Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW přináší za červenec výrazné zhoršení, za kterým stojí Brexit a obavy z důsledků vystoupení UK z EU. Nejdůležitější index očekávání pro Německo klesl o 26 bodů oproti předchozímu měsíci na mínus 6,8 b. (dlouhodobý průměr činí 24,3 b.). Jde o nejhorší výsledek od listopadu 2012. Trh (agentura Bloomberg) čekal pokles na 9 b. Není překvapením, že největší výplach očekávání pak nastal ve Velké Británii (-64,7 b. m/m na -77,2 bodu).
Zásadní zhoršení budoucích expektací hlásí také eurozóna, index očekávání klesá na -14,7 bodů (zhoršení o 35 b. m/m). Dle zprávy ZEW, do které připívají pouze finanční experti, představuje Brexit zásadní komplikaci a neznámou pro (německý) export a stabilitu bankovního a finančního systému. Obavy z důsledků Brexitu doléhají také na hodnocení současných podmínek v Německu i jednotlivých státech EU, kde shodně došlo ke zhoršení (největšímu v UK a Itálii).
Pohled na inflační výhled přináší napříč všemi sledovanými zeměmi jednotný obrázek – utlumenou víru v růst indexu spotřebitelských cen. Na akciových trzích by měl Brexit otupit optimismus investorů. Pro německý index DAX experti ZEW očekávají i nadále růst, avšak vystoupení UK z EU výrazně snížilo počet akciových býků mezi respondenty průzkumu. Bankovní tituly, pojišťovny, automobilky a sektor utilit v rámci DAXu by pak měly projít přímo korekcí. V případě britského FTSE 100 by mělo, podle ZEW, v horizontu 6M dojít k poklesu hlavního indexu. Celkově lze akciový výhled po Brexitu zhodnotit jako výrazné ochlazení růstového sentimentu s negativními konotacemi pro libru.