Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Přináší euro nižší úroky?

Rozbřesk: Přináší euro nižší úroky?

16.01.2024 9:05, aktualizováno: 16.1. 10:51
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

I když zatím vláda otázku eura odložila k “ledu”, debata o společné měně v Česku dál pokračuje. Je však bohužel častokrát plná argumentačních “polopravd a faulů”, a to jak v táboře odpůrců, tak i zastánců eura. Dnes jsme se rozhodli krátce podívat na častokrát opakovaný a zavádějící argument “euro zlevní půjčky a hypotéky”.

Naposledy ho v rozhovoru pro Lidové noviny zmínil například Jan Švejnar: “Další výhoda přechodu na euro pramení z toho, že při čerpání úvěru si nyní lidé, podniky a stát musí buď půjčovat za vysoký úrok v korunách, anebo musí čelit kurzovnímu riziku, když si půjčují za nízký úrok v eurech. Tento velký rozdíl v nákladech by odpadl přechodem na euro.” V čem je tento výrok zavádějící?

Pojďme nejprve rozklíčovat, co určuje cenu peněz pro podniky a domácnosti. Úroky na hypotékách zásadním způsobem ovlivňují tržní úrokové sazby s delší splatností (zpravidla nejvíce 5leté swapy), a pro jejich úroveň je klíčové kromě jiného nastavení měnové politiky a jeho očekávaný vývoj - tedy aktuální a očekávané úrokové sazby ČNB. Skutečnost, že máme aktuálně dražší hypotéky než na Slovensku tak v prvé řadě odráží přísnější měnovou politiku České národní banky (při porovnání s ECB). Ta přirozeně reagovala na silnější inflační tlaky v Česku (oproti průměru eurozóny), a dávala tak hluboký smysl. Těžko tak koruně “vyčítat” vyšší úroky, když se jednalo v posledních dvou letech o naše “svobodné” rozhodnutí - bojovat přísnější měnovou politikou proti výraznějším inflačním tlakům (respektive globálním tlakům asymetricky výrazněji dopadajícím do Česka).

Kromě očekávaného nastavení měnové politiky jsou dlouhodobé tržní sazby (swapy) samozřejmě ovlivněné i celou řadou jiných faktorů. Mezi nejdůležitější patří míra obav/strachu z “dlouhodobě vysoké inflace”. Pokud je míra strachu vysoká, požadují investoři na trhu při půjčkách na delší dobu vyšší “inflační prémie”. To může nastat například ve chvíli, kdy centrální banka podcení inflační šok a drží měnovou politiku nepřiměřeně uvolněnou - úrokové sazby příliš nízko. A pokud centrální banka svoji kredibilitu v boji s inflací jednou ztratí, zpravidla ji jen složitě a dlouho získává zpět - cena “delších” peněz pak může být trvale zatížena vyšší inflační prémií. Česko by tedy paradoxně kvůli o poznání uvolněnější měnové politice ECB (při pobytu v eurozóně) mohlo ve finále skončit v případě “delších” sazeb s vyšší inflační prémií (náznaky toho již ostatně pozorujeme v Pobaltí).

V neposlední řadě jsou úroky na úvěrech hypotékách dány i kreditní rizikovou prémií, zohledňující riziko, že vám protistrana peníze nebude schopna splácet. Tato kreditní prémie (pokud pomineme její individuální charakter) v dané zemi vždy odvisí od rizikové prémie daného státu - nejlevněji (s nejnižším rizikem) si vždy v dané zemi půjčuje její vláda. Výše kreditní prémie vlády pak primárně odvisí od toho, jak kvalitně hospodaří. V Česku vzhledem k relativně dobré (i když ne ideální) fiskální situaci patří kreditní prémie vlády k nejnižším v Evropě, dlouhodobě nižším než na sousedním Slovensku (měřeno 5Y CDS). Pokud je vládní dluh denominován čistě v domácí měně, pak je pro kreditní prémii vlády a tím pádem i celého finančního systému členství/nečlenství v měnové unii irelevantní.

Sečteno, podtrženo, argument že euro by přineslo nižší úroky na hypotékách a úvěrech je zavádějící, protože vyšší úroky jsme sami dobrovolně české ekonomice v posledních dvou letech naordinovali. Debata se samozřejmě má vést o tom, do jaké míry pro nás je nebo není samostatná měnová politika skutečně výhodná a přínosná. To už je ale jiná otázka.



*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se drží v blízkosti 24,70 EUR/CZK a vyčkává na nové impulsy. V nejbližší době čekáme obchodování v lehké defenzivě do kterého mohou případně promluvit zejména pohyby na eurodolarovém trhu a eventuální výroky centrálních bankéřů před únorovým zasedáním ČNB.

Eurodolar
Včerejší státní svátek v USA lehce utlumil obchodování na hlavních trzích, to se však naplno rozběhne dnes. Hlavní noční zprávou je vítězství bývalého amerického prezidenta D. Trumpa v republikánských primárkách v Iowě. Trump zde velmi pravděpodobně získal přes 50 % hlasů republikánských volitelů a na hlavu tak porazil další tři kandidáty. Dolar zatím vstřebává Trumpovo vítězství lehce a dnes po ránu posiluje (Trump například slibuje zavedení 10% cla), což může být ovšem také reakce na pokračující výprodej akciových burz v Asii.

 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Prosincová inflace viditelně nižší, sazby v únoru dolů o 50bps
12.01.2024 9:17
Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně za...
Rozbřesk: Maloobchod ukazuje na konec spotřebitelské recese
15.01.2024 9:03
Českému spotřebiteli se blýská na lepší časy. Maloobchod v listopadu s...
Týdenní výhled: Centrální bankéři odrazují od agresivních sázek, Čína řeší měnovou politiku i Taiwan
15.01.2024 15:15
Nový týden začíná bez Ameriky, která slaví svátek. Co se týče nových d...
FX Strategie: Na eurodolar může ve čtvrtek zapůsobit výsledek amerického HDP i zasedání ECB
16.01.2024 6:26
V druhé polovině ledna na eurodolar čekají dvě zajímavé události, kter...

Váš názor
  •  
    17.01.2024 14:01

    <"Těžko tak koruně “vyčítat” vyšší úroky, když se jednalo v posledních dvou letech o naše “svobodné” rozhodnutí - bojovat přísnější měnovou politikou proti výraznějším inflačním tlakům"> - A co tie inflacie v Nemecku, Rakusku a Slovensku vs Cesko, Madarsko a Polsko? Nemohlo tam euro zahrat nejaku rolu?
    stanley77
    •  
      18.01.2024 8:45

      pobaltské státy mají euro a měly vyšší inflaci než my....co je pro nás a pobaltské státy společné je vysoký růst mezd neodpovidajicí růstu produktivity v předchozích letech....to je hlavní příčina vysoké inflace u nás i v pobaltí
      abc1
Aktuální komentáře
16.08.2024
22:02Páteční obchodování na Wall Street potvrdilo růstový týden  
18:01Martin Uher: Od výprodejů k oživení. Jak využít aktuální situace na trzích?
16:52Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pomáhá akciím, zlato je poprvé nad 2.500 dolary  
16:31Sazby ve světě v příštím roce – BoJ nahoru, v USA dolů, ale po roce stále mírná restrikce?
14:09Letní šok na trhu ještě není zcela u konce. Investoři se připravují na další otřesy
13:44Texas Instruments získá podporu v řádu miliard dolarů na vybudování domácí výroby polovidičových destiček v USA
11:03Perly týdne: Microsoft spotřebuje více elektřiny než Island a trhy čekají od Fedu příliš mnoho
10:49Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles
9:06Rozbřesk: Jak moc má ČNB snížit ve svých modelech potenciální růst? Silný maloobchod v USA povzbudil býky na dolaru
8:52Na některých trzích pro mmcité se sice ochladilo, firma ale uvádí novinky, buduje novou výrobu, potvrzuje výhled a vyplácí první dividendu
8:44mmcité hlásí růst tržeb a zisku, trh se zotavuje po nedávných poklesech  
7:01Summers: Záchranné snížení sazeb by spíše uškodilo, obchodování s realitami v centrálním bankovnictví nepomáhá
15.08.2024
22:00Nákupy ve slevách přinesly Wall Street sedmý růst v řadě  
17:54Sahmovo pravidlo bliká červeně, akcie to na rozdíl od historie nevzrušuje
17:12Americký maloobchod pozvedl akcie proti dluhopisům  
16:46Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
16:23Komentář Invesco: Proč byla nedávná korekce trhu možná přehnanou reakcí
14:36Walmartu klesl zisk na 4,5 miliardy, ale zvýšil tržby i výhled na příští rok
14:22Šéf chicagského Fedu Goolsbee se čím dál více obává o zaměstnanost než o inflaci
12:35Hedgeové fondy přeskupují svá technologická portfolia. Nakupují Apple

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data