Společnost Saudi Aramco, která má jako státní podnik pod kontrolou těžbu ropy v Saúdské Arábii, zvýší těžební kapacity na 13 milionů barelů denně. Rijád tím podle expertů dál vyostří spor s Moskvou, s níž se Saúdové nedohodli na koordinovaném omezení těžby s cílem zajistit růst cen ropy. První zvýšení kapacity za posledních 10 let nařídilo ministerstvo energetiky vedené bratrem korunního prince. Dosavadní těžební kapacita saúdského království činí 12 milionů barelů ropy denně.
"Společnost vyvíjí maximální úsilí, aby pokyn zavedla co nejdříve," sdělil podle agentury Reuters generální ředitel Amín Násir. Zprovoznění dodatečné kapacity může trvat několik let a vyžadovat investice v objemu několika miliard dolarů, rozhodnutí tak naznačuje, že korunní princ Mohammed bin Salman nemá v úmysl krotit agresivní odpověď saúdského království na rozpad aliance OPECu s Ruskem. Samotné Aramco indikaci o časovém horizontu a nutných nákladech trhům nedalo.
Saúdská Arábie se dostala do sporu s Ruskem na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenců. Minulý týden se tato skupina, označovaná jako OPEC+, ve Vídni snažila dohodnout snížení těžby, na což ale Rusko odmítlo přistoupit. Saúdové pak oznámili, že těžbu zvýší na maximum, což analytici vnímají jako zahájení cenové války. Rijád má snahu co nejvíce si upevnit vliv a zvýšit podíl na trhu.
„Přidání milionu barelů denně je opravdu velký úkol,“ říká Robin Mills, generální ředitel dubajské společnosti Qamar Energy. Aramco se může obrátit na existující plány velkých projektů, které ale vyžadují roky práce, myslí si Mills.
V úterý Saúdská Arábie oznámila, že od dubna zvýší těžbu na rekordních 12,3 milionu barelů denně. Tím patrně zkomplikuje snahy dohodnout nová jednání s Ruskem. V celém světě se těží zhruba 100 milionů barelů denně, z toho na OPEC připadá méně než třetina.
Podobné objemy ropy jako Saúdská Arábie těží i Rusko a Spojené státy. Stlačit zvýšením těžby ceny ropy experti vnímají i jako snahu Rijádu zbavit se konkurence v USA, kde část firem těží ropu z břidličných formací. Díky tomu se Spojené státy staly nezávislé na dovozu ropy, surovina z břidlic je ale obecně dražší než klasická těžba ropy v Saúdské Arábii.
Saúdská Arábie má nicméně vyšší kapacitu těžby než Rusko, což jí umožňovalo mít mezi ropnými producenty dominantní roli. Možnost navýšit produkci v časech nedostatku umožňuje zploštit cenové vrcholy, Saúdové nyní ale ukazují, že jim tato schopnost dává příležitost finančně tlačit na ostatní těžaře.
Ceny ropy po víkendovém rozhodnutí Rijádu zvýšit těžbu na maximum v pondělí spadly asi o 30 procent, a zaznamenaly tak nejprudší pád od války v Perském zálivu v roce 1991. Severomořský Brent se přechodně dostal až k 28 dolarům za barel. Nyní stojí kolem 36 dolarů a je na polovině proti tomu, kde byl před rokem.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, Patria.cz