Řeč je o schodku státního rozpočtu v příštím roce. Neústupnost šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska přinutila ministra financí škrtnout z plánovaného deficitu 10 miliard korun. Aktuální stav vyjednávání o rozpočtu však berme s rezervou. Proces škrtání bude pravděpodobně strastiplný a s nejistým výsledkem. Zatímco například dnešní dohoda předpokládá úspory v sociální oblasti, návrh na změnu životního minima a sociálních dávek připravovaný ministerstvem práce a sociálních věcí by ovšem měl vést jen k přerozdělení prostředků a nikoli k úsporám. Sáhnout na platy státním zaměstnancům znamená vzbudit silnou nevoli odborů. S důchody také nelze příliš manévrovat bez komplexní důchodové reformy. Formálně sice může vláda příští rok hospodařit se schodkem 84 miliard korun, ale buď to znamená velmi tuhou bitvu mezi ministerstvem financí a ostatními resorty, nebo hru na schovávanou za úspory v chodu ministerstev a ostatních státních úřadů, což je ovšem velmi slabá záruka. Pro srovnání se stačí podívat na to, jak se daří, či spíše nedaří, snižovat počet zaměstnanců ve státním sektoru.
Pro hodnocení stavu a vývoje veřejných financí je údaj o schodku státního rozpočtu prakticky bezcenný. Jednak jsou zde mimorozpočtové instituce, jednak lze použít mimořádných příjmů, ale také odložit mimořádné výdaje (například již použité vyřazení úhrad ztrát ČKA z rozpočtu). Dále není poctivé vydávat za úspěchy rozpočtové reformy, vliv rychlejšího hospodářského růstu na rozpočtová čísla. Relevantním ukazatelem pro hodnocení fiskální situace je cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů bez zahrnutí čistých půjček a dotací transformačním institucím. Zní to krkolomně, ale stejně krkolomné je pokoušet se prohlédnout skrz změť fiskální statistiky. Tento schodek se v letoším roce pravděpodobně zvýší na 3,9 % HDP z loňských 3,1 % HDP. Příští rok bude i po výsledku dnešního jednání jen nepatrně nižší než letos, což zrovna o úspěchu reformního snažení nesvědčí.
Obr. : Cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů
Výpočet: Patria Online; Pozn.: bez čistých půjček a dotací transformačním institucím
|
Ještě k otázce v úvodu. Není jedno, zda bude schodek 84 nebo 94 miliard korun. Příští rok každý, kdo v této zemi platí daně, zaplatí za úroky ze státního dluhu 3.500 Kč a stomiliardové každoroční schodky tuto částku závratně rychle zvyšují. Jsou zastánci rozpočtových schodků skutečně tak upřímní lidumilové, jak se snaží tvářit?
David Marek, Patria Online