Koruna dnes zůstala mezi 31,30 a 31,40 Kč za euro přes mírně slábnoucí tendenci v odpolední části seance. Závěrečný kurz 31,37 Kč/EUR je o necelých deset haléřů slabší, než činí denní extrém. Zahraniční investoři, kteří v posledních dnech tlačili korunu nahoru, se dnes odmlčeli. Dolar po zveřejnění amerických makrodat slábne k euru, což se projevilo návratem koruny na 25,61 Kč/USD.
Data o čtvrtletní platební bilanci neměla na devizový trh téměř žádný bezprostřední vliv. Běžný účet je tažen do záporu především bilancí výnosů a ne jako v předcházejících letech obchodním účtem. Příliv přímých investic zatím nijak neohromuje. Hlavní kurzotvorné ekonomické zprávy ale očekáváme až příští týden, květnová inflace by měla vzrůst na 2,9 % y/y a HDP v 1Q o 2,8 % (jsme skeptičtější než trh, který očekává více než 3 procenta). Tato čísla budou konfrontována s optimistickou projekcí ČNB a rozdíl bude reflektovat koruna.
Právě příští týden by tak měl být přelomový co se dalšího směru vývoje české měny týče. Budou-li data optimistická, čímž bude potvrzena správnost spekulací na růst úrokových sazeb v ČR, může koruna dále posilovat až k 31,00 Kč za euro (otázkou je, zda nezačne prudký růst koruny verbálně brzdit centrální banka). Posilování koruny však v tuto chvíli podle našeho názoru neodpovídá fundamentálnímu vývoji, může se proto koruna, pokud tento směr „podpoří“ i data, vydat směrem dolů, zpátky k 31,50 Kč za euro a níže. Takový vývoj by odpovídal i technice obchodování a vybírání zisků.
Dolar ztratil téměř veškeré dopolední zisky k euru a oslabuje na 1,2245 USD/EUR. Zpráva o nezaměstnanosti velkým překvapením nebyla, i když způsobila vysoké fluktuace eurodolarového kurzu. Počet nových pracovních míst byl mírně vyšší, než se očekávalo, přesto americká měna padá. Zdá se, že investoři nejsou v současné chvíli ochotni investovat do USD a hrozí riziko pádu k 1,2300 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online