O stříbru se říká, že je trhem extrémů. Letos zatím této reputace dostálo. Během prvních čtyř měsíců roku stoupla jeho cena o zhruba 17 procent, aby svoje zisky následně zase odevzdala. Jenomže na "trhu extrémů" probíhal souběžně s výprodejem ještě jeden, protichůdný trend.
Přestože ceny stříbra v posledních třech měsících klesaly, posílali investoři další peníze do veřejně obchodovaných fondů (ETF) založených na stříbře, kde se aktiva vyšplhala na rekordních 21 211 tun, ukazují data Bloombergu. Na trhu s futures je ovšem mezitím nálada medvědí. Na pokles ceny stříbra spekulují hedgeové fondy. Čisté krátké pozice teď držely vůbec poprvé za dva roky. V týdnu k 11. červenci jich bylo více o 5 402 kontraktů, ukazují data americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC).
Sázky oběma směry
Za protichůdným vývojem stojí dva druhy investorů, říká George Coles, analytik společnosti Metals Focus. Velké a aktivní hedgeové fondy spekulují na pokles termínových kontraktů na burze Comex z toho důvodu, že očekávají vyšší úrokové sazby v USA. Oproti tomu lidé, kteří si kupují stříbrná ETF, bývají často drobnější investoři, kteří stříbro chápou jako způsob, jak dlouhodobě diverzifikovat svoje portfolio.
Může to být právě ten případ, kdy stojí menší investoři proti těm velkým, říká Coles. „Ti menší mohou mít v tomto případě pravdu“, podotýká také Coles, a jejich „býkohlavost“ se jim nakonec vyplatí. Jeho argument? Zpomalující růst americké ekonomiky, který podporuje poptávku po bezpečných aktivech. Předpokládané rally na stříbře by mohli napomoci i spekulanti na pokles na Comexu, tvrdí také.
Ceny stříbra se zakymácely v dubnu, když se investoři začali více orientovat na to, že centrální banky se zřejmě chystají utahovat měnovou politiku. Stříbro za poslední tři měsíce kleslo o 12 procent a zlato o 4 procenta.
Z Fedu ovšem minulý týden přišly signály, které si trhy vyložily spíše holubičím způsobem, tedy takovým, který hovoří spíše v neprospěch dalšího letošního zvýšení sazeb. Nízké úrokové sazby drahým kovům obvykle vyhovují, protože držení zlata, stříbra a spol. jako takové nenese žádný výnos.
Podle Davida Govetta, který ve firmě Marex Spectron Group šéfuje tradingu s drahými kovy, je stříbro typické svými přehnanými reakcemi, které ho mohou posunout podstatně dál než zlato. Když navíc trh utíká do bezpečí, má stříbro tendenci žlutý kov dokonce překonat, říká John Butler z GoldMoney. Trh se stříbrem je menší než trh se zlatem a menší mohou být také obchodní objemy na stříbře, podotýká k tomu Bloomberg.
Cena stříbra na spotovém trhu klesala v dnešním dopoledním obchodování o 0,6 procenta na 16,19 USD za unci. Zlato se obchodovalo nižší o 0,29 procenta na 1 237 USD za unci a pod tlakem silnějšího dolaru se před dnešním měnovým zasedáním ECB posouvalo pod 3týdenní maximum 1 244,66 USD, na které dosáhlo v průběhu úterý. Z drahých kovů dnes klesala také platina a palladium.
Zdroje: BBG, Patria.cz