Domnívám se, že výnosy amerických vládních dluhopisů se vrátí zpět k úrovním 4 - 4,5 %. Můj názor je tak v přímém rozporu s obecně přijímaným pohledem, podle něhož došlo k dlouhodobému poklesu takzvané přirozené úrokové míry a proto se budou i výnosy vládních dluhopisů držet na nezvykle nízkých úrovních. Tento názor zastává i FOMC a je jasně patrný z dlouhodobých projekcí Fedu. Podle jeho předních zástupců se budou sazby dlouhodobě pohybovat blízko 3 %. Proč jsem tedy takový kontrarián?
Podle mého názoru představuje pokles výnosů vládních dluhopisů, ke kterému došlo v posledních letech, odraz přechodného snížení přirozené úrokové míry. Domnívám se, že k němu nedošlo kvůli strukturálním změnám v ekonomice, ale že odráží vývoj cyklu. Pro důkaz se můžeme podívat na silný vztah mezi přirozenou úrokovou mírou (bezrizikovými reálnými výnosy u desetiletých obligací) a produkční mezerou:
Tento silný vztah mezi produkční mezerou a přirozenou úrokovou mírou znamená, že pokud nakonec dojde k uzavření produkční mezery, přirozené sazby se dostanou k hodnotě 1,65 %. K tomu přidejme 2 % kvůli inflaci a nějakou rizikovou prémii a lehce se dostaneme nad hranici 4 %.
Možná se mýlím, ale skok, který na dluhopisovém trhu nastal po amerických prezidentských volbách, může znamenat začátek pohybu naznačeným směrem. Musím ale zmínit, že něco podobného jsem tvrdil už v roce 2014, kdy se také zdálo, že ekonomika sílí. Stále se domníváme, že s ohledem na vývoj na počátku roku 2014 to byly rozumné argumenty, ovšem oživení se poté obrátilo v útlum. Příčinou byla podle mého mínění politika Fedu, protože kvůli prohlášením jeho zástupců začaly růst sazby a to utáhlo monetární politiku.
Autorem je ekonom David Beckworth.
Zdroj: MacroMarketMusing