecko nebo rekapitalizace bank.
Ústavní soud rozhodoval na podnět dvou poslanců sociální demokracie (SPD) Swena Schulze a Petera Danckerta. Ti ve své stížnosti argumentovali, že přesunutí naléhavých rozhodnutí, které navíc mají dopad na státní rozpočet, z pléna na zvláštní grémium je vylučuje z rozhodovacího procesu. To údajně bylo proti ústavě a poškozovalo práva poslanců. Ústavní soud jim dnešním usnesením dal zapravdu.
(Zdroj: čtk, mediafax, Bloomberg)