Aktualizováno Ministerstvo financí s ohledem na očekávaný výpadek příjmů v rozpočtu hledá cesty, jak získat více peněz na daních. Podle interního dokumentu citovaného MF Dnes operuje s desítkou návrhů, mezi nimiž jednoznačně vítězí sjednocení DPH na 19 procentech od poloviny letošního roku. Tento krok by totiž na rozdíl od většiny ostatních přinesl výsledek již letos, a to 25 miliard korun do státní kasy navíc, vypočítává deník ve středečním vydání. Na seznamu prý dále figuruje například zvýšení sazby daně z převodu nemovitostí či daně z příjmu fyzických osob, výraznější zdanění bohatých, vyšší silniční či energetická daň, ale také možnost zavedení daně z finančních transakcí.
Ministr financí Miroslav Kalousek včera zopakoval, že podle realistického scénáře česká ekonomika letos neporoste či klesne až o dvě procenta. Ministr to pokládá to za nejpravděpodobnější ze tří variant, které jeho ministerstvo pro vývoj ekonomiky zpracovalo. Potvrdil také, že příjmy státního rozpočtu v tomto případě zaostanou za plánem zhruba o 30 až 50 miliard korun, tedy zhruba o dvě procenta. Kalousek však zdůraznil, že nenechá schodek rozpočtu na rok 2012 přesáhnout stanovenou hranici 105 miliard korun.
Ministr Kalousek by si podle svých slov přál pokrýt výpadek na příjmové straně vládního rozpočtu výhradně snížením výdajů rozpočtu. "Za politickou realitu nicméně považuji v nejlepším případě dva ku jedné ve prospěch snižování výdajů," cituje MF Dnes ministra financí.
Seznam možných zásahů proti deficitnímu hospodaření státu již na konci loňského roku představila Národní ekonomická rada vlády (NERV) a ministerstvo financí následně podle MF Dnes přišlo i se svými návrhy. Kromě zmiňovaného sjednocení sazeb DPH ze současných 14, respektive 20 procenta na 19 procentech, se v interním dokumentu konkrétně mluví také o vyšším zdanění bohatých formou zavedení dalších dvou pásem u daně z příjmu. Dále o možnosti zvýšení sazby daně z převodu nemovitostí ze 3 na 5 procent a sazby daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent.
V seznamu návrhů však figurují i novinky. V interním dokumentu ministerstva, který cituje MF Dnes, se píše například o možném zavedené nové uhlíkové daně na uhlí a topné oleje, a později také na pohonné hmoty a plyn. Na posledním místě je zmiňovaná i daň z finančních transakcí. O té se však ministr Kalousek vyjádřil, že nepřichází v úvahu. "Považuji ji za jednu z nejhloupějších a nejškodlivějších daní a rozhodně ji do opatření proti deficitu nezařadím," cituje deník Kalouskova slova.
Podle informací deníku MF Dnes by k reálným změnám, které by ovlivnily příjmy rozpočtu ještě v letošním roce, mohlo kromě sjednocení sazby DPH patřit ještě zvýšení daně z převodu nemovitostí.
Během ekonomické krize se v mnoha vyspělých zemích světa zvýšily sazby DPH. Vyšší DPH prodražují občanům nákupy. Konečnými plátci DPH jsou totiž spotřebitelé. Z každého nákupu zboží nebo služby je státní pokladna bohatší. Ve všech členských zemích EU patří výnos z DPH mezi nejdůležitější příjmy pro státní pokladnu. Nejnižší sazba DPH je v Lucembursku (15 %), nejvyšší v Maďarsku (27 %). Jednotná sazba DPH je v EU zavedena pouze v Dánsku (25 %), některé zboží a služby jsou však od DPH osvobozeny.
Výnos z DPH se v posledních letech ještě zvyšuje, protože světovým trendem je přesouvat zdanění do nepřímých daní. Pro rok 2012 zvyšuje sníženou sazbu DPH ČR(z 10 % na 14 %), Maďarsko zvyšuje základní sazbu z 25 % na 27 % a Irsko zvyšuje základní sazbu DPH z 21 % na 23 %, od 1. března 2012 se zvýší základní sazba DPH na Kypru (z 15 % na 17 %), ve Francii se zvýšila dolní sazba DPH z 5,5 % na 7 % (základní potraviny zůstávají na úrovni 5,5% sazby daně) a v Itálii se má zvýšit základní sazba DPH v září 2012 z 21 % na 23 % a snížená sazba DPH z 10 % na 12 %.
(Zdroj: MF Dnes, ČTK, MF)