Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bublina přímo před očima

Bublina přímo před očima

10.01.2018 18:53

Pokrizové roky se nesou ve znamení neustálého hledání nových bublin. Zkušenosti z krize a masivní monetární uvolnění takovou reakci činí pochopitelnou, ale doposud se spíše ukazuje, že opět bojujeme v dávno skončených bitvách. Horších a lepších kandidátů na bublinu je tu pak stále celá řada – od vládních obligací, přes obligace korporátní s nízkým ratingem až po akcie. A jako by to nestačilo, v poslední době se tu o slovo značně hlásí digitální měny. U všech najdeme řadu dobrých argumentů pro i proti, ale ta největší bublina nám možná uniká, přestože jí některá média věnují  značnou pozornost. Naštěstí nejde o věc, která by mohla finanční systém položit.

Na VoxEU jsme mohli v listopadu minulého roku nalézt studii „The value of top footballers, bubbles, and pitfalls of the free market“. Její autor Eran Yashiv se zaměřil na přechod fotbalové hvězdy Neymara do PSG, který stál 222 milionu eur. Tato transakce má podle odhadů autora zápornou čistou současnou hodnotu. Jinak řečeno, je špatnou investicí. Podívejme se nejdříve na to, jak lze k tomuto záběru dojít:

Cena za Neymara odpovídá asi 5 % celkových příjmů English Premier League (tedy ligy s nejvyššími příjmy). Fotbalista podepsal pětiletý kontrakt, jeho roční plat by měl dosahovat 30 milionů eur po zdanění, tudíž asi 38 milionů hrubého (odhady od The Economist). PSG generovalo v roce 2016 tržby ve výši 521 milionů eur, z toho 296 milionů vytvořil komerční prodej. Co na tom změní Neymar? Pokud zvýší úspěšnost klubu, projeví se to na vyšším počtu odehraných her a příjmech z každé z nich. Také na vyšších příjmech z televizních přenosů. Na druhou stranu se také Neymar může zranit a nemusí hrát vůbec.

Odhadnout konkrétní čísla dodatečných příjmů a výdajů je věštěním z křišťálové koule a Yashiv tak použije „trik“, ke kterému se tu často uchyluji i já. Nesnaží se vytvořit nějaký základní scénář a spočítat jeho hodnotu (a tu následně porovnat se zaplacenou cenu). Namísto toho odhadne, jaké dodatečné (čisté) příjmy by ospravedlnily cenu zaplacenou za Neymara (já v akciových pohledech zase odhaduji, jaký volný tok hotovosti by ospravedlnil kapitalizaci dané firmy).

Yashiv používá 1% reálnou diskontní sazbu (a 30% daň ze zisků) a vychází mu, že během zmíněných pěti let by Neymar musel klubu vydělat každý rok 111 milionů eur. Tato částka by ospravedlnila zaplacenou cenu (a odměny, které bude pobírat). Pokud začneme počítat s určitým rizikem zranění, musel by se fotbalista snažit ještě mnohem více. A s ohledem na to, jaké jsou současné příjmy PSG je vysoce pravděpodobné, že ani kouzelník typu Neymara na takovou laťku nedosáhne. Jeho akvizice je tudíž pravděpodobně prodělečným podnikem.

Yashiv se podobně dívá i na transfer Ronalda, ke kterému došlo v roce 2009. Real Madrid jej tehdy získal od Manchesteru za 94 milionů eur. Podobné výpočty jako ty výše uvedené ukazují, že klub by byl na svém v případě, kdyby mu Ronaldo vydělal asi 40 milionů eur ročně, což odpovídalo asi 10 % celkových příjmů klubu v té době. Pravděpodobnost úspěchu tu tedy je mnohem vyšší, než v prvním případě.

Proč kluby někdy kupují hráče, na kterých pravděpodobně prodělávají? Autor studie spekuluje o tom, že takoví hráči někdy nejsou investicí, ale spotřebou. Zjednodušeně řečeno, fungují jako luxusní zboží, které zvyšuje prestiž majitele klubu. Druhou možností je pak samozřejmě špatný ekonomický odhad, či čistě psychologický (či přesněji řečeno emotivní) přístup k celé věci. Což již jsou koncepty relevantní i pro akciové investory.

Výše uvedené bude asi v nejednom z nás budit i úvahy o tom, nakolik jsou pochybné akvizice sportovních hvězd porovnatelné s fungováním trhu vrcholných manažerů. Například podle výše jejich odměn u některých obchodovaných společností v USA by se zdálo, že jde o nadlidi s magickými schopnostmi. Následující graf ukazuje vývoj poměru odměn průměrného CEO velké americké společnosti k platu běžného zaměstnance. Hodnoty z posledních desetiletí si nedovedu vysvětlit jinak, než že se mezi námi začala pohybovat velká skupina oněch nadlidí, či tu hledíme na bublinu se značně jepičím životem. A to ne bublinu neškodnou.

a

 

Čtěte více:

The Economist: Boom eurozóny skrývá velké nebezpečí
05.12.2017 18:48
Nietzsche říkal: „Co mě nezabije, to mě posílí.“ Ale on sám kvůli opak...
Co by měli vědět všichni bitcoinoví nadšenci, ale nikdo jim to neřekne
04.12.2017 18:27
Pro nespekulující investory a širokou veřejnost je podle mého názoru b...
Co se stane, když se bitcoin zhroutí?
11.12.2017 6:30
Desítky milionů uživatelů, tisíce těžařů. Získávání digitální měny bit...
Bitcoin, bustcoin, happiness
15.12.2017 18:11
Kryptoměny jsou v současné době velmi populární téma, které přitahuje ...
Gorila na hřišti ukazuje, proč se Keynes, Friedman a Hayek tak rozcházeli ve svých teoriích
31.12.2017 11:19
Rakouská ekonomická škola je důležitá proto, že se do hloubky zabývá e...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.08.2024
9:08Víkendář: Velká část ekonomiky potřebuje místo modelů jako je ChatGPT modely kvantitativní
16.08.2024
22:02Páteční obchodování na Wall Street potvrdilo růstový týden  
18:01Martin Uher: Od výprodejů k oživení. Jak využít aktuální situace na trzích?
16:52Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech pomáhá akciím, zlato je poprvé nad 2.500 dolary  
16:31Sazby ve světě v příštím roce – BoJ nahoru, v USA dolů, ale po roce stále mírná restrikce?
14:09Letní šok na trhu ještě není zcela u konce. Investoři se připravují na další otřesy
13:44Texas Instruments získá podporu v řádu miliard dolarů na vybudování domácí výroby polovidičových destiček v USA
11:03Perly týdne: Microsoft spotřebuje více elektřiny než Island a trhy čekají od Fedu příliš mnoho
10:49Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles
9:06Rozbřesk: Jak moc má ČNB snížit ve svých modelech potenciální růst? Silný maloobchod v USA povzbudil býky na dolaru
8:52Na některých trzích pro mmcité se sice ochladilo, firma ale uvádí novinky, buduje novou výrobu, potvrzuje výhled a vyplácí první dividendu
8:44mmcité hlásí růst tržeb a zisku, trh se zotavuje po nedávných poklesech  
7:01Summers: Záchranné snížení sazeb by spíše uškodilo, obchodování s realitami v centrálním bankovnictví nepomáhá
15.08.2024
22:00Nákupy ve slevách přinesly Wall Street sedmý růst v řadě  
17:54Sahmovo pravidlo bliká červeně, akcie to na rozdíl od historie nevzrušuje
17:12Americký maloobchod pozvedl akcie proti dluhopisům  
16:46Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
16:23Komentář Invesco: Proč byla nedávná korekce trhu možná přehnanou reakcí
14:36Walmartu klesl zisk na 4,5 miliardy, ale zvýšil tržby i výhled na příští rok
14:22Šéf chicagského Fedu Goolsbee se čím dál více obává o zaměstnanost než o inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data