Důvěra amerických spotřebitelů počátkem července klesla a je nejníže od března 2009. Důvodem jsou obavy z poklesu příjmů a dalšího růstu nezaměstnanosti. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů pořízených Michiganskou univerzitou ve spolupráci s agenturou Thomson Reuters.
Celkový index důvěry klesl na 63,8 bodu z červnové závěrečné úrovně 71,5 bodu. Ekonomové podle agentury Reuters v průměru odhadovali nepatrný růst na 72,5 bodu.
Průzkum rovněž ukázal, že se zhoršila důvěra v ekonomickou politiku vlády. Američtí zákonodárci se tahají kvůli dohodě o rozpočtu, která má umožnit vládě zvýšit strop pro zadlužení země. Pokud se zákonodárci na zvýšení stropu nedohodnou, tak hrozí, že USA nebudou schopné příští měsíc plnit své závazky.
Ukazatel spotřebitelských očekávání klesl na 55,8 bodu z červnové úrovně 64,8 bodu a ocitl se rovněž nejníže od března 2009. Index hodnocení současných podmínek se snížil o 5,7 bodu na 76,3 bodu, což je nejhorší hodnota od listopadu 2009.
Ekonomové sledují indexy důvěry velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.