Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Europoslanci schválili nová pravidla pro fungování umělé inteligence

Europoslanci schválili nová pravidla pro fungování umělé inteligence

13.03.2024 14:15
Autor: ČTK

Europoslanci dnes schválili nová pravidla pro fungování umělé inteligence. Akt o umělé inteligenci je podle expertů prvním svého druhu na světě a mohl by ovlivnit podobné normy také v zemích mimo Evropskou unii. Nařízení zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů budou podléhat silné regulaci.

Nová pravidla by měla zajistit, aby umělá inteligence byla důvěryhodná, bezpečná, respektovala základní práva EU a podporovala inovace. Pro novinku hlasovalo 523 europoslanců, proti jich bylo 46 a 49 se zdrželo. Aby akt vstoupil v platnost, musí ho ještě formálně schválit Rada EU, složená z členských států. Nařízení v hlasování podpořilo 11 zástupců Česka v EP - všichni europoslanci za TOP09, Starosty i za KDU- ČSL, kteří jsou členy lidovecké frakce, čtyři z pěti poslanců zvolených za ANO, kteří jsou členy liberální frakce Renew, a členka socialistické frakce Radka Maxová. Rovněž pro byl Hynek Blaško (zvolen za SPD). Proti hlasovali všichni tři europoslanci za Piráty, Ivan David (SPD) a Kateřina Konečná (KSČM). Čtyři čeští europoslanci z ODS, kteří jsou členy konzervativní frakce ECR, se pak hlasování zdrželi. Martina Dlabajová (za ANO) se podle záznamu hlasování neúčastnila.

Asi největší spory se v Evropském parlamentu vedly ohledně používání AI k biometrickému sledování v reálném čase, tedy o možnost využívání systémů na rozpoznávání obličejů přes kamerové systémy na veřejnosti. Někteří europoslanci, například z české strany Piráti, se obávali zneužití umělé inteligence v této oblasti autoritativními režimy.

Text nařízení, o kterém se dnes hlasovalo, je dojednaným kompromisem mezi vyjednavači Evropského parlamentu, Evropskou komisí a belgickým předsednictvím v Radě EU, které zastupuje jednotlivé členské státy. Právě Piráti s konečnou verzí spokojeni nebyli, a proto hlasovali proti aktu. Legislativa totiž podle nich legalizuje užití umělé inteligence k plošnému sledování lidí za pomoci biometrických kamer, které umí podle obličejových rysů rozpoznat identitu člověka. Podle pirátského europoslance Marcela Kolaji jde o velké zklamání a promarněnou příležitost jasně v celé Evropě odmítnout autoritářské praktiky známé z Číny či Ruska.

"Akt o umělé inteligenci měl mimo jiné zakázat ty nejvíce nebezpečné způsoby využití umělé inteligence a nastavit základní mantinely, za které technologii v zájmu lidských práv prostě pustit nemůžeme. Bohužel v případě biometrických kamer dělá pravý opak," uvedl Kolaja. "Programy umělé inteligence umí v reálném čase rozpoznávat obličeje a přiřazovat je ke konkrétním lidem. Umožňují v reálném čase sledovat, kdo, kdy a kde je a s kým. V nesprávných rukou jde o děsivý nástroj plošného sledování lidí, což vidíme třeba v dnešním Rusku. Tam jsou nainstalovány třeba v metru a zneužívány ke špehování těch, kdo si dovolí mít 'nesprávný' názor'," dodal.

Nařízení zkritizovala rovněž česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). "Byl zde potenciál udělat něco pozitivního. To se však nestalo. Biometrické sledování současný text povoluje a zisky nejbohatších zvítězily nad bezpečností," uvedla při úterní rozpravě.

Mnozí europoslanci ale nový akt o umělé inteligenci ocenili. "Jsem hrdá na to, že se nám podařilo dosáhnout ochrany základních práv občanů, ale zároveň necháváme prostor pro inovace," uvedla dánská europoslankyně Karen Melchiorová z liberální frakce Renew. Německý europoslanec Sergey Lagodinsky z frakce Zelených uvedl, že "je zapotřebí kontrolovat budoucí vývoj, než budoucí vývoj bude kontrolovat nás". Dnes přijatá úprava je podle něj slabší, než jakou si představoval, nicméně "je to lepší než vůbec nic".

