Komentář doplněn
Stavební výroba se v červnu meziročně reálně snížila o 1,3%. Po očištění o rozdílné počty pracovních dnů dosáhl pokles stavební výroby 0,1%. Ve srovnání s květnem letošního roku klesl sezónně očištěný index stavební produkce o 1,8%. Pokles stavební výroby je důsledkem negativního vývoje v nové výstavbě v pozemním stavitelství. Výrazněji se zvýšil pouze objem prací na opravách a údržbě staveb (11,9%). Mírný růst zaznamenala také výstavba inženýrských staveb (1,2%).
Za celé první pololetí letošního roku se stavební výroba zvýšila o 3,2%, když hlavním motorem růstu stavební výroby byla výstavba inženýrských staveb, kde hrají klíčovou roli státní zakázky (železniční koridory, obchvaty měst, apod.). V pozemním stavitelství došlo k poklesu produkce. Příznivý výhled bohužel nenabízí ani doprovodné údaje o počtu stavebních povolení a hodnotě povolených staveb. Počet vydaných stavebních povolení v prvním pololetí meziročně klesl o 6,8% a hodnota povolených staveb o 0,5%. Mělo by však dojít ke změnám ve struktuře stavebních prací ve prospěch bytové výstavby. Počet stavebních povolení pro bytové budovy se v prvním pololetí zvýšil o 3,9% a hodnotě těchto staveb by měla vzrůst o 22,1%.
Průměrná mzda se meziročně zvýšila o 6,3%, což při růstu cenové hladiny (CPI) o 1,2% znamená reálné zvýšení o 5,0%. Pokud za účelem srovnání dynamiky reálných mezd a produktivity k výpočtu změny průměrné reálné mzdy použijeme index cen stavebních prací, činí přírůstek 2,9%. To je sice méně, než při deflování indexem spotřebitelských cen. Rozdíl ve vývoji mezd a produktivity však nadále zůstává značný. Produktivita práce totiž v červnu klesla o 3,9%. S výjimkou února tento stav trvá již od listopadu loňského roku. Jednotkové mzdové náklady se tak v červnu meziročně zvýšily o 10,6% a za celé první pololetí o 6,5%. V průmyslovém sektoru sice mzdy rostou podobným tempem jako ve stavebnictví, růst jednotkových mzdových nákladů však tlumí pokles počtu zaměstnanců. Ve stavebnictví se naopak počet zaměstnanců meziročně zvýšil o 2,5%.
Pro letošní rok předpokládáme zvýšení stavební výroby o 4,0%, po růstu o 9,6% v roce 2001.
David Marek