Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude se opakovat neradostný vývoj z počátku roku 2016?

Bude se opakovat neradostný vývoj z počátku roku 2016?

17.01.2017 7:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Před rokem touto dobou došlo k prudkému zhoršení nálady na kapitálových trzích. Trhy sice ustály první zvýšení sazeb v USA a čínská centrální banka PBoC informovala, že nebude sledovat devalvaci měnového kurzu a namísto toho chce dosáhnout jeho stability. Zanedlouho byl ale tento relativní klid otřesen v základech. V polovině února odepisovaly globální akciové trhy 13 %, prudce rostly obavy z oslabení renminbi a zdálo se, že v USA došlo ke znatelnému utažení finančních podmínek. Ropný šok táhnul Evropu a Čínu do deflační pasti, ve které se už celá desetiletí nacházelo Japonsko, a všichni hovořili o dlouhodobé stagnaci. Co to má co společného s dneškem?

Dnes už je zřejmé, že globální ekonomika na tom v popsaném období nebyla zase tak zle. Fed nebyl rozhodnut utahovat monetární politiku bez ohledu na vývoj v reálné ekonomice a Čína se nechystala na cestu dalších prudkých devalvací. Na přelomu února a března došlo ke změně v celkové globální monetární politice a oživení se na trhy dostavilo až překvapivě hladce a rychle. Nyní ovšem opět čelíme otázce, zda Fed a čínská měna nechystají trhům nepříjemné překvapení. Fed totiž začal zase utahovat svou politiku a Čína znovu bojuje s tlaky na depreciaci. Ve srovnání s minulým rokem ale přece jen nalezneme několik významných rozdílů. 

Minulý rok se zdálo, že Fed je pevně přesvědčen o nutnosti normalizace monetární politiky v podstatě bez ohledu na ekonomický vývoj a zejména bez ohledu na vývoj v zahraničí. Jinak řečeno, trhy se obávaly, že Fed vytvoří negativní monetární šok a zpomalí americkou ekonomiku. Jestřábí postoje jsou u vrcholných zástupců Fedu patrné i letos, ovšem na rozdíl od roku minulého jsou obavy z uspěchaného utažení monetární politiky mnohem nižší. Americká ekonomika si totiž vede dobře, to samé platí do určité míry i o Číně a eurozóně. 

Podle našich modelů nyní trhy nevnímají utahování politiky Fedu negativně. FOMC navíc věnuje mnohem vyšší pozornost kurzu dolaru a vývoji v zahraničí a je méně přesvědčen, že se sazby musí vrátit k historickému standardu. Monetární politika je letos mnohem více ovlivněna ekonomickými daty přicházejícími z ekonomiky a proto se domnívám, že riziko monetární chyby je také mnohem nižší. 

Jaká je situace v Číně? I zde jsou patrné známky sílící ekonomické aktivity. Čínská vláda ukázala, že je připravena bránit kurz renminbi a stimulovat ekonomiku v případě, že toho bude třeba. Čína tedy představuje nižší riziko než před rokem, ovšem obavy z vývoje na měnových trzích trhy znervózňují i nadále. Odliv kapitálu ze země pokračuje a jeho příčinou je zejména chování domácích subjektů a ne prodeje renminbi ze strany zahraničních investorů. Významným rizikem je možný spor mezi prezidentem Trumpem a čínskou vládou. Pokud by Čína byla prohlášena za zemi, která manipuluje se svým měnovým kurzem, odporovalo by to ekonomické logice a na trhy by to vneslo vlnu negativního sentimentu. 

Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies. Zdroj: FT




Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2025
11:45Preview analytika: Co čekáme od výsledků Komerční banky?  
11:08PwC: Dvě třetiny šéfů českých firem očekávají, že jim tržby letos dále porostou
10:56Výsledky AMD: Stahování náskoku Nvidie se prozatím nekoná  
10:45S&P 500 otevírá v nejistotě po propadu Google  
10:02FRESH živě: Jan Bureš a Dominik Rusinko na téma Ekonomika a trhy 2025  
9:52Maloobchodní tržby v Česku loni meziročně stouply o 4,6 procenta
9:35Provozní zisk Toyoty se ve čtvrtletí snížil o 28 procent, zaostal za odhady
9:19Zisk Alphabetu (-7 %) vzrostl o 28 procent, výnosy zaostaly za očekáváním
9:14Rozbřesk: Cla jako vyjednávací nástroj nové Ameriky
8:49Odklad cel zabral jen dočasně, futures míří opět dolů. Známe výsledky Alphabetu
04.02.2025
22:01Výsledková sezona v USA: Palantir láme rekordy  
17:20Počet investorů v Česku roste, chtějí se zajistit na stáří a ochránit před inflací. S Janou Brodani o motivacích a bariérách Čechů při investování
17:03Čistý zisk nápojové firmy PepsiCo ve čtvrtletí vzrostl o 17 procent
17:00S&P500 opět roste po strachu na trhu  
16:51ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti Veolia Energie ČR
16:40Tlumiče na doraz
15:32Průzkum AKAT: Více než polovina dotázaných investuje pravidelně, zejména kvůli zajištění na stáří
15:30Infineon: Příjemné výsledkové překvapení od výrobce čipů  
15:18Jakub Blaha: Spotify zaznamenalo první roční zisk v historii  
14:15Témata akciového trhu: Výnosy dluhopisů, cla a co dokáže DeepSeek?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách