Ministr financí Bohuslav Sobotka o víkendu prohlásil, že v žádném případě nepředloží vládě rozpočet, který by překročil dlouhodobě proklamovaných 118 mld. Kč. Při přípravě rozpočtu existuje podle Sobotky drobný prostor pro zohlednění vládních priorit. Jinými slovy tím ostatním ministrům naznačil, že jejich požadavky na dodatečné prostředky zůstanou nevyslyšeny. (podrobněji
ZDE)
Zahraniční dluh vůči České republice se ke konci loňského roku snížil z 5,7 na 3,0 mld. ISD. V korunovém vyjádření tak klesl o více než polovinu na 91,6 mld. Kč. Za poklesem dluhu o 113,4 mld. Kč stálo zejména vypořádání části pohledávky za Ruskou federací a kurzové rozdíly. Největšími dlužníky jsou Rusko, Sýrie, Irák, Libye, Kuba, Alžírsko, Jugoslávie, Nikaragua, Súdán, Barma a Irán.
Mezinárodní měnový fond varoval, že náprava rozpočtů států USA je nezbytná, ale že bude bolestná. Rozpočty amerických států se propadly do celkového schodku ve výši 84 mld. USD a jsou na tom nejhůře od druhé světové války.
Spotřebitelské ceny v USA se v červenci zvýšily o 0,2%, tj. stejně jako v předchozím měsíci. Meziroční inflace setrvala na úrovni 2,1%.
Průmyslová výroba v USA po červnové stagnaci v červenci vzrostla o nečekaně silných 0,5%. Ve srovnání s loňským rokem byl však objem produkce o 1,4% nižší. Míra využití kapacit se zvýšila na 74,5% z červnových 74,2%.
Dohoda mezi USA a EU o liberalizaci zemědělského obchodu čelí silné kritice. 17 zemí tzv. Cairnské skupiny v čele s Austrálií se nelíbí zejména neochota odstranit exportní subvence. Úspěch dalšího kola jednání v rámci WTO tak zdaleka není jistý.
Švýcarská vláda snížila svůj odhad stagnace hrubého domácího produktu v letošním roce na pokles o 0,3%. Ještě na jaře přitom počítala s růstem o 0,8%. Příští rok by se měl HDP zvýšit o 1,5%.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek