Turecký puč úspěšně pokračuje a již přes 50 tisíc lidí musí opustit svá místa. Mezi nimi i přes 1500 děkanů tureckých univerzit, což - světe div se - odnesla turecká lira několikaprocentním oslabením. V součtu tak lira od pátečního večera oslabila o slušných 5 %, přičemž hlavní turecký akciový index ztrácí 8 %.
To nejsou zrovna malé propady. Zajímavé přitom je, že potíže na tureckých trzích neznamenají prakticky žádnou nákazu pro zbylé emerging markets. To konec konců platí i o střední Evropě, která jakoby události v Ankaře a Istanbulu vůbec nevnímala. Akcie v regionu vesele posilují dál a měny zůstávají velmi stabilní, což se možná poněkud překvapivě týká dokonce i polského zlotého, jenž byl v posledních měsících zřejmě nejlepším regionálním barometrem tržní nálady na emerging markets.
Zůstaneme-li pak chvíli u zlotého, tak jeho stabilita možná neodráží jen to, že obavy z důsledků tureckého puče nejsou na globální úrovni až tak silné, ale možná i vylepšující se konjunkturální data u našich severních sousedů. Červnová tvrdá čísla z polské ekonomiky byla opravdu velmi silná a lze je Polákům jenom závidět. Například reálné mzdy v korporátním sektoru rostly meziročně v červnu o 6 %, přičemž stejným tempem upalovaly minulý měsíc i maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Připočteme-li k tomu fakt, že se platební bilance Polska (tedy jeho běžný účet) průběžně vylepšuje, tak se zlotý opravdu nemusí eventuální nákazy z emerging markets bát. Stejně tak se polská měna nemusí bát ani ratingových agentur, které zdá se už vstřebaly skutečnost, že polští voliči loni “překvapivě” rozhodli o výměně vlády.
Region
Se zlotým včera zahýbala polská makročísla za červen, která z jeho pohledu dopadla pozitivně. Kromě vyšších než očekávaných cen v průmyslu a očekávaného růstu průmyslové produkce šlo především o další silná čísla z maloobchodu. Reálné maloobchodní tržby rostly nejrychleji od prosince a jejich trend tak zůstává velice stabilní. Výkony maloobchodu odráží pozitivní vývoj na trhu práce a potvrzují, že již dva roky trvající deflace v Polsku nepředstavuje nikterak zásadní problém. Z pohledu celého dne se nicméně kurz zlotého měnil pouze málo, forint odpoledne mírně oslabil.
Zbytek týdne není z regionálního pohledu příliš zajímavý a pozornost se soustředí na čtvrteční zasedání ECB. Minimálně krátkodobě však v očích investorů může být důležitější další vývoj v Turecku, jenž na klidu nepřidává. Nárůst napětí v této zemi však prozatím středoevropské trhy v podstatě ignorují.
Dluhopisy
Výnosy německých dluhopisů včera druhý den v řadě lehce klesaly v reakci na slabší výkon akcií, horší náladu na německém indexu Zew a také kvůli dalšímu poklesu cen ropy. Desetiletý německý výnos tak sklouzl hlouběji pod nulu na -0,03 %. Růst napětí v Turecku na vyspělých trzích ani na emerging markets výraznější otisk zatím nezanechal (viz úvodník).
Komodity
Cena ropy Brent včera mírně poklesla. Večerní data Amerického petrolejářského institutu ukázala na pokles amerických zásob surové ropy, nicméně zásoby produktů vzrostly. Pokud by podobný signál vyslala i dnešní oficiální čísla od ministerstva energetiky, tak by to patrně pro ceny ropy nebyla dobrá zpráva, jelikož se pozornost v poslední době soustředí právě na vysoké zásoby produktů. Dostatek ropy na trhu indikují i forwardové křivky, jejichž pozitivní sklon se v posledních týdnech opět prohlubuje.