Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Valuace v USA vysoko. S jednou podstatnou výjimkou

Valuace v USA vysoko. S jednou podstatnou výjimkou

16.03.2021 17:48

Ať se podíváme na jakékoliv PE, žádné z nich nám již nějaký čas neukáže, že by valuace amerických akcií byly blízko nějakého historického standardu, o levnosti nemluvě. Naopak. Pokud přitom používáme PE při hodnocení atraktivity jednotlivých akcií, jde z mého pohledu o přílišnou zkratku, která toho s valuací nemá mnoho společného. U celého trhu dává PE asi větší smysl, ale do dokonalosti má také hodně daleko. Co ukazuje měřítko, které k ní má blíže?

1. Vysoko kam se podíváš: Jednu z mnoha variací „PE předraženosti“ ukazuje následující graf, jehož křivka dokonce ukazuje vývoj mixu různých PE (podle toho, k jakým ziskům jsou ceny akcií poměřeny).


graf 1
Zdroj: Twitter


2. Králem je tok hotovosti: Říká se, že hotovost je králem (u nás z gramatických důvodů spíše královnou). Z valuačního hlediska je pak královnou tok hotovosti, a ne zisky. Konkrétně volný tok hotovosti FCF, který ukazuje, co firma/firmy skutečně vydělají. Od zisků se může odlišovat z více důvodů, včetně toho, že investice se nerovnají odpisům, firma musí investovat do pracovního kapitálu (či jí naopak tok hotovosti zvyšuje tak, jako u Amazonu) ... Jinak řečeno, ne všechny náklady nejsou skutečně výdaje, ne všechny výnosy jsou skutečné příjmy.

Před časem jsem poukazoval na to, že pokud poměřujeme ceny amerických akcií k toku hotovosti, historické srovnání nevychází tak našponovaně, jako u PE. Základem tohoto mého tvrzení byla práce analytiků Goldman Sachs, následující tabulka ukazuje aktuální data:

graf 2
Zdroj: Twitter

Z historického hlediska je tedy více, či méně našponováno vše, jen mimo poměru cen akcií a FCF, tedy P/FCF (v tabulce konkrétně poměr obrácený, nazývaný FCF výnos/yield). A také mimo ERP, tedy rizikové prémie trhu. Ta je podle tabulky nyní dokonce z historického hlediska dost vysoko (trh je z tohoto pohledu podhodnocen, má prostor pro růst v případě, že by MRP klesala)*. Vysoké PE a relativně nízké (či nevysoké) P/FCF pak znamená jediné – firmy nyní „těží“ ze zisků vice hotovosti, než bývalo obvyklé. Nebo přesněji řečeno nyní vydělávají více, než naznačují jejich zisky.

3. Budoucí návratnost, PE a P/FCF: Následující graf od JPMorgan je jednou zvíce variací na jedno téma: Čím vyšší (nižší) jsou současné valuace, o to nižší (vyšší) je budoucí návratnost akcií. Jde o intuitivní vztah, protože ceny akcií P může táhnout nahoru růst ziskovosti E, nebo valuace. Pokud ty jsou hodně vysoko, zbývají zisky. Pokud jsou nízko, jsou na další rally dva.


graf 3
Zdroj: Twitter

Pointa tohoto třetího bodu mé dnešní úvahy je ta, že pokud by v grafu bylo místo PE (či zde cyklicky upraveného PE jménem CAPE) P/FCF, implikoval by graf vyšší budoucí návratnosti (CAPE nyní dosahuje více než 30).


* U ERP je ale v principu stejný problém, jako u PE – obvykle se počítá na základě zisků a ne FCF. Informace tu je pak v principu taková, že PE je vysoko kvůli nízkým bezrizikovým sazbám a pravděpodobně i vysokému očekávanému růstu zisků, ale ne kvůli nízkým rizikovým prémiím. Bez relevance to není, protože růst sazeb (oživení ekonomiky) by mohlo sice zvedat sazby, ale snižovat nejistotu a riziko a tudíž ony prémie. Další argument, proč růst sazeb nemusí automaticky znamenat pokles akcií.

 

Čtěte více:

Anatomie bubliny a návratnost akcií
16.02.2021 17:21
Bublina je každá jiná a všechny jsou zároveň stejné. Prolíná se jimi m...
St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
04.03.2021 12:18
Po prasknutí internetové bubliny se americká ekonomika v roce 2001 pon...
BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
04.03.2021 17:31
Morningstar ve své analýze třech atraktivních akciích pana Buffetta pí...
Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
07.03.2021 9:21
Známý investor Jeremy Grantham byl hostem FT a mimo jiné hovořil o tom...
Atraktivní malé firmy
11.03.2021 17:55
Morningstar představuje 14 kvalitních menších firem, které podle ní ma...

Váš názor
  •  
    18.03.2021 11:02

    Hlavní otázka (stejně jako u minulého článku na toto téma :) ) je, zda výše investic zůstala "normální", nebo v době nejistoty výrazně poklesla a FCF šlo díky tomu nahoru … pokud jsou investice standardní, pak ukazatel (jako jediný) není našponovaný … pokud nízké míra investic pomohla zlepšit FCF, tak je to jen zdání ...
    TomTop
  •  
    16.03.2021 18:51

    Myslím, že vyšší tok hotovosti může souviset s prodejem majetků. Hodně firem zjišťuje, že některý jejich majetek bude do budoucna nepotřebný a tak prodávají. Vzhledem k různé míře odepsanosti tohoto majetku potom tento tok hotovosti nekonresponduje s čistým ziskem. Toto je otázka roku 2020 a části 2021. V budoucnu by se naopak tento tok hotovosti mohl snížit, vzhledem k investicím, které bude vyžadovat doba pokoronavirová a proměna ekonomiky...
    qwer
    •  
      16.03.2021 20:11

      Ad hoc jistě souviset může. Pak však vyvstává otázka, za jakým účelem je nepotřebný majetek prodáván - potenciální expanze nebo odvrácení problému. Kdo investuje má info na úrovni due diligence. Třeba taková SoftBank Group čile nakupuje/prodává a současně je příliš velká než aby mohla padnout... Tyto vody jsou příliš kalné na to, aby jeden věděl. Jisté je to, že v krizi aplikované instrumenty co měly preventivně ochránit miliony jednotlivých subjektů od zkázy umožnily několika málo jiným získat váhu, kterou by v běžném konkurenčním prostředí nemohly nikdy dosáhnout, a k tomu tak zběsile rychle.
      Mudr.c
      •  
        17.03.2021 0:37

        Prodáván může být jako přebytečný. Například firma má velké množství kancelářských budov a rozhodne se víc lidi mít na home offisu, tak část budov odprodá. Proč se o ně starat prázdný. Nebo třeba firma odprodá část tankerů, protože se změní struktura námořní přepravy, atd. Nemusí jít jen o firmu v problémech. Jinak s tou poslední tvoji větou určitě souhlasím. Bohužel tak to je...
        qwer
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu