Koruna v pondělí přes zveřejnění říjnové inflace a nezaměstnanosti skoro bez pohybu stagnuje na 31,45 Kč za euro. Vůči dolaru koruna roste na nová historická maxima (24,22 Kč/USD) díky propadu dolaru k euru až do úrovní kolem 1,2985 USD/EUR.
Inflace v říjnu vystoupala na 3,5 % a meziměsíčně ceny rostly o 0,5 %. Údaje překonaly očekávání, což by mohlo mít mírně pozitivní vliv na českou díky spekulacím na rychlejší zvýšení sazeb ČNB. My však očekáváme, že inflace bude postupně opět klesat, a předpokládáme, že se na výhledu pro úrokové sazby nic nemění. Pokles míry nezaměstnanosti na 8,9 % neměl na devizový trh žádný vliv.
Koruna je již několik týdnů stabilní a nevidíme signály změny tohoto stavu. I nadále očekáváme pohyb kurzu v relativně úzkém pásmu 31,35 až 31,65 Kč za euro, dnes bude otázkou, zda koruna překoná technické meze 31,40 -31,43 až 31,55 Kč/EUR. V našem regionu komparativně posiluje jen slovenská koruna, která se dostává na 39,85 SKK/EUR.
Uklidnění po prezidentských volbách ani velmi pozitivní údaj v podobě nárůstu počtu nových pracovních míst v USA nepřinesly dolaru očekávané posílení. Naopak, americká měna poklesla na nová historická minima k euru, která dále rozšiřuje. Dnes ráno kurz kulminoval na 1,2985 a aktuálně se obchoduje na 1,2965 USD/EUR.
Investoři očekávají komentáře autorit k vývoji na eurodolarovém trhu. Posilování eura by mohly stejně jako v únoru tohoto roku zastavit výhrady centrálních bankéřů – dnes se čeká na slova guvernéra ECB Tricheta na pozadí summitu G10 v Basileji. Technicky je trh samozřejmě překoupený eurem, nejbližší technické úrovně vidíme na 1,2944 a 1,3050 USD/EUR. Ve středu rozhodne Fed o úrokových sazbách!
Radim Krejčí, Patria Online