Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když je Big Mac lepší než statistický úřad

Když je Big Mac lepší než statistický úřad

01.02.2011 18:29
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Inflace je celosvětově na vzestupu. V řadě zemí ale jak běžní spotřebitelé, tak investiční analytici podezřívají vládu, že se zveřejňovanými čísly z politických důvodů manipuluje a že skutečný růst cen je mnohem vyšší než oficiální údaje. Nejde jen o nechvalně proslulý řecký statistický úřad, který se zaměřoval spíše na kreativní účetnictví v oblasti schodků veřejných financí. Podezřele vypadají třeba i data o inflaci v Argentině. Tamní vláda tvrdí, že za prvních jedenáct měsíců minulého roku spotřebitelské ceny vzrostly o 10,9 %, ekonomové ze soukromého sektoru však odhadují, že opravdová míra inflace se pohybovala nejméně na 20 %. Podobné výtky mají mnozí i na adresu Číny, kde prý životní náklady stoupají daleko rychleji, než prozrazují vládní statistiky.

Na tom, jak nejlépe měřit spotřebitelskou inflaci, se ekonomové neshodují. Rozpory panují ohledně relativních vah jednotlivých komponentů indexu a jejich upravování, způsobu započítávání kvalitativních zlepšení atp. Také spotřebitelům často chybí objektivní pohled. Číňané zvyklí stravovat se v letu u stánků s masovými noky začínají navštěvovat restaurace a přitom si stěžují na stále větší drahotu jídla. Náklady domácností rostou, ale o inflaci se tady nejedná.

Týdeník The Economist již léta používá tzv. Big Mac index, který se pomocí ceny jediného komponentu (dvoupatrového hamburgeru, který je k dostání téměř všude) snaží měřit reálnou hodnotu měn. Podle Jonathana Andersona ze švýcarské banky UBS tento ukazatel lze použít i pro kontrolu oficiálních statistik o inflaci. Jelikož v sobě cena hamburgeru zahrnuje náklady na potraviny, materiál, mzdy a nájem, můžeme jej teoreticky považovat za sice miniaturní, nicméně praktický spotřebitelský koš, jehož složení se v průběhu času mění jen minimálně.

Stačí tedy porovnat ceny z konce minulého roku a před deseti lety v několika zemích. Například cena Big Macu v Číně rostla v poslední dekádě průměrným tempem 3,7 % ročně, přičemž oficiální inflace ve stejném období činila 2,3 %. Je to tedy důkaz, že čínské statistiky jsou „cinknuté“? Ne nutně, na stejný rozdíl narazíme třeba i ve Spojených státech (viz tabulka, kde je znázorněn už rozdíl mezi srovnávanými mírami inflace).

Dalo by se čekat, že kvůli výraznějšímu zdražování potravin z posledních let bude hamburgerová inflace přesahovat tu měřenou indexem CPI. Jenže třeba v Rusku a Indonésii vzrostly ceny dvoupatrové pochoutky daleko méně než oficiální inflace, což naznačuje, že tamní statistici zveřejňují příliš divoká čísla.

Co se již zmíněné Argentiny týče, hamburgerové srovnání vrhá na oficiální údaje velký stín podezření, obzvlášť v porovnání s ostatními. Argentinský Big Mac zdražoval ročně v průměru o 19 %, což představuje víc než 8% rozdíl oproti zveřejněné spotřebitelské inflaci (10,9 %). Tamní vláda by možná zasloužila trochu grilování.

BIGmac

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data