Další procentní změnu dnes zaznamenala koruna, tentokrát však v opačném směru, když posílila o třicet haléřů na úroveň kolem 31,50 Kč za euro, tj. (shodou okolností?) na kurz, jež označil viceguvernér ČNB Oldřich Dědek za adekvátní ekonomickým podmínkám. Koruna tak dnes vymazala zhruba polovinu ztrát, které jí uštědřil včerejší mohutný útok zahraničí na středoevropské měny.
Z hlediska dalšího vývoje kurzu české měny bude důležitý i nadále sentiment zahraničí a měnověpolitické kroky autorit jak v ČR (30. ledna), tak v okolních zemích, zejména potom v Polsku a Maďarsku. S ohledem na fundamentální ekonomické faktory odhadujeme, stejně jako ČNB, kurz koruny na úrovni 31,50 Kč za euro v horizontu nejbližších týdnů za správný. Nicméně ekonomika je jen jedním z několika determinant vývoje kurzu (a její vliv je v posledních dnech relativně malý). Páteční obchodování bude klidné, druhá volba prezidenta na korunu vliv mít nebude.
K dolaru koruna posílila o téměř čtyřicet haléřů na 29,20 Kč/USD. Americká měna totiž vůči euru propadá, resp. lépe řečeno euro zvyšuje svou hodnotu vyjádřenou v ostatních světových měnách (jen dnes je JPY výjimečně na vzestupné dráze vůči euru ). Euro tak dnes díky geopolitické situaci posílilo až na nové 3leté maximum 1,0777 USD/EUR, přestože mluvčí Bílého domu potvrdil setrvání u politiky "silného dolaru" po výměně na postu ministra financí.
Přestože středoevropské měny zaznamenaly podobnou trajektorii vývoje kurzu v průběhu dne jako Kč, posílit se podařilo pouze slovenské koruně, která zavírá na 42,30 SKK/EUR, a mírně potom maďarskému forintu (248,50 HUF/EUR). Polský zlotý stihl stoupnout jen na 4,200 PZL/EUR a je stále níže než byl včera.
Radim Krejčí, Patria Online