Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výhrady vůči kandidatuře Lagardeové na šéfa MMF rostou. Americký daňový poplatník by neměl dotovat Řeky, tvrdí bývalý hlavní ekonom fondu

Výhrady vůči kandidatuře Lagardeové na šéfa MMF rostou. Americký daňový poplatník by neměl dotovat Řeky, tvrdí bývalý hlavní ekonom fondu

27.05.2011 12:14
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

„Christina Lagardeová je zosobněním strategie, v jejímž rámci se kvůli zmrtvýchvstání eurozóny hazarduje s penězi druhých. Proč by ji měli daňový poplatníci ve Spojených státech a jinde podporovat?“ Tuto řečnickou otázku včera ve svém názorovém sloupku v listu New York Times předložil bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Simon Johnson. Přidal se tak k zástupu hlasů jednotlivců a zemí, které nepřímo tvrdí, že čas Evropy se naplnil a že za její hloupost nemá platit zbytek světa.

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová tento týden oficiálně oznámila svůj záměr ucházet se o post šéfa MMF. Evropská unie, která její kandidaturu s největší pravděpodobností podpoří, v organizaci disponuje něco přes 30 % hlasovacích práv. Spojené státy s 16 procenty na dalšího Evropana pravděpodobně kývnou, pokud bude moci Američan zůstat šéfem Světové banky. Jedná se o neformální úmluvu starou jako obě organizace samé. Lagardeová se teď pravděpodobně vydá na světové turné, při kterém se bude snažit vyjednat pro svoji podporu další hlasy. Nebude to mít vůbec jednoduché.

Již při poslední volbě se řada států hlasitě ozývala proti jmenování dalšího Evropana (Dominiqua Strausse-Kahna). Ruský ministr financí Kudrin tehdy v otevřeném dopise pro Financial Times nezvykle přímým a příkrým tónem rozhodnutí kritizoval s tím, že příště už si rozvojový svět jen tak lehce diktovat podmínky nedá. A měl pravdu. Zástupci Brazílie, Číny, Indie, Ruska a Jihoafrické republiky v úterním prohlášení vyzvali, aby byl proces výběru nového šéfa MMF „opravdu transparentní, soutěživý a založený na zásluhách kandidátů“.

Ke kritikům Lagardeové se teď přidal i Johnson, přičemž nejen kvůli její národnosti, ale i názorům a činům. Podle jedněch je Lagardeová vhodným adeptem, jelikož právě eurozóna teď potřebuje pomoc MMF nejvíc. Jak to ale přijde, že v osmdesátých letech, kdy byl fond nejvíc činný v jižní Americe procházející dluhovou krizí, nestál v čele instituce Brazilec či Argentinec, namítá třeba týdeník Economist.

Johnson jde dále. Právě způsob, jakým se Lagardeová pokouší eurozónu zachránit, je podle něj od základu chybný. Ministryně ze začátku podcenila dopad globální finanční krize a v popírání vážnosti problému a nutnosti systémového řešení Francouzi pokračují dále.

„Během nedávno skončených jednání o bankovní regulaci Basel III se Francie dlouho a tvrdě zasazovala o to, aby banky nemusely zvyšovat kapitálový polštář jako zajištění proti ztrátám. Dokud bude tento polštář tak malý, nemohou země eurozóny bezpečně restrukturalizovat svůj dluh. Nízká úroveň kapitalizace je příčinou vážného systémového finančního rizika pro Evropu i svět,“ píše Johnson. Lagardeová navíc patří k vehementním odpůrcům restrukturalizace dluhů, což komplikuje úvahy o možném komplexním řešení krize.

„Eurozóna ve své první inkarnaci nebyla schopná fungovat, tak jak se plánovalo. Pokud nejste toho názoru, že Řecko zažije zázračný posun vpřed v produktivitě, představitelé eurozóny si budou muset vybrat. Buď větší integraci, včetně štědrých fiskálních transferů chudším zemím, jejichž obyvatelé neradi platí daně, nebo vyřazení některých zemí z integrovaného finančního systému, čímž se v eurozóně vytvoří dvě úrovně a některé státy si nebudou moci půjčovat o Evropské centrální banky.

Ať tak či tak, MMF může pomoci úvěry a technickými radami. Bude se jednat o drahou pomoc…možná až ve výši 1 bilionu dolarů. Ale tyto prostředky patří mezinárodnímu společenství – 187 zemím. Pokud Lagardeová stane v čele MMF, s největší pravděpodobností bude dále do eurozóny jen pumpovat peníze,“ uvádí ve svém sloupku Johnson.

(Zdroj: FT, NYT, Economist)


Váš názor
  • o jaké pumpování peněz
    27.05.2011 13:55

    má jít, vždyť je to jen zlodějská lichva. Pokud jim někdo nabídne peníze za 15-20%, nemůže si vážně myslet, že se z toho srabu někdy vyhrabou.
    lime
Aktuální komentáře
04.02.2025
22:01Výsledková sezona v USA: Palantir láme rekordy  
17:20Počet investorů v Česku roste, chtějí se zajistit na stáří a ochránit před inflací. S Janou Brodani o motivacích a bariérách Čechů při investování
17:03Čistý zisk nápojové firmy PepsiCo ve čtvrtletí vzrostl o 17 procent
17:00S&P500 opět roste po strachu na trhu  
16:51ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti Veolia Energie ČR
16:40Tlumiče na doraz
15:32Průzkum AKAT: Více než polovina dotázaných investuje pravidelně, zejména kvůli zajištění na stáří
15:30Infineon: Příjemné výsledkové překvapení od výrobce čipů  
15:18Jakub Blaha: Spotify zaznamenalo první roční zisk v historii  
14:15Témata akciového trhu: Výnosy dluhopisů, cla a co dokáže DeepSeek?
12:49BBC: Trumpova konfrontační politika s obchodními partnery se zatím vyplácí
11:57Jakub Blaha: Palantir roste díky zrychlujícím tržbám a skvostnému výhledu  
11:27Plné zavedení Trumpových cel srazí S&P 500 o 5 procent, počítá stratég Goldman Sachs  
10:41Evropské trhy bez jasného směru. Mexiko s Kanadou cla odvrátily, Čína oznámila odvetu  
9:07Rozbřesk: Tuzemský průmysl zůstává v útlumu. Jak na Česko dopadnou Trumpova cla?
9:06Banka UBS je za čtvrté čtvrtletí zpět v zisku, vydělala 770 milionů USD
8:56Čína reaguje na Trumpova cla, Kanada zuří, Musk je pod palbou a evropské futures jsou smíšené  
03.02.2025
18:16František Kronus: Jak Trumpova cla hýbají trhy a jak ochránit portfolio před volatilitou
17:09FX Strategie: Obchodní války jsou hlavní riziko pro oslabení koruny. S Trumpem nuda nebude, jak se už ukazuje na Mexiku  
17:07Ztráty akcií se zmenšují. Cla na Mexiko se o měsíc odkládají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách