Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína už není Polaris

Čína už není Polaris

04.06.2021 17:38

Když jsme tu včera přemítali nad čtyřmi akciemi, které jsou podle Morningstar podhodnocené a ještě mají to správné momentum, zaměřili jsme se na Enbridge a Polaris. Mimo komentář, který jsem u Polarisu včera zmiňoval, se u něj Morningstar věnovala i dluhům. Konkrétně tomu, že firmě vzrostla míra zadlužení kvůli investicím/akvizicím, nicméně následně opět klesla díky souvisejícímu růstu ziskovosti. Je podobný princip jako u Číny. Ta je ale už možná za bodem, kdy to funguje.

Firemní logika:
Pokud má nějaká firma dluhy ve výši 1 milion a provozní zisky čtvrt milionu, je to něco jiného, než když má tu samou výši dluhu a zisky taky milion. V praxi se „zrelativizování“ dluhů u firem často dělá konkrétně přes EBITDA zjednodušeně řečeno přes provozní zisky před odpisy. Nejde o měřítko dokonalé, protože EBITDA není volným tokem hotovosti a z hlediska dluhové služby je relevantní jen to, co firma skutečně vydělá – tedy (volný) tok hotovosti. Ten se může od EBITDA lišit třeba kvůli tomu, že investice jsou výrazně vyšší, či nižší než odpisy. Nebo kvůli pohybu pracovního kapitálu. EBITDA je tak aproximací, jejíž výhodou je „dostupnost“, ale nevýhodou to, že jde právě jen o aproximaci.

Makrologika: Podobné je to v uvedeném ohledu na makroúrovni. Třeba náš hrubý státní dluh dosáhl k 31.3.2021 2 419,9 miliard . A je samozřejmě něco jiného, pokud takové dluhy máme my, nebo by je měla ekonomika desetkrát větší. U nás konkrétně představují asi 43 % HDP a právě hrubý domácí produkt je zdaleka nejčastějším relativizátorem dluhů na této makroúrovni. I zde se tedy relativizuje a i zde nedokonale, protože dvě země se stejnou absolutní výší dluhů i HDP na tom mohou být stále rozdílně třeba kvůli schopnosti/ochotě vlády dostat z ekonomiky příjmy na dluhovou službu.

Propojené proměnné - firmy: Dluhy a EBITDA, či HDP, jsou propojené proměnné. U firem si můžeme vzít dva extrémní příklady: V prvním se firma více zadlužila a nakoupila nové výrobní technologie. Ty do pár let prudce zvedly produktivitu a marže a poměr dluhů k EBITDA rychle výrazně klesl i přesto, že v absolutním měřítku ještě nebyly nové dluhy všechny splaceny. V druhém případě se firma také více zadlužila, ale získanou hotovost použila na odkup vlastních akcií. Na volný tok hotovosti generovaný firmou to nemělo vliv (jen na okraj - o něco se kvůli prohození vlastního vlastního jmění za dluh zvýšily zisky a tok hotovosti na akcii, ale to bylo z hlediska hodnoty akcií eliminováno rostoucím rizikem a klesajícími valuacemi).

Propojené proměnné – stát: V USA se nyní hodně hovoří o investicích do infrastruktury, to samé platí v případě Číny. Pokud by šlo o investice vysoce produktivní, bude to mít na míru zadlužení jiný dopad, než investice typu „mosty nikam“. Nejde tedy jen o cyklickou propojenost vládních dluhů a výkonu ekonomiky (která na úrovni firem neexistuje), ale i o diskutovanou propojenost strukturální. Michael Pettis před časem komentoval právě čínský tah směrem k dalším investicím do infrastruktury. S tím, že pokud jsou provedeny smysluplným způsobem, tak zvýší produkční schopnost ekonomiky a její schopnost splácet dluhy. Jinak řečeno, poměr dluhů k HDP mohou nakonec i snížit – v duchu výše uvedeného.

Pokud ale se ale ani v delším období tento efekt nedostavuje, je to známka, že projekty financované vládními dluhy již nejsou ekonomicky opodstatněné. Což je podle ekonoma jistojistě případ Číny. U USA podle něj platí opak a u Číny tomu tak bylo v devadesátých letech a pár let po přelomu tisíciletí. Tehdy dluhy prudce rostly, ale „nikdo si toho nevšiml“, protože míra zadlužení (jejich poměr k HDP) se nezvyšovala. Příčina byla prostá – existovalo mnoho projektů, které se prostě vyplatily a zaplatily. Když jich začalo ubývat, rozjela se dluhová spirála, protože vláda se stále snažila spoléhat se na investice jako stimulačního nástroje. Čína v tomto smyslu byla, ale už není Polaris.


Čtěte více:

Šílenství kolem AMC pokračuje. Provozovatel kin prodal spekulantům ze sociálních sítí draho další akcie
04.06.2021 10:50
Americký provozovatel kin AMC Entertainment ve čtvrtek už podruhé využ...
Jan Bureš: Co bude hýbat kurzem české koruny a kde ji čekat na konci roku?
04.06.2021 11:48
Tempo hospodářského růstu v Česku. Výše úrokových sazeb v Česku a te...
Perly týdne: Důsledky silného globálního oživení a extrémně slabý dolarový sentiment
04.06.2021 13:45
Morgan Stanley se domnívá, že končí fáze oprav americké ekonomiky. TD ...
Americký trh práce - Špatná data, špatná zpráva?
04.06.2021 15:45
Ani v květnu se číslům z amerického trhu práce nepodařilo naplnit oček...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu