Máte –li v oblibě přepychové zboží, zpozorněte. Kabelky od Louis Vuitton – a zřejmě i jiné luxusní výrobky – teď nejlevněji nakoupíte v Británii, napsal list The Wall Street Journal. Stojí za tím propad britské libry, která od přelomového hlasování o vystoupení země z Evropské unie klesla do minulého pátku o 17 procent; propad ji srazil až na nejnižší hodnoty za tři desetiletí.
To zvyšuje ceny některých výrobků dovážených do Británie, na příklad vína nebo elektroniky. Většina výrobců luxusního zboží – kteří mívají tučné marže - ale zatím svoje zboží nezdražila. Británie se tím obratem stala nejlevnějším – respektive nejméně drahým trhem pro celou řadu přepychových výrobků, tvrdí analytici.
Nízké ceny přitahují turisty, kteří pro svoje dolary nesahají hluboko do kapsy. Společnost UBS zanalyzovala údaje společnosti Global Blue, ze kterých vyplynulo, že útraty cizinců za zboží, u kterého dodatečně požadují vrácení daně (obvykle jde o položky s vyšší cenovkou), stouply v srpnu v Británii o více než 36 procent. V jiných evropských top destinacích pro luxury-shopping naopak útraty klesají. To je patrné z grafu níže, který ukazuje meziroční změny ve výdajích turistů ve vybraných oblastech na základě daňových vratků:
Po hlasování o Brexitu je Británie dostupnějším cílem pro všechny typy turistů. Rezervace cest ze Spojených států do Británie na období od října do prosince jsou meziročně vyšší o 6 procent, tvrdí britská agentura pro cestovní ruch VisitBritain. Rezervace z Indie jsou vyšší o 11 procent a rezervace z Číny stouply o 24 procent.
Obzvláště citliví na cenu jsou právě čínští turisté, kteří v uplynulých letech houfně zamířili na nákupy do Evropy. Ve velkém tu kupují hlavně luxusní výrobky, čímž profitují ze slabšího eura a vyhýbají se čínským dovozním clům. Mnohé luxusní hodinky a kabelky pak končí na šedém trhu, kde se prodávají s přirážkou k evropským cenám, ale stále výrazněji levněji, než je na Asii obvyklé.
Zdroj: WSJ