Před měsícem a pár dny vstoupila Česká republika do Evropské unie. Tento okamžik kromě ohňostrojů doprovázely také obavy. Mimo jiné obavy o vývoj cen potravin. Některé se ukázaly být opodstatněné jiné nikoli. Cenami měly hýbat změny dovozních cel (např. jižní ovoce, víno, cukr, ryby) a přesun některých potravin ze základní do snížené sazby DPH (čokoláda, káva, čaj).
Díky týdenní statistice cen potravin zjišťované Českým statistickým úřadem lze vývoj cen potravin sledovat poměrně objektivně a v dostatečné frekvenci. Plně se projevily obavy ze zdražování banánů. Od konce dubna do začátku června kilogram banánů zdražil o 28 % na 35,20 Kč. Druhým diskutovaným tématem byla rýže. Zde se prozatím obavy naplnily částečně. Cena rýže v průměru vzrostla o 4,0 %. Zřejmě ještě nedošly zásoby dovezené před 1. květnem. Přeci jen rýži lze skladovat jednodušeji než banány. Stejně jako cukr. I zde se ještě „unijní efekt“ nestačil plně projevit a cukr zdražil jen o 2,3 %. Také pomeranče se dají dovézt do zásoby, a proto jejich cena prozatím stoupla pouze o 3,5 %. Z dalších cen se výrazně hýbaly již jen cena brambor, ale jejich zdražení nemá nic společného se vstupem do EU, nýbrž se sezónním vývojem nabídky. Zlevnit mělo víno díky zrušení dovozního cla. Jenže po měsíci je jakostní bílé víno o 0,8 % dražší. Týdenní statistika cen potravin bohužel nepokrývá další zajímavé položky, kde se ceny mohly výrazně hýbat: káva, čaj, čokoláda, ryby.
Cenové změny se ovšem region od regionu liší. U banánů, kde je pohyb cen nejzřetelnější, lze například pozorovat zdražení o 38 % v Libereckém kraji, ale jen o 19 % v Jihočeském kraji. Cukr nejvíce zdražil v Plzeňském kraji, naopak v Pardubicích a okolí o procento zlevnil. Největší rozdíly ve vývoji cen jsou u rýže. Na Vysočině cena rýže klesla o 7 %, lidé z Libereckého kraje za ni ovšem zaplatí o 27 % více. Že by na severu Čech došla rýže?
Nevážený průměr cen potravin se od vstupu do EU do současnosti zvýšil o 0,9 %. Pokud bychom ovšem vyloučili pohyby cen jižního ovoce, rýže, cukru a sezónní pohyby cen čerstvé zeleniny, klesly by ceny potravin v průměru o 0,8 %.
Obr. Změna cen potravin (průměr ČR) od 30. dubna do 1.června |
Zdroj: ČSÚ; Výpočet: Patria Online
David Marek, Patria Online