Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Pokud Trump zavře dveře, svět mu je spálí

Víkendář - Pokud Trump zavře dveře, svět mu je spálí

20.11.2016 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký politický cirkus už to naštěstí balí. Nově zvolený prezident by možná rád na své dveře pověsil cedulku s nápisem nerušit, aby se mohl věnovat pouze domácím problémům. Jenže v zahraničí zuří několik konfliktů, které by mu v případě nezájmu mohly tyto dveře celé spálit. Které to jsou?

Koaliční síly sice postupně oklešťují Islámský stát a tato apokalyptická džihádistická skupina ztrácí i své příjmy a schopnost získávat nové rekruty ze zahraničí. Jenže ve chvíli, kdy bude tento společný nepřítel poražen, začne boj o dobitá území, odplatu a moc. Rozložení sil v regionu ukazuje následující mapa. Červeně je vyznačeno území pod kontrolou syrské vlády, zeleně vyznačená území mají naopak pod kontrolou syrští rebelové. Území Islámského státu je vyznačeno šedě, modře označenou oblast spravuje irácká vláda a Kurdové mají pod kontrolou žlutě vyznačené území:

vikendar_1

V Iráku dojde ke konfliktu mezi Kurdy a Bagdádem, protože Kurdové se budou snažit o udržení území, které na severu země získali. Platí to i o provincii Kirkuk bohaté na ropu. Turecko a Írán se budou v celém regionu snažit hrát roli ochránců v širokém konfliktu mezi šíity a sunnity. Úpadek Islámského státu také podpoří útoky teroristů v zahraničí a uvolní prostor pro jiné džihádistické skupiny.

Ve Washingtonu se diskutuje o tom, zda má být prodloužena vojenská přítomnost v regionu, ovšem americká vláda začne řešit mnohem větší problém. Turecko pracuje na tom, aby si udrželo svou přítomnost na severu Sýrie a Iráku a žádná diplomacie mu nezabrání ve snaze posilovat vliv na území bývalé Osmanské říše. Turecko ale musí také počítat s intenzivním odporem ze strany Íránu a Ruska, což jsou v tomto regionu jeho tradiční protivníci.

Rusko nyní s Ankarou spolupracuje a snaží se o vytvoření strategické cesty, kterou by do Evropy mohlo dodávat energie. Zároveň podporuje tureckou rezistenci vůči některým plánům NATO. Rusko chce ale využívat Sýrii k tomu, aby provokovalo Spojené státy, a turecká aktivita v této oblasti nakonec pravděpodobně povede k tenzím mezi Tureckem na straně jedné a Ruskem na straně druhé. Spojené státy pak budou zatahovány do boje, kterému se zoufale snaží vyhnout.

Rusko se už dlouho snaží využít Ukrajinu i Sýrii k dosažení jakési „velké dohody“ se Spojenými sáty a Evropou. Moskva se domnívá, že když bude schopná jednat jako země, která dovede způsobit velké problémy, a zároveň jako země, která je schopná problémy řešit, Západ s ní bude jednat otevřeněji a nakonec dojde k uvolnění sankcí. Kreml chce rovněž omezit expanzi NATO směrem do bývalé sféry vlivu Sovětského svazu. Dosavadní vývoj se ale bohužel těchto plánů Moskvy nedrží. Rusko je vnímáno téměř výhradně jako ten, kdo problémy vytváří. To může jeho vládu vést k ještě intenzivnějším snahám o vytváření problémů a snadným cílem může být Evropa.

V Evropě sílí nacionalistické tendence, probíhá Brexit a v Německu a ve Francii jsou naplánovány významné volby. Rusko už nějakou dobu nacionalistické síly tiše podporuje a věří, že rozdělená Evropa bude mít příliš mnoho starostí sama se sebou na to, aby se ještě věnovala Rusku. Kreml také může zvýšit tlak na Západ tím, že nebude spolupracovat na naplňování existujících jaderných dohod. Celkově se pak Rusko pohybuje směrem k většímu autoritářství a bude hledat vnější nepřátele v těch, kteří jsou „jiní“. Tedy zejména ve Spojených státech.

