Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Žádnou velkou úlevu příští rok nečekejte, varují stratégové z Wall Street

Žádnou velkou úlevu příští rok nečekejte, varují stratégové z Wall Street

23.12.2022 10:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři, kteří chtějí otočit list za nejhorším rokem pro akcie od světové finanční krize, by se měli připravit na další problémy v roce 2023, varují přední stratégové z Morgan Stanley, Goldman Sachs Group a další.

Akcie podle nich budou v prvním pololetí příštího roku čelit dalšímu poklesu, protože firemní zisky podlehnou slabšímu hospodářskému růstu a stále vysoké inflaci a centrální banky zůstanou neochvějně jestřábí. Druhá polovina roku už bude ve znamení oživení, jakmile Fed přestane zvyšovat sazby, ale pravděpodobně půjde jen o tlumený odraz, po kterém budou akcie jen mírně vyšší než na konci roku 2022.

„Rizika, se kterými se akciové trhy letos potýkaly, neskončila, a to mě znervózňuje ohledně výhledu, zejména na první polovinu roku,“ řekl v rozhovoru Mislav Matějka, globální akciový stratég společnosti JPMorgan Chase & Co.

Průměrný cíl 22 stratégů oslovených agenturou Bloomberg počítá s tím, že S&P 500 zakončí příští rok na 4 078 bodech – což je asi o 7 % výše, než jsou současné úrovně. Nejoptimističtější prognóza je 24% nárůst, zatímco medvědi odhadují propad o 11 %. U Evropy podobný průzkum mezi 14 stratégy předpokládá průměrné zisky kolem 5 % pro evropský akciový index Stoxx 600.

01

Opatrný výhled odráží horu výzev od zpřísnění měnové politiky, přes válku na Ukrajině až po evropskou energetickou krizi. První z nich již vedla k nedávnému zastavení zotavení akcií. Také lepší zprávy o inflaci přicházejí s velkým varováním, protože neodradily centrální banky od utahování. Jestřábí tóny ze strany Fedu i Evropské centrální banky minulý týden vyvolaly prudký pokles akcií a připomněly investorům, že načasování dlouho očekávané politické změny nebude jednoduché.

Tým JPMorgan očekává, že index S&P 500 nejprve klesne zpět k minimům zaznamenaným v roce 2022, dokud otočka ze strany Fedu nepodnítí odraz ve druhé polovině roku, po kterém skončí asi o 10 % výše, než jsou současné úrovně. V říjnu v minimu letošního roku index klesl o 25 % na 3 577 bodů. Podle průzkumu Bloomberg News zveřejněného tento měsíc předpovídají špičkoví finanční manažeři také problémový začátek roku 2023, přičemž zisky budou přicházet až ve druhé polovině roku.

02

Optimisté sice mohou poukazovat na odolnost americké ekonomiky, pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb a znovuotevření Číny po přísných omezeních proti šíření Covidu. Ale navzdory tomu všemu je jedním z hlavních konsensuálních názorů stratégů to, že akciové trhy zatím neodrážejí obecně nepříznivý ekonomický výhled.

Christian Mueller-Glissmann a Cecilia Mariotti z Goldman Sachs koncem minulého měsíce uvedli, že jejich model implikuje v příštích 12 měsících 39% pravděpodobnost zpomalení růstu ekonomiky v USA, riziková aktiva jsou ale oceněna pouze na 11% pravděpodobnost. Michael Wilson z Morgan Stanley, neutuchající medvěd, očekává v prvním čtvrtletí roku pokles indexu S&P 500 až o 21 %. Po následném oživení bude podle něj index končit rok na úrovni kolem 3 900 bodů, což bude znamenat zisk asi 2 % zisk od pondělního závěru.

Se zhoršujícím se ekonomickým výhledem jsou navíc spojeny zisky firem. Přestože zisky v roce 2022 ukázaly překvapivou odolnost vůči vysoké inflaci, očekává se, že příští rok se rozdrolí, protože roste tlak na marže a slabší poptávka vede většímu riziku stagflace. Wilson tento týden varoval, že propad zisků by se mohl rovnat tomu z finanční krize v roce 2008, a že není naceněn do akcií. Také průzkum Bank of America ukázal, že manažeři fondů očekávají, že se očekávané výnosy v příštím roce zhorší, kvůli čemuž jsou pozitivnější vůči dluhopisům než akciím. Jejich relativní pozice je na akciích oproti pozici u pevných výnosů nejnižší od roku 2009.

03

"Neočekáváme, že letošní konstruktivní růstové pozadí přetrvá i v roce 2023," řekl Dubravko Lakos-Bujas, stratég JPMorgan. Odhaduje, že zisky poklesnou v USA o 9 %, v eurozóně o 10 % a v Japonsku o 4 %. Podle stratéžky Goldman Sachs Sharon Bellové ale nemusí být propad zisků v Evropě tak hrozný jako během typických recesí. Zatímco při minulých kontrakcích byly poklesy zisků asi o 30 %, tentokrát mohou být okolo 8 %, částečně kvůli podpoře ze strany luxusních a těžařských společností v důsledku zmírnění politiky proti šíření covidu v Číně.

Odklon Pekingu od politiky Covid Zero také zlepšil vyhlídky tamních akcií. Stratégové Morgan Stanley, včetně Jonathana Garnera, zůstávají u akcií rozvíjejících se trhů v tomto regionu nadhodnoceni, protože jsou „více přesvědčeni, že začíná nový býčí cyklus“. Tým Nomura Holdings mezitím uvedl, že recese na Západě umožní Asii mít vyšší výkonnost, když tamní akcie nabízejí levnější ocenění a lepší fundamentální výhled.

„Rok 2023 je rokem, kdy předpovědi globálního růstu dostaly zásah,“ řekl Mehvish Ayub, hlavní investiční stratég společnosti State Street Global Advisors. „Výhled je neustále nejistý s velkou volatilitou. Akcie jsou pořád výzva."

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
08.12.2022 18:05
Turbulentní ceny energií, spojené s invazí Ruska na Ukrajinu, výrazný ...
Portfolio v roce 2023 podle Fidelity: Defenzivní pozice, dokud neustoupí volatilita, a diverzifikace
14.12.2022 12:01
V době, kdy se již pomalu blíží rok 2023, nemají globální trhy aktiv r...
Výhled na celosvětový růst v příštím roce je díky uvolnění proticovidových opatření v Číně méně negativní, vyplývá z průzkumu
13.12.2022 13:07
Podle nejnovějšího průzkumu Bank of America mezi správci fondů se inve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.08.2024
9:08Víkendář: Velká část ekonomiky potřebuje místo modelů jako je ChatGPT modely kvantitativní
16.08.2024
22:02Páteční obchodování na Wall Street potvrdilo růstový týden  
18:01Martin Uher: Od výprodejů k oživení. Jak využít aktuální situace na trzích?
16:52Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pomáhá akciím, zlato je poprvé nad 2.500 dolary  
16:31Sazby ve světě v příštím roce – BoJ nahoru, v USA dolů, ale po roce stále mírná restrikce?
14:09Letní šok na trhu ještě není zcela u konce. Investoři se připravují na další otřesy
13:44Texas Instruments získá podporu v řádu miliard dolarů na vybudování domácí výroby polovidičových destiček v USA
11:03Perly týdne: Microsoft spotřebuje více elektřiny než Island a trhy čekají od Fedu příliš mnoho
10:49Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles
9:06Rozbřesk: Jak moc má ČNB snížit ve svých modelech potenciální růst? Silný maloobchod v USA povzbudil býky na dolaru
8:52Na některých trzích pro mmcité se sice ochladilo, firma ale uvádí novinky, buduje novou výrobu, potvrzuje výhled a vyplácí první dividendu
8:44mmcité hlásí růst tržeb a zisku, trh se zotavuje po nedávných poklesech  
7:01Summers: Záchranné snížení sazeb by spíše uškodilo, obchodování s realitami v centrálním bankovnictví nepomáhá
15.08.2024
22:00Nákupy ve slevách přinesly Wall Street sedmý růst v řadě  
17:54Sahmovo pravidlo bliká červeně, akcie to na rozdíl od historie nevzrušuje
17:12Americký maloobchod pozvedl akcie proti dluhopisům  
16:46Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
16:23Komentář Invesco: Proč byla nedávná korekce trhu možná přehnanou reakcí
14:36Walmartu klesl zisk na 4,5 miliardy, ale zvýšil tržby i výhled na příští rok
14:22Šéf chicagského Fedu Goolsbee se čím dál více obává o zaměstnanost než o inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data