Index S&P 500 si za 1. čtvrtletí 2024 připsal 10,11 procenta a skončil na úrovni 5254 bodu. Ve všech třech měsících čtvrtletí zaznamenal zisky a za celé první čtvrtletí nejlepší výkonnost od 1. kvartálu roku 2019. Přitom překonal několik historických milníků: 8. února poprvé v historii hranici 5000 bodů, následně 23. února a 20. března úrovně 5100 a 5200 bodů. V současné době se index S&P 500 nachází na historickém maximu.
Základy pro impozantní 1. čtvrtletí indexu S&P 500 byly položeny koncem roku 2023 poté, co Federální rezervní systém (Fed) na svém měnově politickém zasedání vydal dlouho očekávaný holubičí obrat, který vedl k tomu, že trhy začaly počítat s očekávaným snížením úrokových sazeb v roce 2024. Mezitím loňský masivní růst akcií technologických gigantů na pozadí šílenství kolem umělé inteligence jen zesílil a byl jedním z hlavních motorů rally na Wall Street. Investoři nyní vyhlížejí zbytek roku, aby zjistili, zda akcie mohou pokračovat ve své býčí jízdě. Vzhledem k tomu, že snížení úrokových sazeb se očekává již v červnu, mohla by současná rally případně ještě dále pokračovat.
Pokud se podíváme na čtvrtletní výkonnost sektorů indexu S&P 500, všechny skončily v zelených číslech s výjimkou sektoru nemovitostí. Nejlepší výkonnost vykázaly komunikační služby, které si v 1. čtvrtletí 2024 polepšily o více než 15 % a to díky společnostem Google, Meta a , které tvoří více než 60 % tohoto sektoru. Trojici nejziskovějších sektorů doplnily energetika a informační technologie, přičemž oba vzrostly o více než 12 %.
Hned po Velikonocích nám začne výsledková sezóna za uplynulý kvartál a analytici očekávají, že zisky porostou již druhé čtvrtletí po sobě. Zatímco tržby mají růst pouze nepatrně - o 0,4 % - tak zisky by se na meziroční bázi měly posunout o 1,7 %, což pomůže podpořit rekordní hodnoty indexu S&P 500. V současné době se však tento index zdá být relativně drahý, neboť se obchoduje za 23,5násobek zisků, což je výrazně nad historickým mediánem 17,9x. Tento zvýšený poměr ocenění většinou znamená nižší výnosy v budoucnu. Na sektorové bázi však můžeme najít i výjimky, například sektor veřejných služeb (utilities), který je momentálně nejlevnější vůči svým historickým hodnotám, a navíc má v Q1 výsledcích zažít nejlepší zlepšení čisté marže.