Koruna pokračuje v růstu k euru, kurz se v pátek dopoledne pohybuje kolem 30,80 Kč/EUR a naše měna je tak o dalších několik haléřů silnější ve srovnání s včerejškem. K americkému dolaru je koruna také mírně silnější než včera večer, obchoduje se kolem 23,20 Kč/USD. Dolar zůstává o celý jeden cent nad historickým minimem, když se obchoduje v tomto okamžiku kolem 1,3270 USD/EUR.
Žádné nové zprávy na náš devizový trh neproudí. Koruna se podle našeho názoru snaží pod vlivem neutuchajícího nákupního zájmu překonat 30,80 Kč/EUR, což by mohlo spustit ještě větší poptávkovou vlnu s cílovou úrovní 31,75 až 31,65 Kč za euro. Racionální důvody takového růstu však nevidíme, zvláště po relativně negativní zprávě o odložení privatizace Telecomu bychom očekávali spíše korekci koruny směrem dolů. V tomto okamžiku k euru oslabuje forint, zlotý i SKK.
Investoři čekají na signál, kterým by se mohly stát pondělní informace o zahraničním obchodu za říjen – očekáváme schodek 3 miliardy korun po 3miliardovém přebytku v září. ČNB v pondělí také zveřejní čtvrtletní údaje o platební bilanci.
ECB má starost o inflaci v eurozóně a nikoliv o euro … zdá se po včerejších komentářích guvernéra Tricheta. Ekonomická data ze Spojených států byla včera poměrně pozitivní, zatímco evropské zprávy spíše negativní, trhem však ignorována. To ale nemůže pokračovat donekonečna, již dnes by měl eurodolar zareagovat na zprávu o americké nezaměstnanosti.
Z technického úhlu pohledu včera euro nevyužilo podpory ECB (avizovaný růst úroků místo poklesu) k překonání nových maxim a naopak opačný vývoj (tj. oslabení eura k dolaru) může indikovat očekávanou změnu trendu. Tu musí ale nejprve podpořit ekonomická data. Na trhu je stále velký objem krátkých pozic v dolarech. Investoři v tomto okamžiku vyčkávají …
Radim Krejčí, Patria Online