Catherine Keating nyní stojí v čele BNY Mellon Wealth Management, předtím pracovala například v . V rozhovoru pro Yahoo Finance hovořila o svém pohledu na řadu ekonomických témat včetně inflace, růstu a akcií. Podle svých slov sdílí současný optimismus ohledně přicházejícího boomu, který by měl být mimo jiné odrazem stimulace a síly rozvah domácností.
Keating míní, že se sice dají najít oblasti, kde panují tenze, ale celkový výhled je pozitivní. Mezi rizika řadí pandemii, ale i to, že stimulace je skutečně obrovská, a tudíž se pohybujeme v neznámém prostředí, které může přinést překvapení, včetně nečekaně vysoké inflace. Vedení Fedu ale ujišťuje, že inflační tlaky budou jen přechodné. Keating se domnívá, že má pravdu. Tedy že letos se inflace sice zvedne, ale pak opět klesne a příčinou je několik dlouhodobých dezinflačních sil. Na prvním místě mezi tyto dezinflační tlaky patří stárnutí populace, které je typické pro řadu vyspělých zemí včetně Evropy. A týká se také Číny. Navíc se dluhy nachází vysoko, což obvykle působí deflačně, protože jejich splácení omezuje výdaje.
Jak se Keating dívá na údajnou propast mezi ekonomikou a trhy? Podle ní tato propast skutečně existuje v tom smyslu, že trhy se obvykle dívají do budoucnosti. Minulý rok se tak ekonomika nacházela v útlumu, ale trhy již počítaly s oživením a vyšší ziskovostí obchodovaných firem. Ohledně rotace od technologií k jiným sektorům Keating uvedla, že podobné rotace jsou pro současnou fázi, ve které se trh nachází, typické. A dokonce jde o jev, který je pro trh zdravý.
Na dotaz, jak hodnotí celkovou ekonomickou politiku, Keating odpověděla, že Fed a další instituce postupují velmi dobře. Klíčová je zejména úroveň sazeb, protože ty ovlivňují mnoho dalších oblastí od hypoték až po požadovanou návratnost při investicích do akcií a u rizikového kapitálu. Krátkodobé sazby jsou přitom díky Fedu ukotveny na nízkých úrovních, dlouhodobé rostou a podle ředitelky tomu tak bude i nadále. Nepůjde ale o žádný prudký pohyb. Výnosy desetiletých obligací se postupně dostanou nad 2 % a nakonec až k 3 %. To ovšem nemusí být problémem pro akciové trhy, které mohou i přesto dál růst.
Infrastruktura a daně
Nová americká vláda plánuje mohutné investice do infrastruktury, což Keating hodnotí pozitivně s tím, že pro USA půjde o „mohutnou vzpruhu“. Jde ale o dlouhodobější záležitost, protože „tunely, silnice a železnice nepůjde opravit za pár dní“. Vysoké investice do infrastruktury tak zůstávají otázkou delšího období a příští rok začne upadat síla současné stimulace. K tomu se přidá efekt plánovaného zvýšení daňových sazeb.
Současná americká vláda se snaží prosadit globální koordinaci v oblasti zdanění firemního sektoru. Keating v této souvislosti zmínila, že podle ní je třeba, aby finanční systém prospíval všem. Zaměřit se na sazby daní ze zisků je pak správné, nutné je ale „brát do úvahy vše, co s tím souvisí.“ Zvýšení sazby daně ze zisků na 28 % by pak podle ředitelky v podstatě eliminovalo, jak sazby snížila předchozí vláda. Realita bude spíše taková, že „zvýšení bude někde uprostřed, pravděpodobně na úrovni kolem 25 %.“
Zdroj: Yahoo Finance