Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč jsou Čína a Indie schopny tak rychle růst?

Proč jsou Čína a Indie schopny tak rychle růst?

03.09.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč jsou Čína a Indie schopny tak rychle růst? Zdá se, že v případě Číny existuje shoda na tom, že po roce 1979 byla tato schopnost odrazem akumulace kapitálu, industrializace a růstu exportu. Přitom ale podle ekonomů Gregoryho Chowa či Justina Lina byla před rokem 1979 čínská politika centrálního plánování špatná a ekonomické výsledky slabé. Podobně je špatná politika považována za příčinu nízkého růstu Indie v šedesátých a sedmdesátých letech.

My se však na základě dat pokrývajících více než 800 produktů domníváme, že schopnosti, které Čína a Indie získaly před reformami, byly pro jejich pozdější růst klíčové. Souhlasíme s tím, že centrální plánování vedlo k chybám, neefektivnostem a špatné alokaci zdrojů. Vývozy obou zemí jsou ale s ohledem na výši jejich příjmu na hlavu sofistikovanější a diverzifikovanější, než by byly bez této politiky. Obě země jsou totiž v tomto ohledu daleko před zeměmi na stejném stupni vývoje. Toho mohly dosáhnout jen díky centrálnímu plánování, průmyslové politice a cílené podpoře jednotlivých sektorů v ekonomice.

První graf ukazuje, že exportní koš Číny a Indie je mnohem sofistikovanější, než bychom na základě příjmu na hlavu v těchto zemích čekali:

regrese 1.jpg


Zdroj: China and India: Those two big outliers

Druhý graf ukazuje, že Čína i Indie jsou pozitivní výjimkou i co se týče diverzifikace jejich exportů:

regrese 2.jpg

Zdroj: China and India: Those two big outliers

Zatímco tedy netvrdíme, že politika centrálního plánování byla před reformami v obou zemích bez chyb, pomohla získat dostatečné schopnosti v klíčových sektorech. Industrializace v Indii přitom ještě nedosáhla rozsahu, který je patrný v Číně a Indie, ani po reformách neuspěla zejména ve využití své výhody v odvětvích náročných na pracovní sílu. V budoucnu musí obě země využít své relativně silné pozice v klíčových sektorech a sektorech, kde mají konkurenční výhodu.

Uvedené je výtahem ze studie „China and India: Those two big outliers“ autorů Jesuse Felipeho, Utsava Kumara a Arnelyna Abdona.

(Zdroj: Vox)


Váš názor
  • Tak toto jsem na Patrii nečekal
    03.09.2010 14:07

    Opravdu tento obor asi generuje "lepší" mozky, než třeba internetová fóra. Když někdo, kdo se zabývá trhy, se dovede na věc podívat i z jiného úhlu, tak je to výhra pro celou společnost. Kdo pochopí více z minulosti či reality, tak má tu nejlepší kvalifikaci pro vedení do budoucnosti. Výborně. Vše je jen vývoj a centrální plánování má mnoho výhod, které lidi přehlížejí i s jeho chybami, kdyby nebylo v Číně, tak nemají to, díky čemuž rozjíždějí dnešní hry. Je sice hezké, že Japonci se rozvýjeli rychleji než Čína ale jsou podřízeni USA a jejich růst není trvale udržitelný. Čína je oproti Japonsku suveréní zemí a může si svůj trvale udržitelný růst rozvíjet po svém a za cenu sice v historii slabšího růstu je odměna možností jaksi neomezeného růstu a podle vlastního diktátu se všemi dopady. Někdy méně znamená více. A strategické myšlení, jak je často u našich podnikatelů a dalších vidět, není pro každého.To co se dnes v Číně děje je jen výsledkem kontinuálního procesu. Dnešní Čínu staví studenti z Moskvy 50. a 60. let a i naši největší talenti, co tam studovali, nemají na jejich kvality. A co se týče vykrádání duševního vlastnictví? To je k smíchu. Západ to dělá taky. V posledních dnech proběhlo tiskem, že jakýsi zaměstnanec americké obrany prodal Indům informace o motorech do letadel B-2. Ano byl to americký občan ale ve skutečnosti jen koupený Ind, který jen svou práci prodal někomu jinému. Někdo prostě má na to, aby hora přišla k Mohamedovi a někdo to musí dělat naopak.
    iignac
    • Mno
      04.09.2010 15:02

      to už mi přijde zajímavější článek než tenhle váš, ehm, příspěvek
      B
  • Technologické dohánění
    03.09.2010 11:08

    Jak je možné, že tak rychle rostou? Jste vesnice v džungli, za státem dirigovaný úvěr koupíte pilu. Následující týden vaše produktivita práce stoupne o 800%. Postup zopakuje 4.000 vesnic v džungli. HDP celého státu stoupne o 10%. Software ukradnete, české motocykly zkopírujete. Tempo růstu HDP se zrychlí na 11%. Co ještě je zde k bádání?
    Detective
Aktuální komentáře
06.10.2024
8:28Víkendář: Evropa u elektromobilů čtyři roky za Čínou?
05.10.2024
8:48Víkendář: Barclays vidí u americké ekonomiky důvody pro dlouhodobý optimismus, u Číny je obrázek jiný
04.10.2024
22:03US trhy oslavily příznivá data z trhu práce. Snižování sazeb bude pomalejší  
17:42Utahovací dilemata
17:20MONETA Money Bank, a.s.: MONETA Money Bank oznamuje snížení SREP kapitálového požadavku o 30 bazických bodů
16:56Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 2. června 2024
16:55Wall Street ze silných dat zatím příliš netěží, zato dluhopisy dostaly zásah  
16:55Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 1. října 2024
16:52Německé automobilky varují před cly na čínské elektromobily, žádají dohodu
16:30Technická analýza: Visa má nakročeno k úspěšnému závěru roku  
16:11Perly týdne: Tvrdé přistání v USA se nekoná, Čína se snaží prostimulovat k růstu
15:22Tomáš Vlk: Fed zpomalí, americký trh práce se nečekaně začal znovu utahovat  
14:34Pavol Mokoš: Konsolidace v USA a akciová rally v Číně
13:26Než otevře Wall Street: ZIM, Summit Therapeutics, Spirit Air  
11:57Brusel má zelenou k zavedení cel na čínské elektromobily, proti nebylo dost zemí
11:23Čína je připravena na fiskální bazuku v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, tvrdí špičkový ekonom
10:14Akcie i dluhopisy v klidu vyhlížejí dobré zprávy z trhu práce  
9:06Rozbřesk: O tom, co pro Okunův zákon v USA letos nebude platit. Strach z úderu na íránská ropná zařízení posílá ropu o 5 % výše
8:55Čínské akcie dále rostou, investoři čekají na zprávu o mzdách v USA a futures jsou smíšené  
6:27Invesco: Oslabení nebo normalizace ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data