I přes veškeré zklamání z výsledků výrobce léku na obezitu Novo Nordisk, největší evropské akcie, jsou evropské zdravotnické firmy jedním z vítězů letošní výsledkové sezóny. Podle údajů Bloomberg Intelligence překonaly zdravotnické společnosti vedle bank v tomto čtvrtletí očekávané zisky o největší rozdíl. Zdravotnické akcie a bankovní akcie si v letošním roce zatím zapsaly také nejlepší výkon, když si připsaly 13 %, respektive 12 %.
Navzdory některým velkým zklamáním vypadá celkový obraz evropské výsledkové sezóny také poměrně optimisticky. S blížícím se koncem výsledkové sezóny dosahuje růst zisku na akcii na indexu MSCI Europe zatím 2,4 %, což je mnohem více než 0,4 %, které se očekávaly před sezónou. Aktuální růst zisku na akcii v Evropě by tak mohl být prvním pozitivním čtvrtletím od roku 2022, upozorňuje stratég Andreas Bruckner, a také index revizí zisků sestavovaný se poprvé od začátku června dostal do kladných hodnot.
V tomto kontextu bylo středeční snížení výhledu zisku společnosti Novo Nordisk a neuspokojivé prodeje jejího léku Wegovy překvapením, což poslalo akcie Novo Nordisk dolů. Bylo také kontrastem k akciím jejích konkurentů, kteří inkasují zisky ze svých nových léků, včetně léku na rakovinu Enhertu společnosti , očního léku Vabysmo společnosti a léku na astma Dupixent společnosti .
„Tento sektor se nachází uprostřed inovačního supercyklu,“ řekl Naresh Chouhan, zakladatel společnosti Intron Health pro výzkum ve zdravotnictví. A popisuje tento vývoj spíše jako strukturální než akciový trend.
Banky mezitím těžily z vysokých úrokových sazeb. Překonaly odhady čistého úrokového výnosu, ale také investovaly do dalších obchodních segmentů, jako je správa majetku, což analytik Jefferies Joseph Dickerson popisuje jako určitý „plán B“. „Začíná se předávat štafeta od silného čistého úrokového výnosu k neúrokovým výnosům, což vede k překvapením na výnosech,“ dodal a jako příklady uvedl a Unicredit.
To umožňuje bankám nabízet akcionářům vyšší výnosy. je poslední bankou, která po , a dalších zveřejnila zpětné odkupy. Přebytkový kapitál evropských bank míří k vrcholu 60 miliard eur, odhaduje stratég BI Laurent Douillet, což ponechává prostor pro další výplaty ve druhém pololetí.
Ale kde jsou vítězové, jsou i poražení. Zisky v energetice, spotřebitelském sektoru a telekomunikacích zaostávají za odhady, ukazují data Bloomberg Intelligence. Spotřebitelský sektor, který zahrnuje také automobilky Porsche a Mercedes a luxusní firmy a Kering, zaznamenal prudší pokles zisků, než se očekávalo, protože, zejména v Číně, klesají spotřebitelské výdaje. A také nejistota představuje riziko pro dynamiku zisků v tomto sektoru, uvedla analytička Zuzanna Pusz.
Výrobci automobilů také seškrtali své výhledy a varovali před poklesem zisku. Společnosti jako , Porsche a Mercedes, které vydělávají přes 20 % svých tržeb v Číně, jsou pod tlakem, protože čínský výrobce elektrických vozidel BYD navyšuje výrobu, poznamenal Tim Craighead, ředitel BI's Equity Research.
Pro sektory, kde se zisk na akcii neudržel, jsou klíčové valuace. Index luxusního oblečení a oděvů MSCI Europe se propadl o 23 % ze svých březnových maxim, přesto se obchoduje za 24násobek budoucích zisků, což představuje 80% prémii na širším trhu. Tyto násobky by mohly být brzy zpochybněny, varují stratégové , kteří ve středu snížili hodnocení tohoto sektoru na „tržní váhu“.
Zdroj: Bloomberg