Evropský statistický úřad dnes dopoledne zveřejnil údaje o vývoji výrobních cen za měsíc duben, které se po měsíční přestávce vrátily do záporných hodnot. Index PPI proti předchozímu měsíci skončil na hodnotě minus 0,3 procenta, trh (agentura BBG) přitom čekal růst o 0,1 %. Na úrovni EU28 se ceny m/m snížily o 0,2 % (versus +0,4 % v březnu).
Také v meziročním srovnání je patrný pokles výrobních cen, index PPI se v dubnu sesunul na minus 4,4 % (trh čekal hodnotu -4,1 %) z březnové hodnoty -4,1 procenta.
Za horším výsledkem stojí opět ceny energií, které se po měsíční přestávce vrátily do záporu (-1,1 % m/m, -12,5 % y/y) a stahují s sebou celý index PPI. Pokud bychom výrobní inflaci očistili o vliv cen energií, tak bychom se na m/m bázi dobrali kladného výsledku 0,1 % a meziroční deflace by činila pouze -1,2 %. Mírně vyšší ceny přinesl duben na úrovni meziproduktů a kapitálových statků, zboží dlouhodobé spotřeby zdražilo ve srovnání s březnem o něco méně.
Při pohledu na jednotlivé země EMU vidíme m/m stagnaci indexu PPI v Německu, půl procentní pokles hlásí Francie a ceny se vrátily do záporu také ve Španělsku. Naopak nové členské státy EU a zejména region CEE registrují m/m stagnaci, či alespoň mírný nárůst výrobních cen. V meziročním srovnání však napříč všemi zeměmi EU panuje deflace.
Dnešní čísla byla překvapivě slabší, trh čekal minimálně na m/m úrovni setrvání indexu PPI v kladném teritoriu. To se však kvůli levnějším energiím nepodařilo. Na základě publikovaných údajů je zjevné, že inflační tlaky z průmyslu nelze v nejbližší době očekávat. Data očištěná o ceny energií a dražší meziprodukty však dávají naději na pozvolný obrat. Euro nechávají data reakce, výnosy evropského 10Y bondu šly po zveřejnění statistiky PPI lehce dolů.