Na seznam problematických oblastí je nutno přidat i Severní Koreu. Ta se stále více blíží tomu, aby byla schopna svými jadernými zbraněmi zaútočit přímo na Spojené státy. Nový americký prezident bude muset tuto novou situaci řešit. Je velmi nepravděpodobné, že by byl proveden preventivní útok. Znalosti ohledně vhodných cílů v Severní Koreji jsou velmi omezené a takový krok by tvrdě dopadl na Jižní Koreu. Čínu jaderná Severní Korea také znervózňuje, a ani ona není na řešení případné korejské krize připravena. Stále je pro ni přijatelnější udržovat se severokorejským režimem vazby, než je zmrazit a směřovat ke krizi. Mapa ukazuje odhadovaný dolet některých severokorejských raket, poslední z nich je ve fázi vývoje.

vikendar_2

Zdá se tedy, že kamkoliv se Washington podívá, uvidí minové pole. Neměli bychom ovšem čekat, že Spojené státy budou řešit každé riziko a každý problém. A není to poprvé, co je situace ve světě složitá. Například Charles de Gaulle testoval soudržnost NATO na vrcholu studené války. Pokud ale mají být Spojené státy schopny ustát bouře přicházející ze zahraničí, musí si hlavně udržet svou vlastní demokracii.

Autorkou je Reva Goujonová.

Zdroj: Geopolitical Weekly


Čtěte více:

Víkendář - Svět je placatý a Donald Trump bude vždy hovořit jen pravdu
10.09.2016 11:00
Objevila se u mě znepokojivá závislost. Jde o závislost na výrocích am...
Víkendář - Trump je mimo a Clintonová nemá ani zdání, čemu věří Putin
16.10.2016 12:30
Ať už vyhraje americké prezidentské volby kdokoliv, bude to mít při je...
Víkendář - Trump je velkým nebezpečím. Jenže Clintonová také
30.10.2016 14:00
Výhra Hillary Clintonové nad Donaldem Trumpem by podle jejích stratégů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2025
16:39FT: Trumpova cla mohou snížit atraktivitu USA a ohrožují slíbené investice
15:54Svět má najednou přijatelnou alternativu k americkým dluhopisům. Táhnou japonské a německé papíry s pevným výnosem
15:00Americká ekonomika už je v recesi, myslí si podle šéfa BlackRocku mnoho ředitelů
13:36Analytici Goldman Sachs varují před medvědím trhem, BlackRock snižuje rating amerických akcií
12:46Bloomberg: Trump nařídí oživení uhelného průmyslu ve Spojených státech
11:39Německý export by kvůli clům mohl klesnout až o 15 procent, řekl ministr financí
11:07Kapitál může proudit ze Spojených států. Co bude s dolarem?
10:15Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,3 procenta, přibylo volných míst
9:36ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2024
9:09Rozbřesk: Jak vidí svět hlavní “ideolog” americké obchodní politiky Peter Navarro?
8:52Budou od nás muset kupovat energii, říká Trump o podmínkách možného snížení celní zátěže pro EU
8:47Nádech na trzích? Futures jsou po několikadenní krvavé lázni opět v zeleném  
6:08BlackRock: Evropské akcie si udrží letošní nadvýkon díky rozsáhlým investicím a relativnímu diskontu
07.04.2025
18:25Americká přání, dolar a odliv kapitálu z USA
17:33Odložení cel je "fake news", Trump chce naopak Číně ještě přiložit. Výprodeje pokračují  
16:49Ropa se propadla na hranici 60 dolarů za barel, protože Saúdové během výprodejů na trzích snížili ceny
15:46Šéf JPMorgan varuje, že Trumpova cla zvýší inflaci a zpomalí již tak oslabující americkou ekonomiku
15:14Obchodníci zvyšují sázky na snížení sazeb Fedu v roce 2025. Spekuluje se o mimořádném kroku do příštího týdne
12:36Týdenní výhled: Cla, baby, cla! Paniku na trzích může zmírnít začínající výsledková sezóna v USA  
12:03Analytici Goldman Sachs více než zdvojnásobili pravděpodobnost recese v USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost