První květnovou obchodní seanci dolar oslabil proti euru poprvé od srpna loňského roku nad hladinu 1,1500 a cena zlata se spolu se slabším dolarem přehoupla přes 1300 dolarů za trojskou unci a to vůbec poprvé od ledna 2015. Nad magickou hranici drahý kov vynesli spekulanti sázející na pokračující trend nízkých úrokových sazeb v USA i v Evropě. Futures na žlutý drahý kov s dodáním v červnu dnes na burze Comex v New Yorku vzrostly až o více než procento nad 1304 dolarů za trojskou unci. Spotové zlato přidalo 0,7 procenta na více než 1302 dolarů za unci. Stojí za připomenutí, že velké trhy v Číně, Hongkongu nebo Londýně byly dnes z důvodu státních svátků uzavřeny. Jen za letošní rok si zlato připsalo zhruba 23procentní zisky.
Zlato od počátku roku v porovnání s kurzem USDEUR (žlutě)

Náznaky pomalejšího zvyšování sazeb ve Spojených státech způsobily od počátku letošního roku nebývalý návrat investorů k drahým kovům. Odklad navýšení sazeb je pro zlato důležitým faktorem z toho důvodu, že vyšší sazby snižují u investorů atraktivitu drahého kovu, který nenese žádný úrok. Zlato se tak do značné míry nachází v zajetí měnové politiky centrálních bank. Dalším faktorem, který podporuje cenu zlata je bezpochyby slábnoucí dolar, jehož vztah k ceně zlata je inverzní. Americké měně naopak zvyšování sazeb v USA svědčí.
Zlatý trh nezpomalilo zhola nic. Dokonce ani spekulanti, kteří vzali zpátečku ze zlatých aktiv. Hedge fondy tak nějak minuly největší nárůst ceny žlutého drahého kovu, když snížily sázky na vzlet ceny zlata nejvíce od ledna, kdy obrátily do dlouhých pozic. Větší štěstí peněžním správcům přineslo stříbro, držbu bílého drahého kovu totiž těsně předtím, než předvedl nejspanilejší měsíční jízdu od roku 2013, navýšily na rekordní maxima.
Zlato v rukou spekulantů

V týdnu do 26. dubna hedge fondy podle údajů americké Komise pro obchodování s komoditními futures snížily čisté býčí sázky na zlato o 2,1 procenta na 184087 opčních a futures kontraktů. Tento propad však může značit i vybírání zisků a to i z toho důvodu, že dlouhé pozice na žlutý drahý kov spadly poprvé za posledních šest týdnů. Propadl se však i počet kontraktů sázejících na pokles ceny zlata, což naznačuje, že většina investorů se na drahý kov nedívá medvědím pohledem.
Nicméně ne každý s ohledem na zlato hýří optimismem. Kupříkladu americká banka ve zprávě z 22. dubna uvedla, že očekává možný propad cen žlutého drahého kovu do tří měsíců k 1100 dolarům za trojskou unci a do roka dokonce k 1000 dolarům. Právě Godman Sachs totiž počítá se silnějším trhem práce v USA, který podle jejích odhadů povede americkou centrální banku k trojnásobnému zvýšení sazeb v letošním roce a tím pádem i k apreciaci americké měny a snížení sex-appealu zlata.
Zdroj: BBG