Americká centrální banka dle očekávání úrokové sazby nezvýšila. Ba co víc, snížila dlouhodobý výhled trajektorie jejich růstu. Zlato se viditelně raduje a to tak moc, že vystřelilo nejvýše od srpna 2014 a vrátilo se nad 1300 dolarů za unci. Šéfka Fedu Janet Yellenová navíc naznačila, že sazby v USA zůstanou nízké po delší dobu. Žlutý drahý kov nemohla potěšit více. Pro zlato totiž platí - čím nižší sazby, tím lépe. Jako aktivum, které ve srovnání kupříkladu s dluhopisy nenese žádný výnos, totiž zlato ztrácí v případě růstu sazeb pro investory svůj lesk. K 15. červnu aktiva v burzovně obchodovaných fondech krytých zlatem rostla nejvýše od října 2013. Na rekordní úroveň se vyšplhala i držba v ETF krytých stříbrem.
Zlato po středečním Fedu

Spotová cena unce zlata stoupla až nad 1313 dolarů za unci. Od počátku letošního roku cena zlata vzrostla o 23 procent. Důvodem je i vývoj kurzu americké měny ovlivněný mimo jiné rozhodnutími Fedu o sazbách. Dolar a zlato se totiž dlouhodobě pohybují opačným směrem. Zlato ovšem výrazně těží i ze své role bezpečného přístavu v době rostoucích globálních ekonomických i politických rizik. Nárůst poptávky po zlatě jen zesiluje nervozita spojená s referendem o odchodu Velké Británie z Evropské unie, které se uskuteční již 23. června.
Zlato versus kurz USDEUR od počátku roku

Pokud Britové skutečně zvolí Brexit, nejen zlato, ale i další aktiva ze skupiny bezpečných útočišť jako švýcarský frank nebo japonský jen budou doslova skákat radostí. Podle průzkumu agentury Bloomberg žlutý drahý kov v případě, že Britové zvolí opuštění EU, vystoupá do týdne po hlasování k 1350 dolarům za unci. Pokud však Britové v Evropské unii zůstanou, mohl by naopak drahý kov klesnout až ke 1250 dolarům. Podle průzkumu YouGov z tohoto týdne chce 46 procent Britů z EU odejít a 39 procent zůstat. Netřeba však dodávat, že spolehlivost podobných průzkumů se v posledních letech ukazuje jako značně omezená a nakonec rozhodne konečná účast stejně tak jako ti, kteří doposud váhají.
Zdroj: BBG