„Vzniká dojem, že všechny země mimo USA jsou zastánci volného obchodu, jen Spojené státy stojí proti němu. Pokud tomu tak ale opravdu je, pak ať všichni sníží cla na nulu a odstraní i jiné překážky obchodu. Pojďme na nulu a prospěje to celému světu,“ uvedl v rozhovoru pro CNBC prezident St. Louis Federal Reserve Bank James Bullard.
Podle Bullarda ale k takovému kroku nedojde, a to ne kvůli Spojeným státům, ale kvůli ostatním zemím, které chrání svůj průmysl. „To jsou ti praví protekcionisté,“ uvedl šéf Fedu v San Franciscu. Trhy jsou přitom podle CNBC nervózní od chvíle, kdy americký prezident Donald Trump vyvolal obchodní konflikt s Čínou, se spojenci v Evropě, ale i s Kanadou a Mexikem. Podle Trumpa se všechny tyto země chovají v oblasti mezinárodního obchodu nefér a výsledkem jsou obrovské americké deficity. Doposud tak byla Američany a jejich protějšky uvalena cla na zboží v celkové hodnotě 85 miliard dolarů a Washington i Peking hrozí, že tomu ještě není konec.
Zástupci čínské vlády požadují, aby se spory řešily podle pravidel Světové obchodní organizace. Také se staví proti protekcionismu. Bullard ale tvrdí, že pohled na čínskou realitu ukazuje, že právě tato země dlouhodobě chrání svá vlastní odvětví a poskytuje jim podporu a dotace. Konkurenční prostředí tak není rovné pro všechny a zřejmé je to například z toho, že zahraniční firmy narážejí co se týče vlastnictví domácích čínských společností na tvrdé překážky. Čínská vláda také nutí zahraniční firmy, aby do země přinášely nové technologie, zároveň však nenabízí adekvátní ochranu duševního vlastnictví.
CNBC také připomíná, že podle výpočtů německého Ifo Center for International Economics dosahuje nevážený průměr celních sazeb, které EU uvaluje na americké zboží, hodnoty 5,2 %. Spojené státy přitom na zboží z EU uvalují průměrná cla ve výši 3,5 %. Vyšší cla má EU například u jablek, naopak Američané používají vyšší sazby například u některých mléčných produktů. Každý takový případ pak může být vnímán jako ochrana domácího odvětví.
EU nyní používá 10% cla na americké vozy dovážené do Evropy, zatímco Spojené státy clí dovoz aut z Evropy jen 2,5% sazbou a právě to Trump často kritizuje. Bullard, který byl v roce 2014 zařazen mezi sedm nejvlivnějších ekonomů na světě, sice Trumpovu politiku přímo nepodpořil, ale uvedl, že „možná posunula chování hlavních světových hráčů na konstruktivnější cestu“. Uznává, že jde o kontroverzní témata, ale klíčové je podle něj to, jaký má být cílový stav. Tím mají být jen velmi nízká či nulová cla a odstranění dalších bariér pro mezinárodní obchod.
Zdroj: CNBC