Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zůstanou americké dluhopisy atraktivní? Řešení rozpočtu v nedohlednu, riziko padá i na dolar, varuje Gross

Zůstanou americké dluhopisy atraktivní? Řešení rozpočtu v nedohlednu, riziko padá i na dolar, varuje Gross

30.05.2011 18:21

Trhy se pod vahou informací o slabém vývoji ekonomiky a přívalu ne příliš nadějně znějících zpráv ohledně dění v eurozóně uchylují k bezpečným investicím. Alespoň to naznačuje rostoucí cena amerického vládního dluhu. Výnos desetiletého dluhopisu v pátek otestoval hranici 3,05 % a den uzavíral u 3,077 %. Investoři jako by odsunuli kulminující problém amerického rozpočtu, přičemž tak výnos u desetiletého dluhového papíru emitovaného vládou USA srazili z 3,6 % v úvodu dubna blízko prolomení 3% hranice. Podobný pohyb směrem dolů v takovém rozsahu zažily trhy během loňského léta, kdy se poprvé naplno ozvala evropská dluhová krize.

Ve prospěch síly ekonomického růstu nehovoří data z trhu práce, spotřebitelského sektoru ani realitního trhu. Dluhopisům navíc dodávají sílu i spekulace, že by Fed mohl rozjet další, již třetí kolo kvantitativního uvolňování. I v případě, že se spekulace nepotvrdí, nebude ani ukončení druhé fáze QE pro ekonomiku pozitivním impulsem.

Rally na amerických dluhopisech je přitom nečekaná pro mnoho investorů a hedge fondů, které svými krátkými pozicemi sázely na pomalé avšak stabilní oživení největší světové ekonomiky. Ani při nízkých výnosech poptávka po americkém dluhu neochabuje, což minulý týden ukázaly tři velmi úspěšné aukce. Vzhledem k rekordnímu zájmu mnozí analytici soudí, že trhy se mohou připravovat na hospodářský pokles. „Na dluhopisovém trhu jsme zaujali býčí pozici, kterou jsme uzavřeli ve špatný čas na úrovni 3,12 % u desetiletých treasuries,“ uvedl Richard Gilhooly z TD Securities. Společnost nyní nevylučuje propad výnosu u uvedených papírů až na 2,82 procenta, své krátkodobé odhady snižují i ostatní analytici. „Ohromná“ poptávka po vládních cenných papírech přiměla i Thomase di Galoma z Oppenheimer & Co snížit svůj odhad desetiletého výnosu na 2,8 % na konci druhého čtvrtletí. Možnost další rally připouštějí i banky UBS a Nomura s odhadem 2,9 %.

Mediálně nejhlasitějším odpůrcem investic do amerického dluhu je Bill Gross, jehož dluhopisový fond Pimco vyřadil v únoru ze svého portfolia veškeré americké dluhopisy s varováním, že zadlužování USA není udržitelné a důvěra investorů v platební schopnost země není podložená. Vedle Grosse oznámil plán shortovat americký dluh i legendární investor Jim Rogers, podle něhož bude konec QE2 příčinou oslabovaní bondů i dolaru.

Gross v pátek pro CNBC uvedl, že nepředpokládá reálné řešení problému amerického deficitu před prezidentskými volbami, které se mají konat v listopadu příštího roku. Toto domněnku zároveň označil za důvod, proč je akciový trh lepší investiční sázkou než dluhopisy. Šéf Pimca zároveň popřel, že by vlajková loď společnosti, Total Return Funda zaostala za trhem, když se nesvezla na dluhopisové rally. Fond podle něj spravuje aktiva v hodnotě více než 1,2 bil. USD a výnosem překonává svou konkurenci.

Navzdory faktorům tlačící výnosy u amerického dluhu dolů, je ve vzduchu stále nedořešený politický spor ohledně podoby amerického rozpočtu. Případný neúspěch jednání by byl trhy chápán jako „dočasný default“, tedy nedodržení závazků. Taková zpráva by byla podle Grosse „katastrofálním signálem světovým úvěrovým trhům“, s horšími důsledky pro dolar, než pro samotné dluhopisy. „Dolar je světovou rezervní měnou… Jaký druh signálu by byl asi vyslán v případě defaultu?“, pokládá investor řečnickou otázku.

S ohledem na nejistotu na trzích investuje Pimco do dluhu rozvíjejících se zemí, jako je Brazílie, dále do obligací Kanady, Německa a Mexika. Z korporátního sektoru považuje za dobré investice tituly Coca-Cola, Procter & Gamble a Merck, které jsou v porovnání s americkým dluhem „daleko atraktivnější alternativou“.

Federální dluh USA v květnu dosáhl zákonem stanovenou maximální hranici 14,3 bilionu dolarů, bez jejího zvýšení tak USA reálně hrozí platební neschopnost. Prozatímní neshoda mezi demokraty a republikány spočívá ve snížení vládních výdajů o 2 bil. USD v následujících deseti letech, kterým republikáni podmiňují souhlas s navýšením dluhového stropu. Obě politické větve mají čas na dohodu nejpozději do 2. srpna, v její úspěch trhy obecně věří. Default Spojených států je označován za nemyslitelný, s neblahými dopady na celou globální ekonomiku.

(Zdroj: CNBC, WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m