Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá ekonomika „vystřelila“ mezikvartálně o 2,2 %, roste nejrychleji od sjednocení

Německá ekonomika „vystřelila“ mezikvartálně o 2,2 %, roste nejrychleji od sjednocení

13.08.2010 8:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (11:18) Německá ekonomika překvapila vykázaným růstem ve druhém čtvrtletí roku. Místo očekávaných 1,3 procenta dnes federální statistický úřad ve Wiesbadenu zveřejnil mezikvartální 2,2% tempo růstu německého hospodářství. Meziročně pak ekonomika Německa vzrostla o 4,2 procenta místo očekávaných 2,4 procenta. Tempo je nejvyšší od sjednocení západní a východní části země v roce 1991.

Německé statistiky vysoké tempo připisují zejména vývozu, těžícímu z oživení globální poptávky s využitím podpory až 10% oslabení eura proti dolaru v letošním roce. Podle statistiků „raketový růst“ není jen odezvou na vnější svět,ale podporou byly také investice, soukromá spotřeba a vládní výdaje. Ekonomové jsou k domácí poptávce opatrnější. Vyjádření některých analytiků jsou bombastická, avšak zároveň připouštějí, že takovéto tempo růstu není delší dobu udržitelné. Vzpomeňme na překvapivý růst ekonomiky Velké Británie, kde před příliš optimismem z čísla s ohledem na jeho udržitelnost varovala i centrální banka. „Superman se tentokrát oblékl do černo-červeno-zlatého kabátu. Ekonomika ale takový růst nemůže udržet,“ uvedl analytik ING Carsten Brzenski. „Německá poptávka je silněji tažena zahraničními stimuly, domácí poptávka zůstává opatrná,“ domnívá se Stefan Bielmeier. Růst ve 2Q ale podle ekonomů přispěje k rychlejšímu dosažení předkrizové úrovně produktu. "Německá ekonomika dosáhne svých předkrizových úrovní mnohem dříve, než jsme si mysleli. Někdy koncem roku 2011," uvedl Joerg Kraemer, hlavní ekonom Commerzbank ve Frankfurtu. "Tempo zcela jistě ve druhé polovině roku zpomalí, ale je to logické po takto fenomenálním skoku," dodal. Rychlejší růst v Německu promluvil  do celkového čísla HDP za 2Q10 eurozóny. To vyšlo v 11:00 a na úrovni 1,0% mezikvartálního i 1,7% meziročního růstu bylo o tři desetiny procenta vyšší proti odhadům posazeným 0,7 % mezikvartálně a 1,4 % meziročně po růstu o 0,2 % a 0,6 % v 1Q10.

Podle předpovědi centrální banky Bundesbank ekonomika Německa, která loni klesla o 4,7 procenta, letos vzroste o 1,9 procenta a příští rok zpomalí na 1,4 procenta. Ministr hospodářství Brüderle připustil, že celoroční růst ekonomiky přesáhne 2 %. Německé BMW na začátku srpna ohlásilo největší zisk za dva a půl roku, zejména díky růstu tržeb v Číně. Infineon Technologies zvýšila na konci července předpověď na celý rok a uvedla, že roste poptávka po polovodičích ze strany výrobců automobilů a spotřební elektroniky.

Méně uspokojivá jsou pro Německo a jeho export makrodata přicházející z vnějšího světa od konce druhého čtvrtletí doposud. Průmyslové objednávky v USA klesly více proti odhadům, ekonomika Číny řízeně zpomaluje. Při pohledu domů pak německá investorská důvěra v červenci klesala již třetí měsíc v řadě. Kabinet kancléřky Merkelové v červnu schválil projekt bankovní daně, daně postihující letecký průmysl a „jadernou daň“, přičemž tato opatření byla nazvána mimořádnými pro snížení rozpočtového schodku. Mix zvýšení příjmů a snížení výdajů má dosáhnout v letech 2011 a 2014 81,6 mld. eur.

„Druhé čtvrtletí bylo skvělé, ale dynamika ve druhé polovině roku zpomalí a dočkáme se růstových temp, jaká jsme u Německa znali ve čtvrtletí a letech před krizí,“ míní ekonom frankfurtské Dekabank Andreas Scheurle. Dnešní odhad německého HDP za druhé čtvrtletí je prvním a bude následně zpřesňován s příchodem podrobných dat. „Jakkoli rizika odcházejí a zásoby jsou doplňovány, stimulační podpora vyprchá a vláda musí konsolidovat finance,“ uzavírá opatrně Scheurle.

Vzápětí po Německu růst za druhé čtvrtletí roku reportovala také Francie. Mezikvartální tempo dosáhlo 0,6 %, nad konsensem 0,5 %. Meziročně ekonomika vzrostla o 1,7 % proti očekávání posazenému na 1,5 %. Vzestupné revize na 0,2 % z 0,1 % se dočkal mezikvartální růst francouzské ekonomiky v prvním čtvrtletí roku.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.10.2024
8:28Víkendář: Evropa u elektromobilů čtyři roky za Čínou?
05.10.2024
8:48Víkendář: Barclays vidí u americké ekonomiky důvody pro dlouhodobý optimismus, u Číny je obrázek jiný
04.10.2024
22:03US trhy oslavily příznivá data z trhu práce. Snižování sazeb bude pomalejší  
17:42Utahovací dilemata
17:20MONETA Money Bank, a.s.: MONETA Money Bank oznamuje snížení SREP kapitálového požadavku o 30 bazických bodů
16:56Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 2. června 2024
16:55Wall Street ze silných dat zatím příliš netěží, zato dluhopisy dostaly zásah  
16:55Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 1. října 2024
16:52Německé automobilky varují před cly na čínské elektromobily, žádají dohodu
16:30Technická analýza: Visa má nakročeno k úspěšnému závěru roku  
16:11Perly týdne: Tvrdé přistání v USA se nekoná, Čína se snaží prostimulovat k růstu
15:22Tomáš Vlk: Fed zpomalí, americký trh práce se nečekaně začal znovu utahovat  
14:34Pavol Mokoš: Konsolidace v USA a akciová rally v Číně
13:26Než otevře Wall Street: ZIM, Summit Therapeutics, Spirit Air  
11:57Brusel má zelenou k zavedení cel na čínské elektromobily, proti nebylo dost zemí
11:23Čína je připravena na fiskální bazuku v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, tvrdí špičkový ekonom
10:14Akcie i dluhopisy v klidu vyhlížejí dobré zprávy z trhu práce  
9:06Rozbřesk: O tom, co pro Okunův zákon v USA letos nebude platit. Strach z úderu na íránská ropná zařízení posílá ropu o 5 % výše
8:55Čínské akcie dále rostou, investoři čekají na zprávu o mzdách v USA a futures jsou smíšené  
6:27Invesco: Oslabení nebo normalizace ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data