Podle české europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) vytváří akt o umělé inteligenci "omezení pro vývoj, ale nesmí bránit ve vývoji". Umělá inteligence je podle ní věcí budoucnosti. "Neměli bychom se vzdávat tohoto nástroje z důvodu strachu. U každé inovace existují rizika," uvedla v úterní rozpravě.

"Našli jsme správnou rovnováhu mezi ochranou a inovací? Máme dostatečné pojistky vůči rizikům pro občany? Ano. A měli bychom být hrdí, že ta odpověď je pozitivní," okomentoval akt jeden z jeho zpravodajů v EP, rumunský europoslanec Dragoš Tudorache z frakce Renew. Využití biometrického sledování bylo v původní pozici Evropského parlamentu zcela zakázáno, při vyjednávání s členskými státy se ale do kompromisní verze aktu opět dostalo. Podle rumunského europoslance jde ale o "využití velmi omezené a silně regulované".

 

Čtěte více:

Mračna nad Applem houstnou a zvyšují tlak, aby pokročil v umělé inteligenci
06.03.2024 13:46
Rozhodnutí společnosti Apple ukončit vývoj elektromobilu a přesměrovat...
Společnost OpenAI se brání Muskově žalobě, prý nad ní chtěl převzít kontrolu
06.03.2024 8:29
Společnost OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT, se brání ž...
Jsou zisky Nvidie udržitelné? Mezi investory se šíří diskuse o
12.03.2024 11:11
Obavy, že stratosférické zisky společnosti Nvidia Corp. by mohly být n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.06.2024
17:11První antimonopolní prověrka na trhu s AI? Američtí regulátoři hodlají vyšetřovat Microsoft, OpenAI i Nvidii
16:47Inflační výhled ECB zabrzdil dluhopisy. Pro akcie bude podstatnější zítřek  
16:10ČNB nezměnila pravidla pro hypotéky, bankovní sektor je odolný. Mění ale pravidla pro rezevy
16:05Společnost MNC zvýšila nabídku na převzetí americké firmy Vista Outdoor
15:56Výroba elektřiny v Německu v prvním čtvrtletí klesla, dovoz prudce vzrostl
14:24ECB zahájila cyklus snižování sazeb, refinanční sráží o 25 bps na 4,25 procenta
13:08Než otevře Wall Street: Novavax, Lululemon, ZIM  
12:39ECB je událostí dne, ale pro trhy až tak podstatná není  
11:45Dalio zařadil americko-čínskou „ekonomickou válku“ mezi hlavní globální rizika. Doporučuje diverzifikaci portfolia
10:18IEA: Investice do čisté energie budou dvakrát vyšší než do fosilních paliv
10:13Jan Bureš: Průmysl oživuje, ale hlásí výrazné rozdíly
9:57Zahraniční obchod ČR vykázal v dubnu přebytek 33,1 mld., stoupl dovoz i vývoz
9:45Průmyslová produkce v dubnu meziročně mírně klesla
9:43Stavební výroba v Česku v dubnu zpomalila meziroční pokles na 0,3 procenta
9:12Rozbřesk: ECB dnes odstartuje cyklus snižování úrokových sazeb, koruna atakuje úroveň 24,60 EUR/CZK
8:27ECB dnes začne se snižováním sazeb, valuace Nvidia nad 3 biliony. Evropa zahájí pozitivně  
8:16Nvidia dosáhla tříbilionové valuace a vystřídala Apple na pozici druhé nejhodnotnější firmy
6:31Gundlach: Známky ekonomického zpomalení, doposud působil předchozí prudký růst peněžní nabídky
05.06.2024
22:01S&P 500 a Nasdaq zavřely na nových rekordních maximech; Nvidia dohnala Apple  
18:11Historie a současnost akcií menších firem: Tentokrát jinak, nebo vlastně stále stejně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
DocuSign Inc (04/24 Q1, Aft-mkt)
7:30Remy Cointreau SA (06/24 Q1)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD