Americká společnost , největší privátní těžař uhlí na světě, dnes ráno oznámila, že požádala o ochranu před věřiteli, což bývá často první krok před samotným bankrotem.
V tomto režimu (pod článkem číslo 11 regulí americké komise pro cenné papíry) získá firma čas na reorganizaci, která ještě může zvrátit negativní vývoj, avšak důležitá exekutivní rozhodnutí podléhají schválení konkurzního soudu. Společnost se tak ocitá pod faktickou kuratelou a její akcie se nebudou v USA obchodovat.
Peabody se s dobrovolnou žádostí o ochranu před věřiteli zařadila mezi největší energetické společnosti, které byly od začátku medvědího trhu na komoditách v roce 2014 nuceny k tomuto kroku přistoupit.
Podle prohlášení společnosti bude provoz Peabody i nadále pokračovat, australská divize pak není součástí žádosti o bankrotovou ochranu. Podle CEO Peabody Glenna Kellowa jde o těžké rozhodnutí, které by však mělo posílit likviditu, snížit zadlužení a stabilizovat Peabody pro další růst v budoucnosti.
Prudký pokles cen uhlí již několik let dopadá na hospodaření firmy a neumožňuje mj. financovat rozsáhlou expanzi v Austrálii. Peabody v roce 2011 převzala za 5,1 mld. USD australskou firmu Macarthur, která měla dodávat uhlí pro metalurgické účely do Asie. Ovšem s útlumem poptávky v Číně se tato akvizice ukázala jako nerentabilní, Peabody byla nucena odepsat 700 mil. USD z aktiv Macarthur a problémy s obsluhou dluhu se od té doby dále prohlubovaly.
Peabody je zodpovědná za cca 45 procent celkové produkce uhlí v USA. Dlouhodobý vývoj cen akcií na burze ukazuje následující graf.
Zdroj: BBG