Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britský regulátor: Vysokofrekvenční trading stojí trhy až 5 miliard dolarů ročně

Britský regulátor: Vysokofrekvenční trading stojí trhy až 5 miliard dolarů ročně

05.02.2020 10:38
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Vysokofrekvenční tradeři na globálních akciových trzích vydělají ročně téměř 5 miliard dolarů využíváním mírně zastaralých cen, čímž na ostatní hráče na trhu uvalují sice nízkou, nicméně nezanedbatelnou daň. Vyplývá to ze studie zveřejněné tento týden britským finančním regulátorem FCA. Studie popisuje kontroverzní strategii některých technologických firem, takzvanou latentní arbitráž, jejíž podstatou je schopnost za pomocí technologie zareagovat na čerstvé informace podstatné pro trh rychleji, než to dokáží běžní investoři. Mezi takové informace mohou mimo jiné patřit korporátní výsledky, makroekonomická data nebo fluktuace ostatních akcií či trhů.

Mnoho expertů se domnívá, že latentní arbitráž navyšuje náklady pro investory, protože trhům ubírá motivaci nabízet konkurenceschopné cenové nabídky akcií, protože si jsou vědomi jejich lákavosti pro tradery specializující se v rychlosti. Z toho podle některých vyplývá, že běžní investoři dosáhnou při nákupu nebo prodeji akcií na mírně horší ceny.

Proponenti vysokofrekvenčního obchodování výsledky studie FCA popírají. „Řada akademiků již mýty o latentní arbitráži vyvrátila a tato práce se zdá mít politickou agendu,“ říká Kirsten Wegner, generální ředitelka Modern Market Initiative, americké skupiny lobující za vysokofrekvenční obchodníky.

Automatizovaný trading přinesl v posledních letech investorům významně nižší náklady na provedení akciových transakcí, tyto úspory ale studie FCA ignoruje, myslí si Kirsten Wagner. Kritizuje také relativně malou datovou sadu, kdy britský regulátor extrapoloval britská obchodní data na celý globální akciový trh.

001

Studie FCA považuje výnosy plynoucí z latentní arbitráže za „daň“ dosahující výše 0,0042 % celkového denního obchodního objemu. Autoři studie k číslu dospěli zkoumáním dat dvouměsíční aktivity na londýnské burze LSE v roce 2015. Použili k tomu druh nezpracovaných dat, který ještě dříve akademiky studován nebyl.

Přestože se výše „daně“ může zdát malá, podle autorů se výnosy z ní plynoucí rychle nasčítají do vysokých hodnot. Kdyby zisková sazba obchodníků zabývajících se latentní arbitráží byla globálně na podobných úrovních, dosahoval by v roce 2018 jejich celkový zisk na světových akciových trzích 4,8 mld. dolarů, z toho 2,8 miliardy by plynulo z USA. Dopad latentní arbitráže nicméně není rovnoměrně rozprostřen na všechny hráče na trhu, velcí investoři podle autorů studie čelí vyšším nákladům než malí.

„Daň uvalená latentní arbitráží se zdá být dostatečně malá, aby domácnosti nemusela trápit v kontextu rozhodování o spoření,“ píše se ve zprávě. „Zároveň ale vady tržního designu významně navyšují obchodní náklady pro velké investory a generují miliardy dolarů zisku pro malou skupinu firem a ostatních entit zapojených v rychlostním závodě, která tak má motivaci usilovat o udržení statu quo.“  

Studie shledala, že okolo jedné pětiny obchodní aktivity na burze LSE bylo koncentrováno v krátkých „závodech“ mezi firmami zabývajícími se latentní arbitráží. V těchto závodech se dvě a více společností pokoušejí zobchodovat stejnou akcii ve stejný okamžik, provést daný obchod se ale vždy podaří pouze tomu nejrychlejšímu. Během zkoumaného časového úseku – 43 obchodních dní od srpna do října 2015 – okolo 22 % zobchodovaného objemu akcií vedených v indexu FTSE 100 proběhlo v závodech, jejichž průměrná délka byla pouze 81 miliontin sekundy.

Z dat také vyplynulo, že se o zisky plynoucí z latentní arbitráže podělil pouze velmi omezený okruh tržních aktérů. Podle autorů to reflektuje vysoké náklady nutné na vybudování a údržbu technologií nutných pro ultrarychlý trading. Více než 80 % závodů proběhnuvších na akciích vedených v FTSE 100 vyhrála jedna z pouhého půltuctu společností, tvrdí studie. Konkrétní jména ovšem neuvedla.

Zdroj: Wall Street Journal

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Earle: Bitcoinové kvantitativní utahování by mělo znatelně zvýšit jeho atraktivitu
03.02.2020 10:46
V květnu letošního roku dojde podle Petera C. Earla k významné událost...
Krugman: Epidemie, ekonomika, ekologie
04.02.2020 10:49
Paul Krugman se na stránkách The New York Times ptá, jak moc by se v j...
Cesty dlážděné dobrými úmysly…
03.02.2020 17:54
Změny klimatu, vysoká příjmová a majetková nerovnost, krize, recese. T...
Humři, ovoce, kulatina...jak koronavirus dopadá na čínský export
04.02.2020 14:30
Hospodářské dopady omezení souvisejících s epidemií koronaviru v Číně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3:30Čína - PMI v průmyslu